Open Air Program Hradec Králové - připravte se na 10 dní nabitých divadlem, hudbou a folklorem

Open Air Program [8. červen 2015]  Ve dnech 19. až 28. června proběhne v Hradci Králové 16. ročník nesoutěžní divadelní přehlídky Open Air Program Hradec Králové . Opět připraví mix vysokého a nízkého umění, autorských, experimentálních či performativních projektů. V programu jsou zastoupena představení nového cirkusu, improshow, bytové divadlo, představení pro celou rodinu, autorská čtení, design markety i výtvarné a pohybové dílny. Chybět nebude samozřejmě ani každodenní přísun hudební výživy. Na 14 otevřených scénách a šapitó se uskuteční více než 300 divadelních, hudebních a doprovodných produkcí, které každoročně zvou k oslavě života v ulicích, k oslavě tvůrčí činnosti a pospolitosti, jejíž atmosféra již 16. rokem přitahuje do historického centra Hradce Králové tisíce diváků.

Open program v Open stanu

V hlavním Open Air Programu představí hradeckému publiku to nejlepší ze svého repertoáru Divadlo D21, které se na tři dny usídlí v Open Stanu v Žižkových sadech. Na programu budou například autorské inscenace KRYL - Zmrdtvýchvstání zažít (Jiří Ondra), Deset deka Dürrenmatta (Jiří Jelínek) FUKS (Jan Kačena/Jan Poláček) volně inspirovaná knihou Příběh spalovače mrtvol. V úterý 23. 6. uvedeme autorskou a oceňovanou inscenaci Evy Rysové a kolektivu  pod názvem Šest miliard Sluncí, inspirovanou Alzheimerovou chorobou. Ve středu 24. 6. Uvede nezávislé Divadlo Letí komedii Romana Sikory Sestup a vzestup pana B.  

Studentské a absolventské soubory

Do letošního programu se přihlásila řada souborů založených studenty nebo čerstvými absolventy hereckých škol. Ve festivalové dramaturgii se představí divadelní spolek La´My, orientující se především na komedie. Tematicky se zabývá problematikou mezilidských vztahů v současné společnosti. V pátek 19. 6. se díky nim roztočí groteskní kolotoč vztahů v inscenaci Čechov řekl Tolstému sbohem. Ochutnávku ze své tvorby nabídne experimentální divadelní platforma Off národ, která se ostře vymezuje proti klasické a tradiční činohře nebo vůči divadelnímu prostoru samotnému. Představí se hrou Wernera Schwaba Prezidentky, dále pouliční performancí zkoumající fenomén vzrůstající popularity české slam-poetry Nejsme klauni a audio-vizuálním scénickým čtením Život po titulkách. Do Hradce také dorazí Divadlo Spektákl s představeními Maryšo! Evo! Dom!, pouliční Fraškou o Dušanově duši a inscenací Zmoudření dona Quijota. V programu se také objeví soubory BOZI, Chrchel a další.

Muži na scéně

První víkend se v Šapito Q10 na Kavčím plácku, představí soubory ryze mužské sestavy. V programu tak uvítáme pražský nezávislý soubor Masopust a jejich sociálně angažované pásmo v režii Jana Friče O hezkých věcech, které zažíváme. V sobotu 20. 6. to bude taneční představení absolventů HAMU Marka Zelinky a Martina Talagy Synovial vystihující muže, jak vnímají sami sebe a svoje tělo v současnosti. Večer bude následovat autorským představením Depresivních dětí toužících po penězíchMilostný dopis ženě, kterou nemilujeme. Pražský umělecký gang si tentokrát vzal na mušku jednu konkrétní singl ženu, která hledá na internetu svého partnera. Mužské defilé zakončí v neděli 22. 6. současné fyzické divadlo a klaunské představení pro celou rodinu o lapáliích mladého energického muže Umbilicus v podání performera a tanečníka Florenta Golfiera. 

Žižkovy sady

Park pod historickým centrem se stal prostorem živelnější části festivalu. Již potřetí pod sochu Jana Žižky zavítá nezávislá produkčně-dramaturgická jednotka Stan nočního kozodoje, kterou tvoří skupina Lachende Bestien, Divadlo Koňa a motora a platforma Kartel, ty po sedmi dnech vystřídají propagátoři švédovaných filmů divadlo UMSKUP a na betonovém plácku se již tradičně zaleskne modro-bílá karosa Divadla Bufet. Pod hradbami zatluče do země stanové kolíky také letní kino Promeetárna, které bude vidět s prvním nočním ptákem a plnit nejkrásnější filmová přání.

Improvizace pouliční představení a performance

Open Air Program by již nebyl myslitelný bez improvizací v jakékoliv formě a podobě. V programu se proto objeví skupiny: Impra, Improvizační liga, Pa.Le.Ťác.I, Služebníci lorda Alfreda a samozřejmě již kultovní divadlo Vosto5 a jejich Stand´artní kabaret. Nováčkem v našem programu bude uskupení TYhle s pohybovou klauniádou Les Fantomes.

Ve spolupráci s festivalem Tanec Praha uvedeme první festivalový den na Gočárových schodech dvoudílný multimediální projekt Performativní biograf, který představí skupiny CrewCollective a Zijspan z Nizozemí. V ulicích také se také střetnete s Bílým divadlem a s jejich divadelní performancí LOT. Skupina kolem londýnského mima Daniela Hernandeze přijede oživovat festival po celou jeho dobu. Po tři dny bude provádět Psychedelický únos, rituál pro jednoho diváka. Svůj program letos rozšíří o pouliční intervence, workshop a karnevalovou disko mši.

Pivovarské náměstí bude ve dnech 19. až 25. června patřit hudebním produkcím především nezávislých regionálních tvůrců, akci koordinuje Skok do života o. p. s. V pátek 26. června sem zavítají představení nového cirkusu v podání česko-švýcarských Cie des Pieds Perchés a pražských seskupení Performance group Cirqueon, TeTy nebo Arte Levite

Do divadelně netradičních míst umístí svá představení Divadlo na cucky, které sehraje Sofoklovu Antigonu v prostorách budovy Muzea východních Čech v neděli 21. června. A Divadlo v Celetné uvede inscenaci o hlídači parkoviště Baterka Miki v Gayerových kasárnách ve čtvrtek 25. června.

Doprovodný program

Návštěvníci se také budou moci v průběhu celého festivalu libovolně zúčastňovat nejrůznějších tanečních, výtvarných a pohybových workshopů. Každý rok myslíme na rodiče s dětmi, vedle každodenních představení pro děti, připravují další hradecké neziskovky volnočasové aktivity a kreativní dílny pro celou rodinu. O první víkendu se také můžete těšit na bleší trh Open Šmelitex o druhém pak na výtvarný designový minitrh Open Pocket.

Hudební program

Open Air program také tradičně nabízí bohatý doprovodný program, kterému dominuje samostatná a svébytná hudební dramaturgie postavená na prezentaci aktuálního hudebního dění a jeho průsečících s divadlem, filmem či světem výtvarného a vizuálního umění.

První festivalovou neděli 21. června se již tradičně připojíme k mezinárodnímu Svátku hudby / Fête de la Musique koordinované francouzským ministerstvem kultury. Hradec Králové se tak prostřednictvím divadelního festivalu připojí k více jak čtyřem stovkám měst z celého světa, které se tomuto fenoménu pouličních hudebních produkcí, tedy buskingu, věnují. Hudba bude naplňovat ulice a různá zákoutí města jazzem, funkem, blues, hudební improvizací a osobitým životem i následující dny. Kromě tradičních hudebních scén jako jsou Žižkovy sady, Městská hudební síň, Pivovarské náměstí či Kavčí plácek, budou návštěvníky provázet hudební produkce v ulicích, na náměstích a v nejrůznějších zákoutích historického centra v samém srdci festivalu.

Letošní hudební program opět nabídne to nejlepší z tuzemské i mezinárodní hudební scény. Zámořskou nezávislou scénu bude reprezentovat americký alternativní raper Astronautilis či jeho další krajané - psychedelická taneční úderka HUJO nebo brooklynští indie rockoví Celestial Shore. Kromě další řady zahraničních interpretů se představí i aktuálně nejzajímavější jména české a slovenské hudební scény. Ta bude zastupovat svérázná písničkářka Nikola Mucha s kapelou, legenda nočních festivalových večírků Ventolin s energickou show, indiepopoví Prodavač či symbolistická a dekadentní skupina Piča z hoven.

V žánrově pestré nabídce hudebních vystoupení naleznete také berlínské duo Hyenaz rozvíjející estetiku kabaretu, burlesque  či glamrocku, česko-norské trio Deshane kombinující tradiční norský folklor s ambientní woldmusic a jazzem či autentickou kytarovou The Jelly Belly, jejíž příslušnost ke Košicím by hádal jen málokdo, ačkoliv jsou na ni pánové patřičně pyšní.

Unikátní scénografii jsme připravili pro kostel Sv. Jana Nepomuckého. Atmosféru prostoru podtrhne v divácky atraktivním uspořádání jedna z největších nadějí české hudební scény posledních let zpěvačka Never Sol či následně francouzský audiovizuální umělec Philippe Cavaleri.

K festivalu neodmyslitelně patří i večírky, speciální vystoupení a dj-sety. Těšit se tak můžete na karnevalovou disko mši již zmíněného Daniele Hernandeze, speciální vystoupení americké performerky Mad Kate společně s australským Adrienem Teicherem, poctivě rock ´n ´rollové  hity od Creepy crawlers djs a mnohé další.

Vstupné a financování Open Air Programu

Snažíme se zachovat představení, koncerty, workshopy a další program finančně dostupný všem jeho návštěvníkům. Většinu představení a koncertů je možno podpořit dobrovolným příspěvkem, a to před nebo i po jeho začátku na dané scéně. Na vybraná představení označená v programu je nutné zakoupit lístky, jejich cena se letos pohybuje od 50 do 100 Kč. Oba druhy vstupného jsou jedním ze základních pilířů financování OAP. Rozpočet letošního ročníku se pohybuje kolem 1,7 mil. Kč, přibližně 1,5 mil. Kč jsme schopni zajistit pomocí grantů, příspěvků sponzorů, vlastního prodeje, zbývající částka pak již připadá na samotné návštěvníky, kteří byť jen symbolickým příspěvkem dokazují, že se o další vývoj OAP zajímají a není jim lhostejný. Děkujeme Vám.  

Partneři 16. ročníku Open Air Programu

Generální partner

Statutární město Hradec Králové, Calendarium Regina

Hlavní partneři

Ministerstvo kultury, Královéhradecký kraj, Královéhradecká provozní a.s., Hradecká lesní a dřevařská společnost a.s.

Kontakt

Martina Erbsová, 775 618 414, martina@openairprogram_cz

kontrapunkt, z. s., Bratří Čapků 875, 500 03 Hradec Králové

Web | Facebook | Instagram| Youtube | Twitter

Kompletní program na všechny dny a všechny scény, stejně jako další praktické informace naleznete na www.openairprogram.cz

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty