Pořady pro veřejnost v Knihovně města Hradce Králové - březen 2014

Knihovna mesta Hradce Kralove [1. březen 2014]  Přinášíme přehled akcí pro veřejnost, které v měsíci březnu pořádá Knihovna města Hradce Králové.

VÝSTAVY

Hra s písmem 

3. – 27. března, galerie Centra celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Výstava typografických, kaligrafických a písmových exlibris od českých i zahraničních grafiků, ukázky různých písem, volná grafika a obrazy inspirované písmem od akademického malíře Karla Janouška. Výstavu připravila Marie Rumlarová. Vernisáž se uskuteční 5. března od 17 hodin.

Radim Štrobl – Cesty za poznáním 

3. – 31. března, pobočka Moravské Předměstí B - Médium, ulice Jana Masaryka 605

První výstava fotografií rodáka z Nového Města nad Metují a studenta lékařské fakulty v Hradci Králové Radima Štrobla je přístupná v otevírací dobu pobočky.   

... i my máme rádi knihy

5. - 29. března, dětské oddělení, Centrum celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Výstava návrhů knižních obálek studentů 2. a 3. ročníku Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové je instalována v dětském oddělení U Velryby.

Jaroslav Dršata - Na kole od nás do Jeruzaléma a ještě kousek 

6. – 29. března, 1. patro, foyer Centra celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Fotografická výstava Prof. MUDr. Jaroslava Dršaty, CSc. je výběrem z několika tisíc fotografií z jeho cesty na kole od nás k Rudému moři (celkem 6300 km), kterou uskutečnil v letech 2005-2011 v sedmi na sebe navazujících etapách.

POŘADY A DALŠÍ NABÍDKA 

Prázdninové dovádění 

3. - 7. března, dětské oddělení, Centrum celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Ještě nevíte, co s volným časem o jarních prázdninách? Přijďte k nám! Čekají vás výtvarné dílny a spousty her. Tento týden máme pro vás i delší otevírací dobu, v pondělí a v pátek vás čekáme již od 10.00 hodin dopoledne.

Jarní prázdniny v Malšovicích 

3. - 7. března, dětské oddělení pobočky Malšovice, Náhon 105 

Dětské oddělení Věž knihomolů v Malšovicích rozšiřuje během jarních prázdnin otevírací dobu, každý den bude otevřeno již od 10.00 hodin dopoledne. Pro děti budou připraveny deskové a stolní hry, ale také kvízy, křížovky a soutěže.

Pohádkový kvíz o sladké ceny 

3. – 31. března, pobočka Moravské Předměstí B - Médium, ulice Jana Masaryka 605

Během celého měsíce března si mohou návštěvníci dětského oddělení U Matyldy zasoutěžit o sladké ceny při vyplňování pohádkových kvízů.

Bazárek vyřazených knih 

3. – 31. března, pobočka Moravské Předměstí B - Médium, ulice Jana Masaryka 605

Pobočka Moravské Předměstí B pořádá oblíbený minibazar vyřazených knih. Těm, které knihovna již nepotřebuje, hledáme nový domov.

VÝTVARNÁ DÍLNA – Barevné papírové stojánky 

5. března - středa od 15.00 hodin, dětské oddělení, Centrum celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Máte všude rozházené pastelky a tužky? Stůl pod nimi už není ani vidět? Přijďte si k nám vyrobit vlastní stojánek a váš nepořádek hned zmizí. Pro děti. Vstupné 20,- Kč

Vernisáž výstavy - Hra s písmem 

5. března – středa od 17.00 hodin, víceúčelový sál Centra celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Slavnostní zahájení výstavy typografických, kaligrafických a písmových exlibris, volné grafiky a obrazů Karla Janouška.

Informační Lekce pro uživatele knihovny 

6. března  - čtvrtek od 10.00 a od 14.00 hodin, 1. patro Centra celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Lekce pro stávající uživatele i pro veřejnost budou probíhat každý první čtvrtek v měsíci od 10 a od 14 hodin. Pořádá Oddělení pro dospělé a Hudební oddělení.  Předpokládaná doba trvání jedné lekce je 45 – 60 minut. Účastníkům lekce poradíme jak se orientovat v půjčovně, jak pracovat s on-line katalogem a čtenářským kontem.  Sraz zájemců o informační lekci v Oddělení pro dospělé je v daný čas u výpůjčního pultu oddělení. Sraz zájemců o informační lekci v Hudebním oddělení je v daný čas u výpůjčního pultu tohoto oddělení.

Exkurze pro veřejnost 

6. března – čtvrtek od 16.00 hodin, Centrum celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Komentované exkurze pro veřejnost po nové ústřední budově Centra celoživotního vzdělávání ve Wonkově ulici se konají každý první čtvrtek v měsíci, vždy od 16 hodin.

Zájemci se nemusí předem objednávat, sraz účastníků je u informačního pultu.

Herní odpoledne 

8. března – sobota 14.00 - 18.00 hodin, dětské oddělení, Centrum celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Zažijte sobotu plnou legrace a zábavy. Přijďte si k nám zahrát hry, které neomrzí. Určeno dětem od 8 let! Nutno se předem přihlásit na tel. 495 075 033, nebo na e-mail detske@knihovnahk_cz. Pro děti. Vstupné 20,- Kč.

Křížová cesta Vladimíra Komárka 

10. března – pondělí od 10.00 hodin, malý sál hudebního oddělení, 1. patro Centra celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Vzpomínka na známého malíře, jeho život a dílo. Tradiční setkání v rámci Pondělního matiné v sálku hudebního oddělení.

Nikon - fotografická prezentace 

10. března – pondělí od 14.00 do 20.00 hodin, víceúčelový sál Centra celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Přednáška bude doplněna možností praktického vyzkoušení objektivů a práce s externími blesky. Nabídneme možnost fotografování v malém studiu se zábleskovým systémem. Je vhodné přinést si vlastní techniku Nikon. Vzhledem k charakteru akce je omezen počet účastníků, nutno přihlásit se předem na email: prodejna424015@fotolab_cz. Vstupné dobrovolné.

Tuniské Dny 2014

Města v Tunisku dnes. Zina Poupée

10. března – pondělí od 18.00 hodin, 1. patro, foyer Centra celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Gymnázium Boženy Němcové v Hradci Králové, le Théâtre de la Paix de Sfax v Tunisku, Město Hradec Králové, České a Tuniské velvyslanectví v Praze a v Tunisu a Knihovna města Hradce Králové Vás zvou na vernisáž výstav Města v Tunisku dnes a Zina Poupée spojenou s ochutnávkou tuniských tradičních specialit. Vstup volný.

Tuniské Dny 2014 

11. března – úterý od 17.00 do 20.00 hodin, víceúčelový sál Centra celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Od 17.00 hodin jste srdečně zváni na přednášku Tunisko, turistická destinace, přehlídku tradičních krojů Tuniska s hudebním doprovodem a folklorní představení souboru Červánek. Od 19.00 hodin se koná divadelní představení L’Histoire de Abdou a v Literární kavárně následuje ochutnávka tuniských specialit. Vstup volný.

VÝTVARNÁ DÍLNA – CD zvířátka 

12. března - středa od 15.00 hodin, dětské oddělení, Centrum celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Myslíte si, že poškrábané CD už k ničemu není? To se pletete. U nás se naučíte jak si z něho vyrobit třeba celou ZOO. Pro děti. Vstupné 20,- Kč.

PORTUGALSKO 

12. března - středa od 17.00 hodin, víceúčelový sál Centra celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Portské víno, fotbal, těžba nerostných surovin a mnoho dalšího – to vše k této zemi neodmyslitelně patří.  Další v sérii cestovatelských večerů SEM & TAM je totiž Portugalsko! Země, která ročně přivítá více než dvacet milionů turistů, přilákala mimo jiné i jednu ze studentek královéhradecké univerzity. Přijďte si tedy poslechnout vyprávění české vysokoškolačky Márie Černé o několikaměsíčním pobytu na jihu Evropy, o kuriozitách tamního života, specialitách portugalské kuchyně i postřezích k nátuře a návykům tamních obyvatel. Vstupné dobrovolné.

Setkání s literaturou 

13. března - čtvrtek od 10.00 do 12.00 hodin, zvuková knihovna, Centrum celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Další z literárních pořadů představuje zrakově postiženým uživatelům nové tituly, které přicházejí z Knihovny a tiskárny Karla Emanuela Macana v Praze na CD ve formátu MP3.

PhDr. Jana JebavÁ – Osudové setkání: Salvador Dalí a Gala Élouardová

cyklus Ateliéry světových umělců

13. března – čtvrtek od 11.00 a 18.00 hodin, víceúčelový sál Centra celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

 

Osudové setkání ve výtvarném umění. Španělský surrealistický malíř, který ve svých obrazech rozváděl formu verismu. Jeho precizní malířská technika vyjadřovala hrůzy snové atmosféry 20. století. Velkou inspirací a múzou mu byla jeho žena Gala.

Přednáška je doplněna audiovizuální projekcí a nabídkou titulů z fondu knihovny k danému tématu. Cyklus je pořádán S PODPOROU MĚSTA HRADEC KRÁLOVÉ. Vstupné 20,- Kč.

Seminář dokumentárního filmu s Miroslavem Jankem 

15. března – sobota od 14.00 hodin, víceúčelový sál Centra celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Filmový den v jedinečných prostorách knihovny. Východočeské volné sdružení pro amatérský film a video, Impuls Hradec Králové a Knihovna města Hradce králové zvou na seminář o dokumentárním filmu s režisérem, dokumentaristou a střihačem Miroslavem Jankem. Ten seznámí návštěvníky se zákulisím a úskalím tvorby jeho posledního dokumentárního filmu s názvem Umanutá. Vstup volný.

Můj otec Ladislav Loubal 

17. března – pondělí od 17.00 hodin, víceúčelový sál Centra celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

O svém otci, MUDr. Ladislavu Loubalovi, čestném členu Spolku sběratelů exlibris, bude vyprávět herečka a zpěvačka, členka uměleckého souboru Klicperova divadla Lenka Loubalová. Vstup 20,- Kč.

Přivoláváme jaro! 

18. března – úterý od 16.00 hodin, pobočka Kukleny, Pražská třída 127/43

Dětské oddělení pobočky Kukleny pořádá další rodinnou dílnu. Budeme vyrábět plstěná velikonoční vejce, plstěné šperky nejen na jarní kabáty a zápichy do květináče z pedigu. Lektorují p. Dubnová a p. Kolompárová. Zájemci se musí hlásit na e-mail kukleny@knihovnahk_cz.

OCHRANA SPOTŘEBITELE 

18. března - úterý od 17.00 hodin, víceúčelový sál Centra celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Seminář s odborníky na tuto problematiku, uspořádaný k oslavám Evropského dne spotřebitele. Dozvíte se nejen, jaká jsou vaše práva, jak se nenechat napálit, ale i novinky pro spotřebitele v aktuálním Občanském zákoníku, na co si dát pozor při nákupu v jiných zemích EU i kam se obrátit v nouzi. Seminář pořádají krajská střediska EUROPE DIRECT a EUROCENTRUM Hradec Králové. Vstupné dobrovolné.

VÝTVARNÁ DÍLNA – Japonské létající ryby

19. března - středa od 15.00 hodin, dětské oddělení, Centrum celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Přijďte si s námi vyrobit létající japonské ryby, kterým se říká Koinobori. Krásné vlajky ve tvaru kaprů. Vhodné pro děti od 8 let, ale menším mohou pomáhat rodiče. Pro děti. Vstupné 20,- Kč.

CODEX MANESSE ANEB VELKÝ HEIDELBERSKÝ ZPĚVNÍK

Vazby této největší bohatě ilustrované sbírky německých básní a písní na český panovnický dvůr

5. díl sedmidílného cyklu přednášek NÁVRATY KE KOŘENŮM

19. března - středa  17.00 – 18.30 hodin, malý sál hudebního oddělení, 1. patro Centra celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Přednášky jsou historicko-literárně-hudebním exkursem se zaměřením na vzájemnou provázanost českých zemí s našimi německými sousedy a mají přispět ke hledání našich společných středoevropských kořenů a identity. Připravila Mgr. Růžena Matěnová z hudebního oddělení. Více o celém cyklu najdete na www.knihovnahk.cz. Vstup volný.

Kapské Město a blízké okolí 

19. března – středa od 17.00 hodin, pobočka Nový Hradec Králové, Brněnská 33

Cestopisná přednáška Doc. RNDr. Vandy Boštíkové nás tentokrát zavede do Jihoafrické republiky. Rozhlédneme se po ulicích Kapského Města, navštívíme kolonie tučňáků a tuleňů, vypravíme se k Mysu dobré naděje a nakonec budeme cestovat půvabnou krajinou po krásných vinicích v okolí Kapského Města. Vstupné dobrovolné

Den otevřených dveří 

20. března – čtvrtek od 9.00 do 17.00 hodin, Centrum celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

U příležitosti prvního výročí otevření nové ústřední budovy ve Wonkově ulici Vás srdečně zveme na Den otevřených dveří, během kterého jsou pro Vás připraveny komentované prohlídky, včetně prostor, v každodenním provozu veřejnosti nedostupných. Komentované prohlídky se konají vždy v každou celou hodinu od 9.00 do 17.00 hodin. Sraz účastníků u informačního pultu.

DRUHÁ CESTA DO FRANCIE A ZASE ZPÁTKY  

20. března - čtvrtek od 10.00 a od 16.00 hodin, víceúčelový sál Centra celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Vyprávění studentů Gymnázia J. K. Tyla o výměnném pobytu ve Francii, o místech, která navštívili, doplněné promítáním fotografií a výstavou vybraných snímků v prostorách Informačního střediska EUROPE DIRECT. Akce je součástí Dnů Frankofonie. Vstupné dobrovolné.

Bláznivá Markéta Jarka Nohavici 

25. března – úterý od 17.00 hodin, malý sál hudebního oddělení, 1. patro Centra celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

První díl pořadu o životě a tvorbě slezského barda, textaře, spisovatele i knihovníka s komentářem Jaroslava Balcara.

KOMENTOVANÉ VYCHÁZKY PO HRADCI KRÁLOVÉ

Eliška Rejčka a její doba

26. března – středa od 14.00 hodin, Velké náměstí, Mariánský morový sloup, Hrade Králové

Eliška Rejčka, česká královna, svým životem spjatá s věnným městem Hradec Králové. Vycházka s PhDr. Janou Jebavou po stopách jejího působení, hlavně však do architektonického skvostu katedrálního kostela svatého Ducha. Sraz účastníků na Velkém náměstí u Mariánského morového sloupu. Vstup zdarma. Další vycházka je plánována na středu 28. května – Josef Gočár a urbanistická koncepce Hradce Králové. Z důvodu velkého zájmu nutná registrace na webu: http://www.knihovnahk.cz/kalendar-akci/ nebo na telefonu 495 075 016. Kapacita omezená, děkujeme za pochopení.

VÝTVARNÁ DÍLNA – papírové větrníky 

26. března - středa od 15.00 hodin, dětské oddělení, Centrum celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

Nemáte rádi větrné počasí? Zkuste si ho zpříjemnit. Pro děti. Vstupné 20,- Kč.

KONCERT FRANCOUZSKÝCH ŠANSONŮ S DUEM NOS DAMES 

26. března  - středa od 17.00 hodin, víceúčelový sál Centra celoživotního vzdělávání, Wonkova 1262/1a

První soukromé jazykové gymnázium zve nejen své studenty, přátele školy a frankofily na recitál francouzských písní v podání Martiny Forejtkové (zpěv, klavír), Kateřiny Prokešové (zpěv, violoncello) a hostů. Vstupné dobrovolné.

POZVÁNKA LITERÁRNÍ KAVÁRNY 

Třetí degustace vín 

6. března – čtvrtek od 18.00 hodin, Literární kavárna, Wonkova 1262/1a

Literární kavárna srdečně zve na třetí řízenou degustaci vín vinařství Lahofer. Degustací Vás provede Michal Pitour. Představí zcela nová vína vinařství Lahofer, třetího největšího pěstitele vinné révy v ČR, nositele mnoha ocenění z domácích i světových soutěží. Vstupné 260,- Kč zahrnuje degustaci vín a občerstvení. Rezervace nutná na tel. 495 075 052 nebo na e-mail kavarna@knihovnahk_cz

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty