TURISTA

Vyberte si ze stávající i nové nabídky městských atraktivit.

Choose one of the new or existing top turist highlights or urban attractions.

  

banner_soutez_turista.jpg

  

Turistický vláček

vlacek_web.jpgOd května do října můžete obdivovat krásy města z vagónků turistického vláčku. Okruh začíná u Muzea východních Čech a vede hisorickým centrem města. Jízda je doplněna výkladem o nejvýznamějších hradeckých stavbách a zajímavostech.

  

Tourist Train

From May to October, you can admire the beauty of the city from the wagons of the tourist train. The circuit begins by the Museum of East Bohemia and leads through the historical city centre. The ride is accompanied by the commentary on the most important buildings and attractions of Hradec Králové.

Tu - Fr: 2 p.m. - 8 p.m. every hour; Sa - Su: 10 a.m. - 8 p.m. every hour

  

Koupaliště Flošna

flosna_web.jpgK návštěvě láká od 20. května 2010 nové Koupaliště Flošna. Nachází se v bezprostřední blízkosti centra města. Kromě venkovních bazénů a atrakcí nabízí i další sportovní vyžití (squash, hřiště na plážové sporty, fitness...), wellness zónu, terasu, bar a restauraci s bowlingem.

  

Open Air Pool Flošna

On 20 May 2010 a new open air pool Flošna was opened. It is located near the city centre. In addition to outdoor pools and attractions it offers other sport facilities (squash, beach sports, fitness...), wellness area, terrace, bar and restaurant with bowling.

  

Labyrint Divadla DRAK

labyrintDD_web.jpgLabyrint sídlí v areálu sousedství divadla a kromě studiové scény nabízí netradiční muzeum loutek a divadelní laboratoř. Muzeum loutek vyžaduje, aby se návštěvníci do prohlídky aktivně zapojili a nahlédli pod pokličku vzniku divadelního představení. Jednoduše řečeno - divadlo na vlastní kůži!

  

Drak Theatre’s Labyrinth

The alternative character of the new spaces offer the visitors various experiences – a tour of the labyrinth of puppets that come from Drak Theatre’s famous productions and a visit to the creative workshops, which make it possible for participants to experience the process of creating a theatre production, trying out various professions and even putting on their very own short performance. What is more, Drak Theatre has also obtained a new studio stage here.

  

Šrámkův statek v Pileticích

piletice_web.jpgCentrum lidových tradic - Šrámkův statek v Pileticích je památkově chráněným areálem se vzácnými dřevěnými objekty. První patro hlavní budovy slouží také jako výstavní síň. Areál je místem konání různých kulturních akcí a vyhledávaným občerstvovacím zastavením cyklistů.

  

Farmstead Šrámkův statek v Pileticích

Centre of folk traditions - Šrámek farmstead in Piletice. The rare wooden objects are in a protected reservation area. The first floor of the main building also serves as an exhibition hall. The resort is the venue for various cultural events and a popular refreshment stop for cyclists.Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty