Unikátní pětidenní mezinárodní festival Jazz Goes to Town rozezní koncertní sály i ulice Hradce Králové už příští týden!

Jazz Goes to Town [5. říjen 2015]  Letošní ročník nově proběhne pod hlavičkou královéhradecké kulturní neziskovky kontrapunkt, z.s., která vyhrála výběrové řízení na nového organizátora vypsané městem v loňském roce. Koncept, se kterým pořadatelství získala, se opírá především o navrácení se k původní myšlence, která je vtělená do samotného názvu festivalu. Tedy k tomu, aby se festival otiskl do života města a během pěti dnů svého trvání proměnil a oživil jeho atmosféru. K jejímu dotvoření přispěje tzv. OFF program , který je otevřen všem jazzovým interpretům, jejichž hudební produkce představuje nejrůznější formy jazzové hudby či hudební fúze tohoto žánru. Výzva pro muzikanty, kteří by se letošního ročníku rádi zúčastnili, je stále otevřená. Zásadní proměnu podstoupí dva závěrečné večery, které se oproti předešlým ročníkům uskuteční v sále královéhradecké filharmonie .

Nově bude také otevřen festivalový meeting point v prostorách Café Náplavka na nám. 5. Května. Ten by měl fungovat jako festivalové centrum pro návštěvníky, ale i jako galerie, prostor pro jam session a jedna z hudebních scén festivalu. Předprodej vstupenek bude zahájen v září prostřednictvím služby HKpoint a budou k dostání online.

Prostory

Program festivalu bude rozprostřen v nejrůznějších prostorech po obou březích centra Hradce Králové. Vedle koncertních a divadelních sálů a hudebních klubů festival pronikne jak do barů, kaváren a hospod, tak i do netradičních prostor industriálního nebo sakrálního charakteru. Mezi další prostory, kam festival zasáhne, patří například Studio Beseda, Bio Centrál, Divadlo Drak či Městská hudební síň.

Hlavní program festivalu

Hlavní program 21. ročníku festivalu Jazz Goes to Town nabídne během pěti dní celkem devatenáct hudebních produkcí, které se budou odehrávat v šesti různých prostorách, mezi které patří: Studio Beseda, Bio Centrál, Studio Divadla Drak, Café NáPLAVKA, Městská hudební síň a sál Filharmonie Hradec Králové, kde budou situovány závěrečné dva dny festivalu. Kromě koncertů v uzavřených prostorách jsou na programu i dva pouliční koncerty. Předprodej vstupenek probíhá již teď prostřednictvím serveru hkpoint.cz s možností on-line prodeje.

Dramaturgie festivalu chce nabízet žánrové a stylové přesahy a otevírat nové pohledy na jazzovou hudbu 21. století. Hlavní festivalový program bude prezentovat pouze původní autorskou tvorbu s výrazným uměleckým vkladem a tvůrčí originalitou. Letošní ročník bude usilovat o větší žánrovou a stylovou otevřenost i o navrácení se k původní myšlence, která je vtělená do samotného názvu festivalu. Tedy k tomu, aby se festival otiskl do života města a během pěti dnů svého trvání proměnil, oživil a povznesl jeho atmosféru.

V programu letošního ročníku Jazz Goes to Town je zastoupena většina souborů a interpretů mladší a střední generace, kteří jsou určující pro podobu a vývoj současného jazzu v České republice. Vedle souborů Points Septet saxofonisty Luboše Soukupa nebo česko-polského kvintetu Inner Spaces trumpetistky Štěpánky Balcarové to bude například sextet Vertigo se zpěvačkou a cellistkou Dorou Barovou, avantgardní třináctičlenný bigband Bucinatores trombonisty Jana Jiruchy spolu s exkluzivním hostem Radomilem Uhlířem na postu vokalisty nebo známé klarinetové kvarteto Clarinet Factory.

Ze zahraničních hudebníků festival uvede několik exkluzivních koncertů, které budou v České republice uvedeny premiérově. Jedním z nich je mezinárodní trio Hang Em High švýcarského saxofonisty a basklarinetisty Luciena Dubuise, rakouského bubeníka Alfreda Vogela a polského hráče na dvoustrunnou bezpražcovou baskytaru Bonda. Trio překypuje instrumentální bravurou, inteligencí, živelností a lehkostí, s níž se pohybují na hraně jednotlivých stylů. Jejich progresivní jazzový crossover, v němž se potkávají geny

Johna Coltranea a Ornette Colemana s DNA Beastie Boys, se vyznačuje neobyčejným drivem a obrovským pódiovým nasazením. Dalším exkluzivním bodem v programu festivalu bude uvedení maďarského Dresch Quartetu legendárního saxofonisty Mihály Dresche. Jméno tohoto saxofonisty je synonymem pro moderní maďarský jazz. Dresch už téměř čtyři desetiletí fascinuje zcela unikátním způsobem, jakým propojuje afroamerickou a evropskou jazzovou tradici s lidovou hudbou karpatského oblouku. V jeho případě ale vůbec nejde o módní fúzování nebo o žánrový eklekticismus, nýbrž o něco, co by se dalo nazvat vytrvalou a autentickou cestou ke kořenům hudby. Dreschův krajan, skladatel a multiinstrumentalista Béla Ágoston představí v Bio Central svůj nejnovější projekt The Lodger Oktett. Jedná se o Ágostonovu kompozici, kterou vytvořil k filmu The Lodger - jednomu z prvních děl Alfreda Hitchcocka z roku 1927, kterým na sebe tento mistr filmového thrilleru poprvé upoutal pozornost. Po jeho skončení bude následovat v Café NáPLAVKA jam session s další Ágostonovou kapelou Agostones, která se den nato objeví jako pouliční band v královéhradeckých ulicích. Jednou z nejočekávanějších položek festivalového programu je francouzský ansámbl Le Grand Orchestre armorigènE bretaňského klarinetisty a skladatele Michela Aumonta. Tento sedmičlenný orchestr uvede v české premiéře strhující opus Rapsodie Barbare, který je pulsujícím amalgámem na pomezí moderního jazzu, soudobé vážné hudby a bretaňského folklóru. Originální kompoziční postupy Michela Aumonta, hypnotická naléhavost skladby, stoprocentní hudební bravura členů orchestru i netradiční nástrojové obsazení, kterému vévodí dvojice fenomenálních hráčů na středověké niněry, činí z tohoto koncertu jednu z hlavních událostí festivalu.

Tvůrčí přístupy, které skýtá volná improvizace, představí v Hradci Králové norsko-české trio Bergljot pianisty Vojtěcha Procházky a norsko-australské trio Mural, které vede australský improvizátor a hráč na dechové nástroje Jim Denley. Oba soubory zahrají v akusticky pozoruhodném prostoru kaple Sv. Jana Nepomuckého známém jako Městská hudební síň. V tomtéž prostoru vystoupí také jedna z nejpozoruhodnějších vokalistek působících v České republice Ridina Ahmedová. Spolu s basistou Petrem Tichým zde představí svůj nejnovější projekt HLAS KONTRA BAS. Sobotní tečku za festivalovým programem pak obstará noční jam session hudebníků ze skupin Bucinatores, Vertigo a Le Grand Orchestre armorigènE.

OFF Program

Kromě hlavního programu nabízí festival opět tzv. OFF program. Jedná se o možnost vystoupení jednotlivců i skupin v rozličných prostorách veřejných institucí, restaurací, kaváren či přidružených sálů i netradičních koncertních míst především v centru města Hradce Králové. Dramaturgicky je OFF program otevřen všem jazzovým interpretům, jejichž hudební produkce zahrnuje rozličné formy jazzové hudby či z ní vychází nebo představuje nejrůznější hudební fúze tohoto žánru.

Kompletní program na všechny dny a všechny scény, stejně jako další praktické informace naleznete na www.jgtt.cz

Partneři 21. ročníku Jazz jde městem / Jazz Goes to Town jsou

Generální partner  Statutární město Hradec Králové, Calendarium Regina

Hlavní partneři Královéhradecký kraj, Nadace Život umělce, Hradecká lesní a dřevařská společnost a.s., Ferona a.s., Fomei a.s., Královehradecká provozní a.s., Garamon s.r.o.

Mediální partneři  Český rozhlas JAZZ, Český rozhlas Hradec Králové,  Rádio Černá Hora,

DENÍK, MF DNES, Jazzport.cz, skjazz.sk, informuji.cz, kulturahradec.cz

Mike Fletcher Trio

Zdroj a fotografie: pořadatel festivalu kulturní neziskovka kontrapunkt, z. s.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty