Oslavte první máj s jazzem a swingem

Středoevropský jazzový most Hradecká kulturní a vzdělávací společnost ve spolupráci s městy Banská Bystrica, Salgótarján a Tarnów a Walbrzych za podpory Královéhradeckého kraje, Statutárního města Hradec Králové a Evropského fondu pro regionální rozvoj pořádají v úterý 1. května 2012 již 11. ročník festivalu STŘEDOEVROPSKÝ JAZZOVÝ MOST. Předmětem i cílem tohoto hudebního projektu je vzájemné setkávání a prezentace jazzových formací ze všech čtyř visegrádských zemí v rámci společného konceptu UNITED EUROPE JAZZ FESTIVAL (koncerty v partnerských středoevropských zemích jsou postaveny právě na výměně jazzových kapel, čímž obohacují kulturní a společenský život v jednotlivých místech konání festivalu). Akce, zaměřená na udržování tradic a rozvoj svébytného hudebního žánru, poskytuje prostor jak ostříleným profesionálům, tak začínajícím kapelám. Pořadatelé festivalu připravili pro jeho 11. ročník mimořádně pestrou hudební nabídku, která odstartuje na 1. máje na Masarykově náměstí v Hradci Králové v 10 hodin.

Reprezentativní program festivalu otevře v 10 hodin královéhradecká jazzová formace nChant Jazz, která zde působí od roku 2003. Staví na pestrosti repertoáru, sahajícího od netradičně pojatých swingových standardů až po moderní jazzové skladby. Základní inspirací kapely je tvorba současných světových jazzových zpěvaček (Diana Krall, Laverne Butler, Peggy Lee, Julie London apod.).

Pestrou hudební paletu doplní i swingowá kapela Tři neděle potom. Doma je sice v Praze, ale má za sebou i přes krátkou dobu svého trvání slušnou řadu koncertů po celé naší vlasti. Skupina, která hraje ve složení 4 trombonů, kytary, kontrabasu, valchy a nějakých těch zpěvů, tíhne stylově nejvíce k 30. létům minulého století. Uskupení, které vystupuje s trochou nadsázky s motýlky kolem krku, hrají adaptace hitů Glenna Millera, Django Reindharta, Bobbyho Hebba, ale také třeba Milana Chladila.   

Fenomenální jazzový kytarista a skladatel Milan Kašuba byl původním povoláním zlatník. V Praze, kde se jím učil, se poprvé dostal ke kytaře, u které už zůstal. Zato zpěvák Jan Šmigmátor se dostal k hudbě hned a už v době studií na konzervatoři vystupoval v doprovodu českých jazzových muzikantů a orchestrů. Jeho největší hudební láskou je swing, ale koncertuje také v doprovodu komorních hudebních seskupení – nečastěji s doprovodným triem, které je složeno ze špiček české jazzové scény – zmiňovaného Milana Kašuby a bubeníka Josefa Vejvody. V loňském roce nás toto trio v rámci festivalu reprezentovalo na Slovensku a v Maďarsku a letos budeme mít skvělou možnost vidět je i v Hradci Králové.

V pořadí jako čtvrtá nastoupí na velké pódium na Masarykově náměstí jazzová formace z polského Walbrzychu pojmenovaná PeHa Band. Její účinkování v rámci festivalu je výsledkem společného česko – polského projektu „Kultura spojuje HK a Walbrzych“, který byl doporučen ke kofinancování z Evropského fondu regionálního rozvoje. Repertoár kapely, ve které lze nalézt také originální prvky soulu, funku i bluesových harmonií, představují kromě vlastních skladeb také cover verze největších jazzových, soulových i popových světových hvězd. Na koncertu v HK zazní například úpravy písní Norah Jones, Angie Stone, Herbie Hancocka nebo třeba Donny Summer.

Úderem 14. hodiny vystoupí na hlavním pódiu slovenská jazzová skupina z Nitry, pojmenovaná E.G.O. GROUP. Formace, která má ve svých řadách jazzmany z Nitry a okolí, je charakteristická svou spontánností a živostí hudebního projevu. Hlavními znaky této skvělé kapely jsou široké spektrum jazzových témat, improvizační schopnosti, zvuková pestrost swingových a dixielandových skladeb a nenucená radost z muzicírování. Není třeba se divit, že se na E.G.O. budeme těšit i my – Hradečáci! 

Maďarsko budou na festivalu reprezentovat CSABA GÁL a ANDOR OLÁH – skvělí bluesoví, funkoví a souloví muzikanti a také interpreti jednoho z nejstarších stylů bluesové hudby, kterým je Delta blues. Kytaristu a zpěváka Csabu Gála, který čerpá z autorů, jakými jsou Jamie Cullum, John Mayer nebo Remy Shand, doprovodí na harmoniku neméně skvělý Andor Oláh. Ten je jednou z dominantních postav světové hudby, do které přináší nové pojetí i barvu svého nástroje, boří zaběhaná klišé a ukazuje novou cestu nastupující generaci hráčů na foukací harmoniku. Forma blues, kterou oba interpreti prezentují, je více založena na prožitku než na hráčské technice a nechybí v ní ani typický maďarský temperament.

JAZZ BAND BALL ORCHESTRA – to je jedna z mála kapel v Evropě, která si - navzdory změnám vkusu a chutí posluchačstva – udržela popularitu i fanoušky po celou dlouhou dobu své existence. Formace totiž vznikla skutečně už před 50 lety v Krakově ještě coby studentský band. Po 10 letech se skupina plně profesionalizovala a od té doby si zahrála snad ve všech zemích Evropy, ale také v Kanadě a USA, kde vznikl dokonce její fan klub. Repertoár kapely je široký: od Louise Armstronga, přes Duke Ellingtona až k moderním jazzových standardům, pro které JBBO tleskají na Západě i Východě.

Jedním z bonbónků jazzového festivalu v Hradci Králové bude bezpochyby vystoupení východočeské formace Pirate Swing Band. Vlastní kapela Jiřího Ševčíka zahrnuje 14 uznávaných sólistů mnoha žánrů (od rockorů až po filharmoniky). Repertoár bandu tvoří nejen klasický swing, ale především vlastní původní, svěží a vtipné swingové verze hitů jiných hudebních žánrů (Madonna, Jackson, Queen, Police aj.). Na podzim loňského roku zaznamenala skupina obrovský úspěch ve švýcarském Montreaux, kde předvedla speciálně nacvičený program složený z úprav skladeb skupiny QUEEN.

S velkým úspěchem se v minulosti setkala i vystoupení na malém pódiu, kde v přestávkách mezi programy účinkovaly talentované soubory ze Základních uměleckých škol východočeského regionu. Nejinak tomu bude i letos. Divákům se představí akordeonový soubor Safari ze ZUŠ Na Střezině Hradec Králové a Black Buřiňos ze ZUŠ Týniště nad Orlicí jako důkaz toho, že o budoucnost jazzu se nemusíme bát.

11. ročník festivalu Středoevropský jazzový most bude 1. 5. od 19,00 hod. pokračovat „Bluesovým večerem a jam session“ některých zúčastněných kapel v sálu Panorama ve 14. patře Hotelu Černigov.

Kromě uvedených hudebních lahůdek, vtipně uváděných moderátorem Edou Hrubešem, si určitě přijdou na své kromě návštěvnických vjemů sluchových také smysly chuťové. Na Masarykově náměstí bude připraveno na 40 stánků s občerstvením a trh lidové tvorby a uměleckých řemesel. Gurmáni zajisté ocení chuť opékaného prasátka, domácích klobás, čabajek, staročeské paštiky a placek, dobrot z medové cukrárny, štramberských uší, valašských frgálů nebo třeba slovenských sýrových specialit, které mohou zapít douškem piva Holba. (Na něm si koneckonců pochutnal přede dvěma lety coby návštěvník festivalu a jazzový příznivec také prezident ČR Václav Klaus). Další stánky pak přicházejí s pestrou nabídkou výrobků od keramiky a bižuterie přes stříbrné a skleněné šperky až třeba po látkové panenky. Vstup na tuto již tradiční akci s exkluzivním programem a bezvadnou atmosférou je volný. Přijďte se podívat – určitě nebudete litovat!

Středoevropský jazzový most

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty