Okolí města - Hradecko

HRADECKO ... správný cíl Vaší cesty

Město Hradec Králové je centrem zajímavého turistického regionu nesoucího název Hradecko. Tento region zahrnuje v podstatě území bývalého okresu Hradec Králové a může se pochlubit řadou turistických atraktivit. Z těch tradičních jsou to například dva zámky – romantický Hrádek u Nechanic, známý z mnoha filmů a pohádek, s bohatě vybavenými interiéry a pravidelnými kulturními akcemi a potom také chlumecká Karlova Koruna z pera architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela, která je spojena s chovem koní a ožívá pravidelnými akcemi nejen pro děti. Samotný Hradec Králové je učebnicí architektury pod širým nebem, v které můžete pomyslně zalistovat při putování po čtyřech procházkových okruzích. Ani milovníci lidové architektury na Hradecku nepřijdou zkrátka, pokud zavítají do Piletic na Šrámkův statek, nebo do skanzenu v Krňovicích a budou obdivovat stavby a jejich vybavení z území východních Čech. Chlumské návrší se bohužel stalo známým díky prusko-rakouské bitvě ze dne 3. července 1866, na níž budeme letos vzpomínat už po sto padesáté. I mimo program vzpomínkových je možné navštívit Muzeum války 1866, rozhlednu nebo některou z naučných stezek. Příznivce dávné historie jistě uspokojí Archeopark Všestary se svou vnitřní i venkovní expozicí a akcemi pro všechny věkové kategorie. Těm, kteří preferují hodnotnou sakrální architekturu, pak doporučujeme návštěvu kaple Zjevení Páně ve Smiřicích, zvláště v době konání některé z již tradičních kulturních akcí.

Celým regionem vás provede Mobilní aplikace Hradecko, která je dostupná v obchodech s mobilními aplikacemi Google Play, Appstore a Windowsphone.com a v síti internet na adrese m.hradecko.eu. Na území Hradecka můžete také hrát celosvětovou hru MUNZEE, množství QR kódů je nepřeberné, ale seznam těch, které jsme pro vás připravili za Hradecko je na www.hradecko.eu, nebo v tištěných materiálech. Zajímavá a pestrá nabídka je připravena na Hradecku pro všechny věkové kategorie.

Hradecko je zkrátka správný cíl vaší cesty!

trebechovice_podhrazky.jpg vsestary.jpg zamecka_kaple_smirice.jpg chlum_pomnik.jpg chlumec_n_cidlinou_karlova_koruna.jpg nechanice.jpg

Třebechovice pod Orebem

Třebechovice pod OrebemMěstečko Třebechovice pod Orebem leží 15 km východně od Hradce Králové a je proslulé pro svůj dřevěný pohyblivý betlém, který vytvořil lidový řezbář J. Probošt. Ve městě láká k návštěvě také přijemný areál koupaliště. Pro pěší i cykloturisty je zajímavá malebná krajina okolí s vrchem Oreb.

  

Krňovice

KrňovicePodorlický skanzen Krňovice se nachází 2 km jižně od Třebechovic pod Orebem a jedná se o jediné muzeum tohoto typu v Královéhradeckém kraji. Soustřeďuje architektonické a technické památky regionu Královéhradecka, podhůří Orlických hor a Podkrkonoší. Oblast, kterou zachycuje, se nepřekrývá se žádným z dnes existujících skanzenů v ČR ale naopak jejich síť rozšiřuje.

Smiřice

SmiřiceSmiřice se nachází přibližně 14 km severně od Hradce Králové. Hlavní atraktivitou je jedinečná barokní kaple s oltářním obrazem Klanění tří králů od Petra Brandla. Samotná stavba je pravděpodobně dílem Dientzenhoferů.


Hrádek u Nechanic

nechanice_01.jpgRomantický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn ve stylu windsdorfské novogotiky a je také označován jako Malá Hluboká. Jeho krásu můžete obdivovat 15 km západně od Hradce Králové. Díky svým bohatě vybaveným interiérům je oblíbeným prostředím pro filmaře. Celoročně jsou interiéry i exteriéry oživovány různými kulturními akcemi.

Nový Bydžov

Nový BydžovKrálovské věnné město Nový Bydžov se rozkládá 30 km západně od Hradce Králové. Za prohlídku stojí náměstí s novogotickou radnici a především jeden z nejstarších a největších židovských hřbitovů v republice.

  

Chlum u Hradce Králové

Chlum u Hradce KrálovéObec Chlum nechvalně proslula jako místo nejkrvavější bitvy 19. století. Nachází se 12 km od Hradce Králové směrem na Jičín. Bojištěm vás provedou naučné stezky a k návštěvě láká také rozhledna. Při dobré dohlednosti můžete obdivovat masiv Krkonoš i Orlických hor. Nezapomeňte navštívit místní muzeum či ossarium.

Všestary

VšestaryCentrum experimentální archeologie Všestary nabízí neobvyklý výlet do pravěké vesnice. Tento areál vzniká už od roku 1997 s využitím výhradně pravěkých postupů a technologií. V centru naleznete archeologické objekty z doby kamenné, bronzové a nejstarší železné, které vychází z archeologických nálezů na území východních Čech.

Chlumec nad Cidlinou

Chlumec nad CidlinouDominantou města, které se nachází 30 km od Hradce Králové směrem na Poděbrady je ojedinělý zámek Karlova koruna. Hrabě Kinský svěřil úkol vystavět zámek nejkvalitnějším stavitelům své doby - Santini Aichelovi a Maxmiliánu Kaňkovi. Ve městě najdete také zajímavou stavbu Lorety ve které sídlí městské muzeum.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty