Laureáti výročních cen 2017


Laureát Ceny primátora města za studentskou tvůrčí práci 2017

PharmDr. Andrej KOVÁČIK, Ph.D.

Kov____ik__2_.JPG

Andrej Kováčik zahájil doktorské studium bioorganické chemie na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové v roce 2013. Od svého nástupu působí v pracovní skupině profesorky Kateřiny Vávrové, jež se zabývá studiem kožní bariéry. Andrej Kováčik se zabýval syntézou pro kůži zcela jedinečných kožních lipidů (6‑hydroxyceramidů) a studiem vlastností těchto lipidů v membránách simulujících kožní bariéru, a to pomocí biofyzikálních studií, infračervené spektroskopie a rentgenové difrakce. Posléze svou práci rozšířil na studium významu vztahu struktury a účinku kožních lipidů v bariérové funkci kůže.

V roce 2015 byl Andrej Kováčik jako doktorand na týdenní stáži ve Frankově laboratoři neutronové fyziky ve Spojených ústavech jaderných výzkumů v Dubně v Ruské federaci. V roce 2017 působil v Německu v laboratoři profesora Daniela Hustera na Institutu lékařské fyziky a biofyziky Lékařské fakulty Univerzity Lipsko, kde se věnoval hodnocení kožních lipidů (ceramidů) pomocí nukleární magnetické rezonance. V prosinci 2017 úspěšně obhájil disertační práci „Studium vlivu hydroxylace ceramidů na permeabilitu a mikrostrukturu modelových lipidových membrán.“ Získané poznatky z jeho práce by mohly najít uplatnění při využití ceramidů v léčbě kožních onemocnění.

Doktor Kováčik je autorem 16 odborných publikací, z nichž u devíti je prvním nebo druhým autorem. Jeho práce (se souhrnným impaktním faktorem převyšujícím hodnotu 50) jsou podle portálu Web of Science hojně citovány, o čemž vypovídá i jeho citační ohlas v podobě Hirschova indexu, h = 5. Andrej Kováčik svou práci také velmi dobře prezentuje na domácích a zahraničních konferencích; v roce 2012 ještě jako pregraduální student získal první místo na nadnárodní Studentské vědecké konferenci. Rovněž se věnuje popularizaci vědy a šíření dobrého jména farmaceutické fakulty: podílel se na organizaci akcí „Den vědy (Scientia Pragensis)“ a „Nábřeží vysokých škol“. Spolupodílí se na výuce studentů farmacie a ve volném čase provází v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu.


Laureáti Hradecké sportovní ceny 2017

štafeta mužů na 4x400 m TJ Sokol Hradec Králové

ve složení: Michal Desenský, Vít Müller, Lukáš Hodboď a Štěpán Jirman

__tafeta__1_.jpg

Běžci na 400 m a 400 m překážek Sokola Hradec Králové jsou v posledních letech vysoko hodnoceni v anketách mládeže i dospělých sportovců Hradce Králové, Krajského atletického svazu i České obce sokolské. 11. června 2017 poprvé za 113 let atletiky v Hradci Králové zvítězila královéhradecká štafeta na přeboru republiky dospělých.

Sestavu tvořili Michal Desenský (dvojnásobný halový mistr České republiky na 400 m, spoludržitel národního rekordu na 4x400 m mužů a 4x100 m mužů do 22 let), Vít Müller (mistr České republiky na 400 m překážek, člen štafety 4x400 m a finalista na 400 m překážek při Evropském poháru družstev a na mistrovství Evropy do 22 let), Lukáš Hodboď (účastník mistrovství Evropy do 22 let na 800 m) a junior Štěpán Jirman (špičkový půlkař). Vít Müller a Michal Desenský byli členy reprezentační štafety, která obsadila čtvrté místo ve finále B Světových štafetových her na Bahamách. Vít Müller a Lukáš Hodboď byli členy bronzové štafety 4x400 m na Světové univerziádě v Tajpei. Všichni mají za sebou z minulých let další reprezentační starty a také každý z nich drží alespoň jeden krajský rekord.

Na reprezentační úroveň je přivedli trenéři Jaroslav Nohejl (M. Desenského), Petr Müller (L. Hodbodě a V. Müllera) a Vítězslav Perun (Š. Jirmana).


Laureát Hradecké múzy 2017

Matyáš NOVÁK

Foto_Khalil_Baalbaki.jpg

Dvacetiletý klavírista Matyáš Novák, talent, který má před sebou velkou budoucnost, prožil další silný rok: natočil sólové CD s cyklem Léta putování: Rok první: Švýcarsko Ference Liszta, získal 1. cenu na Bradshaw & Buono International Piano Competition a debutoval v Carnegie Hall v New Yorku a v červenci se stal jedním z vítězů CME International Performing Arts Grant, ocenění, které uděluje Center for Musical Excellence v New Jersey. Dále se svými recitály vystoupil v Německu, Španělsku, Slovinsku, Slovensku, Srbsku, USA a v mnoha českých městech a jako vyslanec firmy Petrof hrál živě hymny účastnických států v O2 aréně při Mistrovstvi Evropy v basketbalu žen. Do toho mladý muzikant vlastní velkochov slepic, však také jeden honorář byl dva metráky našrotovaného zrní. „Aktuálně chovám slepice pěti plemen, jsou to drážďanky, araukany, žerzejští obři, štýřanky a lakenfeldky. Momentálně je mým největším problémem chybějící nepříbuzný kohout plemene drážďanka,“ říká člen Českého svazu chovatelů. Na klavír začal hrát už v pěti letech, prý si dříve zpíval, než mluvil. Od dětství sbírá jednu cenu za druhou, jezdí hrát po světě, vystupuje s uznávanými sbory. Ve slavné koncertní budově na Sedmé avenue mezi newyorskými mrakodrapy hrál Dante sonátu Ference Liszta. „Na koncertech jsou pro mě nejdůležitější vždy posluchači. Pokud se mi podaří souznít s publikem, je to úžasný pocit a je jedno, zda je to v sále pro dva tisíce lidí, nebo v malém kostelíku v odlehlém kraji,“ říká skromně.

Laureátka Ceny Primus Inter Pares

Marie RUMLAROVÁ

Marie_Rumlarov____1_.jpg

„Je to lichotivé a hoví to tvé přirozené samolibosti, když získáš od velkého umělce maličký sic, ale plně hodnotný plod jeho ingemie, navíc všeho nesoucí tvé jméno, tedy dílko určené výhradně jen tobě i tvé osobnosti,“ napsal o exlibris spisovatel Vladimír Neff. Exlibris je také bytostně spjaté s Marií Rumlarovou. Osud a Sudety rodačku z Liberce zavály i s rodiči do Hradce Králové. Sběratelka a organizátorka v oblasti výtvarného umění vystudovala pedagogiku se zaměřením na matematiku a výtvarnou výchovu. Kromě profesní pedagogiky pečovala o rozvoj vědomostí i zájmové činnosti v oblasti přírodovědy a výtvarného projevu, ať už to bylo v Základní škole V Lipkách, Šimkově nebo ulici Slovenského národního povstání. Silné kulturní cítění ji přivedlo ke sběratelství drobné grafiky a exlibris, zájem o estetiku a kulturnost výtvarného projevu šířila pořádáním školních výstav. Pro výstavy využívala i zápůjček Galerie moderního umění v Hradci Králové. Později vystavovala vlastní exlibris a novoročenky z díla Vladimíra Komárka, Jaroslava Uiberlaye, Josef Kábrta a dalších, pověstné jsou její kolekce knižních značek Svatý Jan Nepomucký, Stromy, Kaligrafie, Cesty domova či Portrét. Z její iniciativy vznikla v roce 1989 sekce Spolku sběratelů a přátel exlibris v Hradci Králové, kde se dlouhodobě významně podílela na její činnost, zejména organizací několika celostátních sjezdů se zahraniční účastí. Aktivně spolupracovala s Galerií Na Mostě. Je nositelkou medaile města a čestnou členkou Unie výtvarného umění v Hradci Králové.

Laureát ceny dr. Františka Ulricha

Ing. arch. Karel SCHMIED

Ing. arch. Schmied_1.JPG

Projektování pro něho vždy znamenalo vzrušující dobrodružství a rozhodující smysl života. Hradecký rodák Ing. arch. Karel Schmied významně přispěl k výstavbě města v oboru architektura pozemních staveb. Skromný architekt dlouhodobě působí v Hradci Králové a svým celoživotním dílem a neúnavnou prací přispěl k jeho zkrášlení. Svoji tvorbu označuje jako post-konstruktivismus a pokračující architektonickou tradici výstavby města. Po absolvování studia na ČVUT–FAPS nastoupil do hradeckého Stavoprojektu. Výtvarný názor a tvůrčí přístup v architektuře zpočátku formoval v undergroundové skupině mladých výtvarníků HORIZONT. V Hradci Králové projektoval patnáct veřejných budov, z nichž nejvýraznější jsou areál učňovských škol s Farmaceutickou fakultou a kolejí VLA, tržnice, podchod Dukelská, ale i atypické bytové domy v sídlišti Labská II. Významné a motivující byly pak realizace hotel Arnika a Hanička ve Špindlerově Mlýně, hotel Sklář v Harrachově či kaple v Hostinném. Zúčastnil se také řady soutěží, z nichž vítězná byla celostátní soutěž na přestavbu Pražského Předměstí v Hradci Králové a nového městského centra v Harrachově. Po roce 1989 s několika kolegy založil projektovou firmu Akia a v roce 1995 se synem vlastní kancelář ATELIER SCHMIED. Mezi jeho koníčky patří lyžování, pádlování a chalupaření. Ve svých 84 letech se projektování stále věnuje.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty