Otevřen nový procházkový okruh IV. – Současná architektura

prochokr.jpg 1. dubna 2010 byl slavnostně otevřen již čtvrtý procházkový okruh městem, který je zaměřen na současnou stavbu, tedy stavby posledních desetiletí.  Okruh doplňuje stávající tři okruhy, které se zabývají architekturou od gotického období po stavby salonu republiky. Jedná se o procházkový okruh historickým městem, moderním městem (neboli salonem republiky) a okruh po pozůstatcích barokní pevnosti.

Okruh č. IV „Současná architektura“ má 12 zastavení a celková délka je cca sedm kilometrů. Okruh začíná v zóně Aldis, kde upozorňuje na nově vzniklé administrativní budovy, pak pokračuje na nábřeží k budově Filharmonie Hradec Králové, kde upozorňuje na její moderní rekonstrukci. Trasa pokračuje ke Klicperovu divadlu, kde vznikla letní scéna,  interiér divadla byl také rekonstruován. Dále okruh vede na třídu ČSA, kde je náměstíčko s vydrou Eliškou, zajímavý způsob úpravy veřejného prostranství. Další zajímavostí je parter budovy Galex a odtud trasa vede k budovám Univerzity Hradec Králové, kde v zahradě jedné z nich vznikl Parčík Pohádka. Okruh se vrací zpět na nábřeží  a upozorňuje na plenérovou výstavu Nábřeží sochařů, která se každoročně obměňuje. Přes jez Hučák pokračuje trasa ke komplexu budov bývalého pivovaru, který byl upraven pro potřeby Královéhradeckého krajského úřadu a dalších institucí. Dalším zastavením je budova Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové, která byla oceněna Titulem stavba roku 2009. Okruh vede zpět přes most k Divadlu Drak, poblíž něj se nachází Vila Scalia – původní vila z roku 1906 byla upravena do současné moderní podoby. Poslední dvě zastavení se nachází na Pospíšilově třídě. Prvním z nich je Pošta 3, která je významná svou moderní přístavbou a poslední zastavení se věnuje bytovému domu Na Střezině, který je netradičně řešen do oblouku a tato stavba získala řadu ocenění. Zde můžete procházku ukončit, nebo se vydat přes Šimkovy sady zpět k výchozímu bodu v zóně Aldis.

Procházkový okruh č. IV má černou barvu a na jeho informačních tabulích najdete popis významných staveb i navigaci k dalším zastavením. Okruh vznikl na základě publikace 49+1 architektura Hradec Králové 1990-2005 manželů Šilhánkových. Na informačních tabulích je uvedena také informace, ke kterým budovám v této publikaci se zastavení váže.  Informace na tabulích jsou v českém a anglickém jazyce, v brzké době budou v informačních centrech k dispozici také informační materiály v dalších jazykových mutací (polština, francouzština, ruština a němčina).

Tiskový materiál k procházkovému okruhu č. IV si můžete stáhnout níže:

pdf Procházkový okruh IV. - současná architektura, (4,47 MB)

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty