Macbeth a Figarova svatba: Netrebko, Levine a dva špičkové tituly na úvod nové sezony přenosů z Met

Bio Central [8. říjen 2014]  11. října představením Verdiho dramatické opery Macbeth vstoupí přenosy z Metropolitní opery do své osmé sezony v České republice. Mezi dvěma tisícovkami sálů po celém světě se k přenosům z Met připojí 27 kin v českých a moravských městech. Sezona bude zahájena v rychlém tempu, když pouhý týden po výkonu Anny Netrebko v roli Lady Macbeth uvidí operní milovníci druhý přímý přenos, Figarovu svatbu , kterou Met vybrala pro zahajovací gala sezony operního domu. Mozartovu mistrovskou operu buffa bude řídit James Levine, který stanul za dirigentským pultem při zahajovacím představení poprvé po čtyřech letech.

Konal se happy end, může přijít drama

Sezona 2014-15 začíná v Met happy endem. To se dá bez nadsázky konstatovat v souvislosti s letním tlakem odborů na šéfa Met, o němž dlouho nebylo jasné, jak může dopadnout (obávaný odklad začátku sezony nevyjímaje). 22. září však Met otevřela novou sezonu ve velkém stylu a ničím nerušené atmosféře. 

Expresivní Netrebko s blond vlasy

11. října budou moci usednout v kinech i první diváci HD přenosů a vychutnat si Verdiho drama Macbeth, jež je Verdiho první operní adaptací Shakespearovy předlohy. Stejně jako v loňském Oněginovi, i letos se na úvod přenosové sezony představí diva Anna Netrebko, tentokráte jako plavovlasá Lady Macbeth oděná do saténu, který více odhaluje, než zakrývá. Kariéru ruské pěvkyně, která právě oslavila 43. narozeniny, lemují spíše role lyrické a belcantové, i proto je dramatická a výrazově vypjatá role Lady Macbeth i pro tak kvalitní sopranistku výzvou. Nejde v ní totiž jen o polohu hlasovou, operní herečka je nucena zpívat vkleče i vleže. „Tento večer patřil Anně Netrebko, už od prvního dějství,“ zhodnotily její suverénní výkon při prvním vystoupení sezony v této roli New York Times. Její herecké i pěvecké kvality výtečně ilustruje úryvek ze slavné árie Vieni t’affretta ze druhého dějství (k vidění zde).

V temně působivé inscenaci Adriena Noblea z roku 2007, která je navzdory originálnímu časoprostoru Skotska 11. století převedena do kostýmů současného střihu, vystoupí v titulní roli srbský baryton Željko Lučić, který byl do této inscenace obsazen od samotné premiéry. Podle New York Times vyniká elegancí a měkkým a mírně zemitým hlasem. Avšak teprve Anna Netrebko po jeho boku jej dokáže inspirovat k vůbec nejsilnějšímu a nejvěrohodnějšímu výkonu. Jako generál Banquo se představí neméně skvělý basbarytonista René Pape. Kulisy scénografa Marka Thompsona umně pracují s náznakem, temnotou a přesným nastavením světel a i za použití minimalismu dokonale evokují prostředí hradu i exteriér lesa.

Figarova svatba, dokonalý svazek mládí a zkušenosti

Zatímco taktovky u přenosu 18. října se chopí ikona Met James Levine, pro půvabnou pěvkyni Amandu Majeski (zcela vlevo) v jedné z hlavních rolí Hraběnky Almavivy půjde teprve o první měsíc působení na nejprestižnější operní scéně světa, když debutovala v zahajovací inscenaci 22. září. „Velký tlak zažila v Met debutující mladá americká sopranistka Amanda Majeski jako Hraběnka Almaviva. Měla se objevit až v pozdějších uvedeních Figarovy svatby, ale nakonec jí Met svěřila vytoužené zahajovací galapředstavení i větší počet uvedení místo zdravotně indisponované Mariny Poplavskaje. Slečna Majeski je nadaná plným a expresivním hlasem. Zpívala s citem pro nuance a s velkým vkusem ztělesnila zranitelnou hraběnku, ženu nejen vnitřně zasaženou, ale i poníženou ztrátou lásky svého záletného manžela.“ vyzdvihly New York Times její výkon. 

I celkové hodnocení předního kritika NYT Anthonyho Tommasiniho vyznívá pro tuto inscenaci, zasazenou do ornamentálních interiérů Sevilly 30. let, nadmíru pozitivně: „Pokud snad mohla (po letních odborářských vyjednáváních) přetrvat nahořklá pachuť ve vztahu mezi Peterem Gelbem, generálním ředitelem Met, a členy souboru, při pondělním zahajovacím gala beze zbytku zůstala v zákulisí. James Levine, jenž vystoupil jako dirigent na zahajovacím představení poprvé po čtyřech letech, řídil oblíbené pěvce ve velice atraktivním složení i skvělý orchestr Metropolitní opery ve výřečné a bohatě propracované inscenaci mnohovrstevnatého Mozartova mistrného opusu.“  Titulní role Figara nadmíru svědčí Ildaru Abdrazakovovi, který loni zazářil jako Kníže Igor, a publikum uchvátila také mladá mezzosopranistka s hvězdnou kariérou před sebou Isabel Leonard v kalhotkové roli Cherubína.  


The Met live in HD: o projektu

Přenosy Metropolitan Opera: Live in HD kombinují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1. Přenosy Met: Live in HD do České republiky se uskutečňují od prosince roku 2007. Každou sezonu je u nás navštíví okolo 40 000 diváků a další tisíce diváků pak zhlédnou opakování přímých přenosů ze záznamu v rámci oblíbené série Přidáváme! Celosvětově se na přenosy z Met prodalo od začátku tohoto projektu již více než 15 000 000 vstupenek, aktuálně se přenosy vysílají do 2000 kin v 66 zemích světa. Držitelem licence na přímé přenosy z Metropolitní opery New York do České republiky je distribuční společnost Aerofilms. 

The Met live in HD online

Oficiální stránky přenosů z Met www.metopera.cz. Recenze a úvody k představením stejně jako veškerý program přenosů Aerofilms do kin čtěte na webu www.vicnezfilm.cz. Přátele operních, baletních a jiných přenosů do kin zveme na profil Aerofilms | Víc než film: 
www.facebook.com/vicnezfilm.


Program přímých přenosů The Met live in HD sezony 2014-15

Sobota 11. října 2014 18:45
G. Verdi: Macbeth
Luisi / Noble
Netrebko, Calleja, Lučić, Pape

Sobota 18. října 2014 18:45
W. A. Mozart: Le nozze di Figaro (Figarova svatba)nová inscenace
Levine / Eyre
Majeski, Petersen, Leonard, Mattei, Abdrazakov

Sobota 1. listopadu 2014 17:45
G. Bizet: Carmen
Heras-Casado / Eyre
Hartig, Rachvelishvili, Antonenko, Abdrazakov

Sobota 22. listopadu 2014 18:45
G. Rossini: Il barbiere di Siviglia (Lazebník sevillský)
Mariotti / Sher
Leonard, Brownlee, Maltman

Sobota 13. prosince 2014 17:45
R. Wagner: Die Meistersinger von Nürnberg (Mistři pěvci norimberští)
Levine / Schenk
Dasch, Cargill, Botha, Appleby, Reuter, Kränzle, König, Rose

Sobota 17. ledna 2015 18:45
F. Lehár: The Merry Widow (Veselá vdova)nová inscenace
Davis / Stroman
Fleming, O'Hara, Gunn, Shrader, Allen

Sobota 31. ledna 2015 18:45
J. Offenbach: Les Contes d’Hoffmann (Hoffmannovy povídky)
Abel / Sher
Gerzmava, Morley, Rice, Lindsey, Grigolo, Hampson

Sobota 14. února 2015 18:15
P. I. Čajkovskij / B. Bartók: Iolanta / Bluebeard’s Castle (Jolanta / Modrovousův hrad)nová inscenace
Gergiev / Treliński
Netrebko, Beczala, Markov, Azizov, Tanovitski / Michael, Petrenko

Sobota 14. března 2015 17:45
G. Rossini: La donna del lago (Jezerní paní)Met premiéra
Mariotti / Curran
DiDonato, Barcellona, Flórez, Osborn, Gradus

Sobota 25. dubna 2015 18:15
P. Mascagni / R. Leoncavallo: Cavalleria rusticana / Pagliacci (Sedlák kavalír / Komedianti)nová inscenace
Luisi / McVicar
Westbroek, Álvarez, Lučić / Racette, Álvarez, Gagnidze, Meachem

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty