Rodinný

Hradec Králové je městem přátelským seniorům

Nejvyšší ocenění v rámci letošního ročníku soutěže Obec přátelská rodině a seniorům získalo město Hradec Králové. Koncepci podpory seniorů a další související aktivity, které město realizovalo v posledních letech a připravuje do budoucna, vyhodnotilo Ministerstvo práce a sociálních věcí jako nejlepší v kategorii velkých měst nad padesát tisíc obyvatel. Za toto ocenění Hradec Králové získal odměnu ve výši dvou milionů korun na další projekty určené seniorům.

„Lidé práci radnice často hodnotí podle toho, co se postavilo nebo opravilo. Oblast sociálních věcí ale zahrnuje celou řadu aktivit, které nejsou na první pohled tolik vidět a často je člověk ani neregistruje, pokud fungují tak, jak mají. Zajímat se začne, až když sám nebo někdo z jeho blízkých se dostane do životní situace, kterou neumí řešit. Ocenění navíc potvrzuje, že se tu dělá celá řada věcí navíc, a to i pro naše nejstarší spoluobčany,“ říká Anna Maclová, náměstkyně primátora odpovědná za oblast sociálních věcí.

V soutěži ministerstvo ocenilo především dlouhodobou práci města směrem k seniorům. „Hradec Králové má schválenou koncepci aktivního, pozitivního a zdravého stárnutí, kterou úspěšně naplňujeme,“ dodává Maclová. Součástí hodnocených aktivit v rámci proseniorské politiky byly i konkrétní plány pro nejbližší roky. „Dá se říci, že jsme soutěžili právě s těmito projekty, které máme připravené a chceme je uvést v život. Budeme je moci realizovat právě z dotace, kterou město získalo díky tomuto ocenění. Jde například o další mapování bariér u zastávek MHD, mezigenerační projekt výuky angličtiny po vzoru kurzů Internet pro seniory, kdy lektory budou opět žáci základních škol,“ přibližuje Maclová nejbližší záměry města určené seniorům. Další oblastí je bezpečí seniorů, kdy město ve spolupráci s městskou policií bude vzdělávat seniory v rámci Akademie seniorů a její absolventi budou mít možnost dovybavit své byty jednoduchými doplňky, jako jsou kukátka nebo řetízky proti vniknutí. Ve vybraných bytech zvláštního určení přibydou kouřové hlásiče. Obnovy a rozšíření o další cvičební prvky se dočkají veřejně přístupné fitparky u domů s byty určenými seniorům a zdravotně postiženým.

senio__i.jpg

Nové parkour a workout hřiště v Labské kotlině

Od úterý 14. listopadu 2017 mají hradečtí parkouristé a vyznavači workout k dispozici zcela nové venkovní zázemí. Nové hřiště bylo vybudováno v Labské kotlině na břehu Labe a je zdarma přístupné veškeré veřejnosti bez časového omezení. Město Hradec Králové hřiště pořídilo z vlastního rozpočtu za necelé tři miliony korun.

Více informací naleznete ZDE.

DSC_1293.JPG

DSC_1004.JPG DSC_1054.JPG DSC_1172.JPG DSC_1272.JPG

(pro zvětšení klikněte na obrázek)

Reportáž Hradecké internetové televize najdete ZDE.

Jak se žije rodinám v Hradci Králové

V úterý 31. října 2017 se v prostorách Centra pro integraci osob se zdravotním postižením uskutečnila projekce filmu složeného z krátkých audiovizuálních reportáží, které byly letos zaměřeny na přiblížení problematiky rodin, ve kterých je jeden z členů zdravotně postižený. Na představení svým vystoupením volně navázal hlavní host Mgr. Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, který se ve svém vystoupení věnoval novele zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, a novele zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění.

Video z celé akce naleznete ZDE.

Fotokol_____rodiny__2_.JPG

Hradec Králové - město přátelské rodině

Promo spot naleznete ZDE.

Den rodiny 2017

V neděli 14. května 2017 se v Jiráskových sadech a na několika dalších místech ve městě uskutečnila pravidelná akce pro rodiny s dětmi. Více se dozvíte z letáku, který si můžete prohlédnout ZDE.

den_rodiny.jpg 

Předávání cen MOSTY 2016

Letošní vítězové byli vyhlášeni 16. března v Kongresovém centru Aldis. Patronkou ceremoniálu byla velvyslankyně ČR na Slovensku Livia Klausová. Záštitu nad 14. ročníkem převzali hejtman Královéhradeckého kraje PhDr. Jiří Štěpán, Ph. D., a primátor města Hradec Králové MUDr. Zdeněk Fink. Kraj společně s městem byly partnery 14. ročníku. Moderátorem slavnostního odpoledne byl Aleš Cibulka a během ceremoniálu vystoupili skupina Lokálka, zpěváci Laďa Kerndl a Radek Žalud a klavírista Petr Bazala. Vystoupení všech účinkujícíh interpretovali do znakového jazyka členové souboru Hands Dance.

Podrobnější infromace naleznete ZDE.

img_8179.jpg

Festival sociálních služeb 2016

V pátek 24. června 2016 se na prostranství mezi Univerzitou Hradec Králové a Studijní a vědeckou knihovnou uskutečnil již 8. ročník Festivalu sociálních služeb s podtitulem "Poznejme se navzájem". Připraven byl nejen kulturní program a atrakce pro děti, ale také prezentace jednotlivých poskytovatelů sociálních služeb v našem městě.

Internetové stránky festivalu naleznete ZDE.

DSC_9048.JPG

DSC_9005.JPG DSC_9007.JPG DSC_9028.JPG DSC_9050.JPG   DSC_9072.JPG DSC_9082.JPG

(pro zvětšení klikněte na obrázek)

Videoreportáž č. 1 z Festivalu sociálních služeb

Videoreportáž č. 2 z Festivalu sociálních služeb

Videoreportáž č. 3 z Festivalu sociálních služeb

Videoreportáž č. 4 z Festivalu sociálních služeb

Videoreportáž ze souběžně probíhající konference Rodina a její člen s duševním onemocněním

Město převzalo společně s krajem prestižní cenu MOSTY 2015

Prestižní ocenění Národní rady osob se zdravotním postižením - cenu MOSTY za mimořádnou aktivitu nebo čin ve prospěch osob se zdravotním postižením - převzali 24. března 2016 zástupci statutárního města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje v českobudějovickém Clarion Congress Hotelu. V rámci 13. ročníku udílení cen Mosty bylo nominováno město Hradec Králové a Královéhradecký kraj za úspěšnou realizaci společného projektu vzniku nového zázemí Centra pro osoby se zdravotním postižením, které bylo slavnostně otevřeno v říjnu 2015 v ulici Jana Černého v Hradci Králové. Město přispělo k realizaci projektu poskytnutím pozemku, budovy určené k rekonstrukci a poskytnutím bezúročné půjčky na zpracování projektové dokumentace. Rekonstrukce a dostavba objektu byla zajištěna díky aktivnímu přístupu Královéhradeckého kraje prostřednictvím evropských dotací. Také na nutných neuznatelných nákladech ve výši cca tří milionů korun se společně podělilo město a kraj.

Podrobnosti naleznete ZDE.

Centrum pro integraci osob se zdravotním postižením Královéhradeckého kraje

 

MOSTY_2016.jpg

Zábavné poznávání pro celou rodinu nabízí hned několik institucí prostřednictvím interaktivních expozic. Ať už se jedná o tři modely města Hradce Králové v Muzeu východních Čech nebo možnost vyzkoušet si divadlo na vlastní kůži v Labyrintu Divadla DRAK či poznat jak se využívá energie z přírody v informačním centru Obnovitelné zdroje, rozhodně nebudete litovat času, při kterém si rozšíříte své vědomosti.
V létě určitě neopomeňte navštívit Koupaliště Flošna s množstvím vodních atrakcí a wellness službami, v zimě využijte udržované běžkařské trasy v městských lesích nebo veřejné bruslení na zimním stadionu. Na jaře i na podzim stojí za návštěvu Jiráskovy sady na soutoku Labe a Orlice se svým rozáriem a geometricky upravenými záhony. Kromě dětské železnice na Nám. 5. května nabízí možnost projížďky také Turistický hradecký vláček, vyjíždějící od honosné budovy muzea. Když budete unavení, tak spočiňte v některé z příjemných hradeckých kaváren nebo se usaďte na labských nábřežích či v dalších příjemných městských parcích. V Hradci Králové je zkrátka příjemně.
Statutární město Hradec Králové díky péči o všechny generace svých obyvatel získalo titul „Obec přátelská rodině“. Služby pro občany i návštěvníky města jsou dále rozšiřovány a zlepšovány. Rozrůstá se například síť „Míst přátelských rodině“, kde maminky či tatínkové, babičky nebo i dědečkové mohou s dětmi najít útočiště. Ať už je třeba přebalit, nakrmit nebo si jen tak odpočinout, místa přátelská rodině vám toto umožní a jejich síť se rozrůstá i na hradecká předměstí. Město se může také pochlubit originálním způsobem vítání svých nových občánků, kteří se i se
svými rodiči stávají součástí divadelního představení v proslulém divadle Drak.

4. sportovní hry seniorů

sportovni_hry_1.jpg

Ve čtvrtek 17. září se v prostorách mezi domy Harmonie I. a Harmonie II. uskutečnil již 4. ročník sportovních her seniorů. Soutěžilo se v těchto disciplínách: cyklistická stezka, malý bowling, ruské kuželky, šipky a střelba na branku. A vítězové? Těmi byli všichni, kteří si přišli alespoň na chvíli užít příjemnou atmosféru a třeba i trochu protáhnout své tělo.

Videoreportáž z povedené akce je možno shlédnout ZDE.

Festival sociálních služeb v Hradci Králové

V pátek 19. června se uskutečnil již sedmý ročník Festivalu sociálních služeb. Na akci se představila většina poskytovatelů sociálních služeb, kteří působí v našem městě. Součástí festivalu byl rovněž dopolední seminář na téma "Rodina - krize nebo proměna?", jehož hlavními hosty byli socioložka PhDr. Jiřina Šiklová CSc., a Ing. Petr Víšek z Národního centra sociálních studií. Nabídku festivalu doplnil zajímavý kulturní program, pro nejmenší návštěvníky pak pohádková cesta a množství dětských atrakcí. 

Více informací a fotografií naleznete ZDE.

Videoreportáž z festivalu naleznete ZDE.

DSC_3046.JPG

Další snímky z festivalu:

 DSC_2834.JPG DSC_2962.JPG DSC_3055.JPG DSC_3129.JPG DSC_2971.JPG DSC_3138.JPG DSC_3041.JPG DSC_0743.JPG DSC_2887.jpg DSC_3108.JPG DSC_2820.jpg DSC_2895.jpg       

(pro zvětšení klikněte na obrázek)

Den rodiny v Hradci Králové

Den_rodiny_2015.jpgHradecká  kulturní a vzdělávací společnost, s.r.o. a Turisticky významné území Hradecko uspořádaly v našem městě tradiční Den rodiny. Akce se konala v neděli 10. května v Jiráskových sadech, v Parku Pohádka, v Informačním centru obnovitelných zdrojů - Hučák, na Smetanově nábřeží, v Knihovně města Hradec Králové, v Muzeu východních Čech a Zábavním parku Tongo.

Jak se žije rodinám v Hradci Králové

Desítka rodin nechala nahlédnout do nitra svého soukromí při příležitosti projektu „Jak se žije rodinám v Hradci Králové“. Akce vyvrcholila v pondělí 15. září 2014 společným večerem v sále Bia Centrál. Program obohatil svým vystoupením americký zpěvák a saxofonista David Wiljo Kangas.Jednalo se o druhý ročník tohoto projektu. V loňském roce byly reportáže součástí aktivit navazujících na vítězství města Hradec Králové v celostátní soutěži Obec přátelská rodině. Královéhradecká radnice děkuje všem osloveným rodinám za možnost nahlédnout do jejich soukromí, které se může stát inspirací a příkladem ostatním.

DSC_8990.JPG

Pár tipů pro rodiny s dětmi

Zábavné poznávání nabízí prostřednictvím interaktivních expozic hned několik institucí v našem městě. Doporučit můžeme například tři modely města Hradce Králové (Muzeum východních Čech), možnost vyzkoušet si, jak se dělá divadlo (Labyrint Divadla Drak), nebo zjistit, jak se z přírody získává čistá energie (Informační centrum společnosti ČEZ - Obnovitelné zdroje). Rozhodně nebudete litovat času a navíc si příjemnou formou rozšíříte své znalosti.

labyrint_drak.jpg

V létě určitě neopomeňte navštívit Koupaliště Flošna s množstvím vodních atrakcí a wellness službami, v zimě můžete využít udržované běžkařské trasy v městských lesích, nebo veřejné bruslení na zimním stadionu. Od jara do podzimu pak stojí za návštěvu Jiráskovy sady na soutoku Labe a Orlice se svým rozáriem a geometricky upravenými záhony. Kromě dětské železnice na Náměstí 5. května nabízí možnost projížďky také Turistický hradecký vláček, vyjíždějící od budovy Muzea východních Čech. Když budete unavení, můžete využít služeb několika hradeckých kaváren a cukráren. V Hradci Králové je zkrátka příjemně.

DSC_0040.JPG

Služby pro občany i návštěvníky města jsou dále rozšiřovány a zlepšovány. Například se dále rozrůstá síť „Míst přátelských rodině“, kde mohou najít útočistě rodiče se svými malými dětmi, které je zapotřebí přebalit, nakrmit, nebo si jen tak odpočinout. Nejnověji přibyla tato místa v hlavní budově i na některých pobočkách Knihovny města Hradce Králové a také v budově Muzea východních Čech. Město se může také pochlubit originálním způsobem vítání svých nových občánků, kteří se i se svými rodiči stávají součástí divadelního představení v proslulém divadle Drak.

vitani_obcanku.bmp

Zajímavé tipy na výlety pro rodiny s dětmi naleznete v příručce Hradec Králové pro děti a jejich rodiče.

V případě, že budete chtít navštívit zajímavé akce pořádané neziskovými organizacemi, podívejte se na aktuální nabídku v kalendáři akcí.

logo_OPR_1.jpg

Významná ocenění

  • Ministerstvo práce a sociálních věcí a Stálá komise pro rodinu a rovné příležitosti Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve spolupráci s Asociací center pro rodinu a Sítí mateřských center udělily Statutárnímu městu Hradec Králové 1. místo v soutěži Obec přátelská rodině. Více informací naleznete ZDE.
  • Za úspěšnou spolupráci s organizátory rockového festivalu Rock for People byl královéhradecký magistrát oceněn Radou vlády pro seniory a stárnutí populace. Cenu převzali zástupci města 10. října 2013 v Praze. Více informací naleznete ZDE.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty