Program Knihovny města Hradce Králové na duben 2017

KMHK_logo640_480.jpg [27. březen 2017]  Knihovna města Hradce Králové se každý  měsíc  může pyšnit bohatou nabídkou kulturních a vzdělávacích akcí pro veřejnost. V měsíci dubnu zveme hned na několik zajímavých akcí.

Výstava - Pohádky Tibetu očima českých ilustrátorů
Od 19. dubna do 29. května foyer přízemí CCV
Výstava Pohádky Tibetu očima českých ilustrátorů přináší nevšední pohled na tibetskou kulturu očima českých ilustrátorů. Svět lidových příběhů v knize Himálajské pohádky zachytila Lenka Jasanská. Knihu My Tibeťané doprovodila perokresbami Hana Vyoralová. Veselé a erotické příběhy Akhu Tänpy ilustroval Jakub Hrdlička.


Výstava – Dřevohrátky
Až do 27. dubna galerie v přízemí CCV
Výstava deseti východočeských výtvarníků, tvořících převážně ze dřeva, volně navazuje na expozici řezbářských prací z roku 2013. Vůně dřeva provází návštěvníky od prvních kroků a neopustí ho ani dlouho potom, kdy už se expozicí prošel. Dřevohrátky pro Vás pořádá KMHK ve spolupráci Střední uměleckoprůmyslovou školou hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové. Vernisáž výstavy je 2. března od 18 hodin.


Výstava - Vzpomínky na Itálii
Od 4. dubna do 30. května, foyer 1. patro CCV
Obrazy a obrázky, které budou vystaveny v Knihovně města  Hradce Králové za podpory Společnosti přátel Itálie Hradec Králové, vznikaly v letech 2008 - 2015 na několika místech Apeninského poloostrova v rámci výuky Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty Univerzity v Hradci Králové, tedy v rámci tzv. Kurzu kresby a malby v přírodě. Formáty děl i volbu techniky provedení specifikovaly osobité podmínky vládnoucí obvykle na cestách a krátkodobých pobytech. Studenti a jejich pedagogové pobývali a malovali v Kalábrii (Mandatoriccio Mare, Rossano), ve Vieste, na  ostrově Sardinie (Isola Rossa) a na ostrově Sicílie. Výtvarnou práci v terénu doplňovaly výjezdy za místními památkami, které obohacovaly znalosti získávané v učebnách, zejména v hodinách dějin výtvarného umění.


Výstava Nové administrativní centrum Lesů České republiky
Od 1. do 27. dubna foyer 1. patro CCV
Předmětem architektonické soutěže o návrh s názvem „Nové administrativní centrum Lesů České republiky“ bylo získání kvalitních  architektonických návrhů, z nichž byl jeden vybrán k vypracování projektové dokumentace na výstavbu nové administrativní budovy, která musí splňovat všechny technické, provozní a architektonické vlastnosti moderního sídla řídícího centra podniku spravujícího lesní majetek státu. Řešení je příkladnou ukázkou využití dřeva ve stavebnictví s důrazem na minimalizaci následných provozních nákladů a na požadavky energetické náročnosti budov podle zákona o hospodaření energií. Architektonická soutěž byla uspořádána jako projektová, veřejná a anonymní. Na základě soutěžního řádu České komory architektů bylo přijato 42 návrhů, z nichž podle soutěžních podmínek poslala sedmičlenná porota 5 návrhů do druhého kola, ve kterém určila jejich pořadí a vybrala vítězný návrh. Na výstavě se teď se všemi návrhy podanými do soutěže včetně pěti fyzických modelů pěti nejlepších může seznámit veřejnost.


Přednáška  -  Dechová gymnastika
V rámci cyklu Zdravý životní styl seniorů
4. dubna od 16 hodin víceúčelový sál Knihovny města Hradce Králové
Tato přednáška Michaely Kubínové bude věnována vlivu dechových pohybů na držení těla a funkci vnitřních orgánů. Teorie bude doplněna ukázkou.


Výtvarná velikonoční dílna – Pleteme z pedigu
5. dubna od 17 hodin víceúčelový sál Knihovny města Hradce Králové
Přijďte si uplést košíčky z pedigu. Počet míst je omezený, je nutné je rezervovat na tel. 601 563 594 nebo na propagace@knihovnahk_czplatbu provést předem u infopultu CCV. Vstupné 180 Kč.


Výtvarná dílna – Knižní vazba
6. dubna od 17 hodin víceúčelový sál Knihovny města Hradce Králové
S Marií Smolej  si vyrobíte pěkný a praktický notýsek na zavírání na gumičku, který budete moci použít jako deník, památník či zápisník. Sešijete a vyrobíte si jej za pomoci speciálních pomůcek a materiálů, které používají knihaři. Také si ukážeme různé typy knižních vazeb a domů si kromě vlastnoručně vytvořeného notýsku odnesete i návod, jak si jej vyrobit i za pomoci běžně dostupných pomůcek. Lektorka: grafička a výtvarnice Marie Smolej. Počet míst je omezený, je nutné je rezervovat na tel. 601 563 594 nebo na propagace@knihovnahk_cz a platbu provést předem na infopultu CCV.


Přednáška – Světelný kořen – rostlina budoucnosti
18. dubna od 17 hodin víceúčelový sál Knihovny města Hradce Králové
Zajímáte se o zdravou výživu? Chcete posílit svůj imunitní systém? Pak právě pro vás je určena přednáška Jarmily Habrové o pěstování světelného kořene – rostlině budoucnosti. Světelný kořen je chutná a výživná zelenina. Hlízy obsahují škrob, bílkoviny, tuk, amylázu, aminokyseliny, saponiny, polysacharidy, slizové látky, vitamíny a 31 různých stopových prvků. Zvláštnost světelného kořene však nespočívá jen v hojnosti a měřitelnosti obsažených látek a v jejich vyváženém poměru, nýbrž především v tom, že hlíza obsahuje vysoký a jedinečný potenciál světelného éteru.


Přednáška – Jihoafrická republika, Keňa a Tanzánie
20. dubna od 17 hodin víceúčelový sál Knihovny města Hradce Králové
Afrika je úžasný kontinent. Plná slunce, vůní, zvířat, ale i zajímavých lidí. Návštěva rovníkové Afriky je trochu složitější, nelze po ní cestovat individuálně, musíme mít domorodého průvodce. I tak to jsou však cesty nádherné, ze kterých si přivezeme mnoho hezkých zážitků.
Na rozdíl od Keni a Tanzánie je naopak Jihoafrická republika zemí dosažitelnou individuálně, její národní parky i velká města můžeme procestovat sami, jen v autě z autopůjčovny. Nepotřebujeme cestovní kancelář, takže lze cestu uskutečnit s velmi nízkým rozpočtem. Kdyby se mi o tom podařilo přesvědčit byť jediného člověka, Jihoafrická republika by si to zasloužila. Přednáší MUDr. Ladislav Hanousek.


Sochy a sochaři – komentovaná procházka
Cyklus Hradec Králové – město dějin, architektury a umění
27. dubna od 10 hodin, Velké náměstí - morový sloup
Komponovaná vycházka s PhDr. Janou Jebavou od morového sloupu na Velkém náměstí směrem na Malé náměstí k soše sv. Jana Nepomuckého a volné soše Evy Olbrama Zoubka u divadla. Z dalších sochařů se zastavíme u Jana Štursy u hotelu Grand, poté u Suchardovy Alegorie, Vítěze u gymnázia J.K.Tyla od Štursy a vycházku zakončíme u Alegorie soutoku Labe a Orlice od Josefa Škody v Jiráskových sadech.
Rezervace na 495 075 016 nebo neubauerova@knihovnahk_cz. Vstupenky k zakoupení na infopultu CCV.


Více informací a program akcí naleznete na www.knihovnahk.cz.
 
 2017_04_program_A3_updated.jpg

(Zdroj: Knihovna města Hradce Králové)

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty