XXI. ročník mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů je tu!!! Festivalová nabídka v Klicperově divadle

Klicperovo divadlo [8. červen 2015]  Ve dnech 19. až 28. června Hradec Králové opět ožije divadlem, odehraje se zde totiž jedenadvacátý ročník mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů . Každoroční svátek divadla, který se uskuteční díky spolupráci Klicperova divadla, o.p.s., Divadla Drak, o.p.s. a kontrapunktu, z.s., přiláká do východočeské metropole opět desítky skvělých divadelních představení, desetitisíce diváků, hvězdy českého filmu i začínající divadelníky, divadlo činoherní, loutkové, alternativní, pohybové, experimentální i pouliční a nejrůznější doprovodné a hudební projekty.

V prostorách Klicperova divadla, tedy na hlavní scéně, ve Studiu Beseda, v komorní scéně V Podkroví a na Letní scéně, nás letos čeká celkem sedm zahraničních  inscenací, třináct skvělých představení z českého divadla, šest inscenací Klicperova divadla, dvě speciální Povídání v Podkroví a také každodenní oblíbené venkovní pohádky a koncerty.

Jaké změny jsme pro letošek za Klicperovo divadlo připravili? Přizvali jsme si ke konzultacím odborného dramaturgického poradce - Daniela Přibyla, měníme podobu a rozsah tradičního zpravodaje Hadriánu, který bude letos k dispozici v úspornějším rozsahu a zdarma, o festivalovém dění a programu vás už teď informujeme na speciálních webových stránkách divadloevropskychregionu.cz, nadále prohlubujeme spolupráci s Divadlem Drak a Open Air programem a na setkání s námi se můžete těšit v nově vybudovaném festivalovém meeting pointu na Malém náměstí.

Užijte si festival spolu s námi!

ZAHRANIČNÍ ÚČAST

Prvním zahraničním hostem v Klicperově divadle bude hned v úvodní den festivalu soubor z Francie – ve Studiu Beseda se totiž odehraje představení pařížského divadla Cine XIII Theatre  - SEZNAM MÝCH PŘÁNÍ. Režisérka Anne Bouvier si zvolila adaptaci tohoto evropského knižního bestselleru o jedné nečekané výhře v loterii a do rolí všech postav poetického příběhu obsadila jediného skvělého francouzského herce - Mikaëla Chiriniana.

Dalším zahraničním zástupcem našeho festivalu bude mezinárodní projekt BOUŘE, který zrežírovalo duo SKUTR. V inscenaci na motivy slavné Shakespearovy hry se objeví herci hned z několika zemí - Csongor Kassai  (Maďarsko/Slovensko), Željko Maksimović (Srbsko) a Przemyslaw Kosiński s Dawidem Rafalskim  (Polsko). Originální variaci na světovou klasiku v podání tohoto mezinárodního uskupení uvidíte taktéž ve Studiu Beseda.

Po velice dlouhé odmlce přivítáme v Klicperově divadle soubor z Německa. Přijede k nám Theater Bremen s inscenací VRAŽDA V KLÁŠTERNÍ ULICI – klasickou komedií Eugena Labiche tam uvádějí v novém německém překladu Elfriede Jelinekové. Nositelka Nobelovy ceny za literaturu se nyní vrhá na překlady a lehké úpravy takřka všech klasických francouzských situačních komedií z pera George Feydeaua či Eugena Labiche a tyto hry se tak s velkým úspěchem dostávají nově na světlo v takřka celé německy mluvící divadelní oblasti. V Brémách tuto komedii zrežíroval talentovaný Felix Rothenhäusler, kmenový režisér tamního divadla.

Speciální fokus letos v Klicperově divadle zaměřujeme na naše sousedy nejbližší – Slovensko. Během celého festivalu uvedeme na hlavní scéně a ve Studiu Beseda hned čtyři slovenská představení, z toho jedno samostatně a tři v rámci speciálního Slovenského dne.

Jako první to bude LES Alexandra Nikolajeviče Ostrovského, který v Slovenském komorném divadle Martin zrežíroval českému publiku dobře známý režisér Lukáš Brutovský. V hlavní roli statkářky Raisy Gurmyžské uvidíte Janu Oľhovou.

Již zmiňovanému Slovenskému dni bude potom patřit závěrečný den festivalu, v rámci kterého uvedeme hned tři další slovenská představení.

Ve Studiu Beseda to bude nejprve Slovenské národné divadlo Bratislava s inscenací LENI, ve které v režii Valérie Schulczové září Zdena Studénková coby Leni Riefenstahlová.

Druhé slovenské představení na této scéně bude patřit bratislavskému Divadlu GUnaGU a do Hradce tak zavítá další hvězda slovenského divadla a filmu – Emília Vašáryová, která ztvárnila hlavní roli v inscenaci ODVRÁTENÁ STRANA MESIACA. Tuto komedii Viliama Klimáčka v Bratislavě zrežíroval Marián Amsler.

Také třetí host Slovenského dne a zároveň závěrečné představení celého festivalu patří scéně z Bratislavy – Divadlo Aréna k nám přiveze LESK A BIEDU KURTIZÁN. Slavný Balzacův román tam zadaptoval a zrežíroval taktéž Marián Amsler.

ČESKÁ ÚČAST

A jací čeští hosté vás čekají na jevištích Klicperova divadla? Stejně jako každý rok jsme se snažili vybrat to nejlepší z domácí divadelní scény. Slavnostní zahájení festivalu na hlavní scéně bude patřit pražskému Činohernímu klubu. Inscenací Martina Čičváka BRATŘI KARAMAZOVI tak uctíme nejen herecké mistrovství všech zúčastněných v čele s Jurajem Kukurou, ale oslavíme také padesáté narozeniny této výjimečné české scény.

Stejně jako loni přivítáme hosty z brněnského HaDivadla, tentokrát s oceňovanou inscenací Mariána Amslera VYHNÁNÍ GERTY SCHNIRCH, jevištním zpracováním bestselleru Kateřiny Tučkové.

Trochu odlehčení přinese divadlo Komediograf a s ním absurdní groteska Lukáše Baláka JAK SE HUSÁKOVI ZDÁLO, ŽE JE VĚRA ČÁSLAVSKÁ. Kromě Tomáše Matonohy coby komunistického prezidenta uvidíte nového člena Klicperova divadla Vladimíra Polívku v roli slavné české sportovkyně.

Velice rádi přivítáme naše hosty z jižních Čech – Jihočeské divadlo České Budějovice přiveze novou komedii Petra Zelenky v autorově režii – JOB INTERVIEWS s vynikající Věrou Hlaváčkovou v hlavní roli.

Experimentální spojení veršů a pohybového divadla pak ve Studiu Beseda představí projekt 420PEOPLE a Jana Nebeského PEKLO – DANTOVSKÉ VARIACEDavidem Prachařem v hlavní roli.  

Již tradičním hostem festivalu je ostravské Divadlo Petra Bezruče, tentokrát k nám zavítá s Havlíčkovými PETROLEJOVÝMI LAMPAMI v režii Martina Františáka s oceňovanými Sylvií Krupanskou a Lukášem Melníkem, který získal Cenu Thálie pro umělce do 33 let.

V rámci letošního ročníku přivítáme také pražské Divadlo na Vinohradech, které do Studia Beseda přiveze inscenaci hry Pavla Landovského HODINOVÝ HOTELIÉR. V hlavních rolích se v režii Ivana Rajmonta představí Jaroslav Satoranský a Oldřich Vlach.

Velkým diváckým lákadlem je i zatím poslední premiéra Divadla Na zábradlíDOKTOR ŽIVAGO v režii Jana Mikuláška se Stanislavem Majerem v titulní roli.

Speciální dvojprogram našim divákům připraví Městské divadlo Kladno. Kromě Ibsenových PŘÍZRAKŮ, slavného severského dramatu v režii Jana Friče, nabídne ve Studiu Beseda také monodrama Franze Xavera Kroetze KONCERT NA PŘÁNÍ, které v Kladně nazkoušel režisér Braňo Mazuch s vynikající herečkou Alenou Štréblovou.

Ani letos nechybí v programové nabídce Slovácké divadlo Uherské Hradiště, tentokrát s pozoruhodnou inscenací hry Karla Steigerwalda CENA FACKY ANEB GOTTWALDOVY BOTY. Cimbálmuzikál, popisující neradostné období komunistického režimu na malé vesnici, tam zrežíroval Břetislav Rychlík.

Páteční den bude patřit hostům z pražského Švandova divadla. Ve Studiu Beseda představí svou inscenaci ŠOA, která v režii Daniela Hrbka pohlíží na nelehké osudy dvou lidí, kteří přežili holokaust - české herečky Hany Pravdové a sportovce Miloše Dobrého. V rámci večerního programu na hlavní scéně potom uvedeme muzikál Romana Sikory a Romana Holého v režii Dodo Gombára POPELÁŘI.

PREZENTACE KLICPEROVA DIVADLA

Stejně jako každý rok, i letos uvedeme zajímavé novinky z aktuální sezony v Klicperově divadle. V dopoledních časech nabídneme divákům naši zatím poslední premiéru, bestiální kabaret Davida Drábka ČESKÝ LES, popisující aktuální stav české kotliny. Po skončení představení bude následovat slavnostní křest CD PLAY KRÁL, na kterém posluchačům nabídneme všechny hity Darka Krále, které složil pro inscenace Davida Drábka v Klicperově divadle. V dopoledním čase dále představíme KYTICI, kterou v Klicperově divadle zrežíroval na začátku letošní sezony Karel Brožek a nebude chybět ani Moliérova ŠKOLA PRO ŽENY v režii Mariána Amslera.

Sobota 27. června už bude patřit Klicperovu divadlu celá, na programu našeho speciálního DNE KLICPEROVA DIVADLA budou dopolední FLIGNY, KOKS A KUTILOVÉ – komedie Mohameda Rouabhiho o jedné zpackané vloupačce v režii Jana Friče, odpoledne nabídneme ve Studiu Beseda MEDVĚDY – hru Simony Petrů o českém nesmrtelném folkovém duu, kterou u nás zrežírovala Anna Petrželková a večer na hlavní scéně uvidíte EVŽENA ONĚGINA v režii a adaptaci dua SKUTR. 

POVÍDÁNÍ V PODKROVÍ

Stejně jako každý rok ani letos nebudou chybět oblíbená POVÍDÁNÍ V PODKROVÍ. Po loňském zacílení do světa filmu, kdy byli našimi hosty režiséři Jan Hřebejk a Petr Zelenka, jsme se letos rozhodli přenechat prostor literatuře. Pozvání na festival Divadlo evropských regionů přijal JIŘÍ HÁJÍČEK, vynikající český spisovatel a nositel ceny Magnesia litera 2013 za román Rybí krev.

Druhé povídání v Podkroví umožní zase našim divákům setkání s nositelkou téže ceny, ovšem v nové kategorii Blog roku – herečkou a blogerkou MARIÍ DOLEŽALOVOU, která si bude s našimi diváky povídat nejen o psaní, ale samozřejmě i o svých divadelních a filmových hereckých zážitcích.

PROGRAMY NA LETNÍ SCÉNĚ

Každoroční oblíbenou součástí festivalu jsou i pohádky na Letní scéně Klicperova divadla. I letos máme pro nejmenší připravený program na každé festivalové odpoledne a od 15:30 jim před Klicperovým divadlem nabídneme jednu z pohádek.

Jana Vyšohlídová zahraje pohádku Tygr Bábovek, Kamila Škvrnová pohádky O Malence, krásné panence a O statečném vojáčkovi a krásné tanečnici, Jaroslava Holasová Hrnečku vař, Jan Bílek představí Staré pověsti české, aneb Co si Kašpárek z Jiráska zapamatoval a Sůl nad zlato, Vojta Morava zahraje O Smolíčkovi a Tučňáky na arše, Jakub Folvarčný Tajnou pohádku a Jaroslava Holasová pohádku O Palečkovi.

A zatímco děti si užijí Letní scénu odpoledne, dospělí přijdou na řadu večer. Jako tradičně nás čekají každý den po skončení večerního představení na hlavní scéně venkovní koncerty. Na zahájení festivalu to bude kapela herců a přátel Klicperova divadla Mastix, v dalších dnech přivítáme uskupení Desperádos de Lucía, Safari akordeon orchestr, Factorial! Orchestra, Online session, Voila!, Terne ČhaveJH Big band, Jazz Police a jako tradičně přijede našim na závěr návštěvníkům na závěr festivalu zahrát i Laczo Deci& Celula New York

Užijte si nabídku v Klicperově divadle spolu se skvělým letošním programem v Divadle Drak a Open airu! Přijeďte k nám do Hradce Králové zažít jednadvacátý ročník oslavy všech forem divadla! Věříme, že se nám společnými silami podaří naservírovat našim věrným divákům skvělé a nezapomenutelné festivalové zážitky. Buďte u toho s námi!

Za Klicperovo divadlo

dramaturgyně Jana Slouková   

Tiskovou zprávu vytvořila a další informace poskytne Jana Slouková, drama@klicperovodivadlo_cz, +420 603 797 331

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty