Laureáti výročních cen 2016

Laureátka Ceny primátora města za studentskou tvůrčí práci 2016

RNDr. Alžběta DLABKOVÁ, Ph.D.

1_student_dlabkova1.jpgRNDr. Alžběta Dlabková, Ph.D., rozená Kračmarová, nastoupila na doktorské studium v roce 2011 a své úsilí zaměřila na problematiku léčiv proti neurodegenerativním onemocněním (např. Alzheimerově choroby) a jejich vlivu na oxidační stres a zánět.

Během velmi krátké doby si musela osvojit široké spektrum laboratorních postupů včetně velmi vzdálených metodik, jako je práce s buněčnými liniemi, a současně metody, které jsou běžné ve fyzikální chemii jako je například voltametrická analýza materiálů. Byla schopna nejen úspěšně zvládnout zmíněné metody, ale i na základě dosažených výsledků připravit odborné publikace, které byly otištěny v dobře hodnocených zahraničních periodicích. Výsledky své práce pravidelně prezentovala na mezinárodních konferencích, zejména na konferenci Evropské neuropsychofarmakologické společnosti.

Zvládla rovněž přechod z prezenční formy studia na studium kombinované ve chvíli, kdy se stala akademickým pracovníkem Katedry toxikologie a vojenské farmacie. Tak se na rozdíl od ostatních studentů musela věnovat nejen studiu a přidělenému tématu, ale i akademické práci, která se tematicky se studiem nepřekrývala, jako je studium průniku antidot proti bojovým otravným látkám přes kůži a analýza biologických materiálů pomocí vysokoúčinné kapalinové chromatografie.


Laureátka Hradecké sportovní ceny 2016

Kateřina SINIAKOVÁ

2_sportovec_siniakova2.jpgKateřina Siniaková je rodačkou z Hradce Králové, kde také úspěšně vystudovala hradecké soukromé gymnázium s jazykovým zaměřením. Mezi její záliby patří hudba, četba a lyžování. Tenisovou kariéru začínala ve svých pěti letech v oddíle TK TENIS-CENTRUM Hradec Králové, kde působila do svých 14 let. V mládežnických kategoriích patřila vždy k nejlepším, a to potvrdila i na mezinárodní úrovni, kdy se v roce 2010 probojovala do finále dvouhry na mistrovství Evropy čtrnáctiletých. Na stejné události se stala mistryní Evropy jako členka českého vítězného týmu. V letech 2008 a 2009 obdržela cenu Naděje královéhradeckého sportu. V letech 2010 a 2012 se stala dívčím talentem v české tenisové anketě Zlatý kanár.

Kateřina Siniaková je singlová finalistka na juniorce Australian Open 2013 a Orange Bowlu 2012. V prosinci 2012 byla juniorskou světovou dvojkou. V juniorském věku zvítězila v mnoha dalších turnajích okruhu ITF například v japonské Osace či italském Miláně.

Dále je také juniorskou grandslamovou vítězkou ve čtyřhře na pařížském Roland Garross, londýnském Wimbledonu či newyorském US Open.

Do ženského tenisu na WTA okruhu poprvé nakoukla ve svých 17 letech. Kateřina byla na žebříčku WTA ve dvouhře prozatím nejvýše klasifikována na 37. místě a ve čtyřhře pak na 30. místě. Nyní se Kateřina aktuálně nachází na 40. místě ve dvouhře WTA a ve čtyřhře drží 30. místo WTA.

Ve své dosavadní kariéře vyhrála na okruhu už svůj premiérový titul na WTA Tour v Shenzhenu v Číně. Na okruhu WTA dokázala porazit hráčky jako jsou Simona Halepová, Eugenie Bouchardová, Johanna Kontaová, Sara Eranniová a další.

V letošním roce se také poprvé dočkala nominace od kapitána Petra Pály do FED CUP týmu proti Španělsku.

Laureát Hradecké múzy 2016

Jaroslav HRŮZA

3_muza_hruza1_pro_web.jpgPatriot a sběratel, za desítky let nashromáždil více než 8 000 historických pohlednic Hradce Králové. V letech 2015 a 2016 svou celoživotní sbírku vtělil do dvou pozoruhodných knih - Hradec Králové na pohlednicích v průběhu tří století - 1. a 2. díl. „Výsledek práce autora a jeho dalších 15 sběratelských spolupracovníků, vydavatelství i tiskárny je fantastický. Na 256 stranách je 474 historických i současných reprodukcí pohlednic (včetně 1. dílu je „venku“ už celkem 1 079 pohlednic!), jejichž prostřednictvím mohou čtenáři porovnat rozvoj města, jeho architektury a tentokrát dochází i na tehdejší okolní obce a další městské části. Kniha má obrovskou dokumentační hodnotu“, uvedl Hradecký deník.

U pohlednic nenajdete pouhý jednořádkový popisek místa a děje, ale podrobný historický výklad a další zajímavosti a souvislosti. To je výsledek nesmírně pečlivé práce autora, který se často měnil na badatele, jenž vyslyšel i svědectví žijících pamětníků. Hrůzovy knihy z vydavatelství Heleny Rezkové mají vysokou ediční kvalitu.

Laureáti Ceny Primus Inter Pares

Mgr. Jan PĚTA

4_primus_peta1.jpgKdyž v roce 1970 nastoupil čerstvý absolvent brněnské Masarykovy univerzity jako brigádník do tehdejší Krajské knihovny v Hradci Králové, dnes Knihovny města Hradce Králové, netušil, že s institucí spojí celý svůj profesní život a prožije s ní téměř čtyři desetiletí její historie. Od roku 1992 zastával funkci ředitele. Za jeho vedení získala knihovna ve městě nezastupitelné postavení, vysokou vážnost a prestiž v očích kulturní veřejnosti. Prosazoval a připravoval výstavbu nového sídla knihovny. V roce 1991 byl jmenován do Ústřední knihovnické rady, podílel se na zpracování nového knihovního zákona. V roce 2003 mu byla za práci v oboru udělena Medaile Z. V. Tobolky. Knihovna, kterou vedl, se stala „Knihovnou roku 2007“. Ministerstvo kultury ocenilo její mimořádný přínos k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb. V souvislosti s tím obdržel Jan Pěta výroční cenu města Hradecká múza.

Dlouhá léta se zabýval historií kulturního života v Hradci Králové. Zpracoval analýzu vývoje kulturních zařízení (1979), je spoluautorem dvou publikací k dějinám městské knihovny (1994, 2013) a brožury o hradeckém Rotary klubu (1998). Redigoval slovník hradeckých spisovatelů (1994), jako autor řady hesel i jako redaktor se podílel na Encyklopedii Hradce Králové (2011). Nedávno dokončil knihu Literární průvodce Hradcem Králové (2016), která mapuje vztahy 220 spisovatelů k našemu městu, od bardů národního obrození až po Václava Havla.


Jiří HASAL

4_primus_hasal1.jpgS Mirkem Mužíkem legenda královéhradeckého swingu, vždyť ve městě se snad odjakživa chodí na Hasala, pamětníci vzpomínají na pověstné čaje v Palmové zahradě a půl Hradce se v tanečních učilo první mazurky a foxtroty podle jejich taktů. Za rok osmdesátiletý kapelník, hráč na klarinet a saxofon a pedagog Základní umělecké školy Habrmanova Jiří Hasal pracuje v oboru taneční hudby už víc než půl století, velký ctitel orchestrů od Karla Vlacha přes Gustava Broma až po Karla Krautgartnera před čtyřiceti lety založil JH Big Band, jeden z prvních svého druhu v kraji, a později JH Junior Band, ceněná tělesa, která sbírají ceny doma i v zahraničí. Repertoár sahá od starého swingu po velkokapelovou modernu, kterou kapelník vždy mezi standardy propašuje. „Hraní ve velké kapele je náročné a mnozí to podceňují. Sedět v ní, umět poslouchat, přizpůsobit se, frázovat, to je škola k nezaplacení. Chraň bůh, vůbec nepodceňuji rock, naopak, mnoho bigbandů je rockovou hudbou ovlivněno, ale klasický swing, s nímž jsem začínal, je muzikantská abeceda,“ říká Jiří Hasal, který také v Hradci organizoval koncerty Cellula Jazz, Jany Koubkové či Pražského výběru. Celý život se věnuje jazzové a taneční hudbě, svým pedagogickým působením i vytrvalostí s citem pro kvalitu se stal muzikantskou legendou i vzorem. Na hraní v jeho bandech vzpomínají celé generace muzikantů, které vychoval k lásce ke swingové hudbě.

Laureát ceny dr. Františka Ulricha

Vladimír Renčín 

5_ulrich_rencin1.jpgVladimír Renčín je výraznou uměleckou osobností a legendou v oblasti kresleného humoru a knižní ilustrace. Jeho kresby se už dávno staly součástí národního kulturního dědictví. Svou tvorbou, která je známa  a oceňována  v celostátním měřítku i v zahraničí, a svým veřejným působením jako hradecký patriot značnou měrou přispěl k popularizaci a prestiži našeho města. Od poloviny 60. let, po několikaleté praxi v regionálních novinách a časopisech, tvořil jako člen tehdejšího Čs. svazu výtvarných umělců ve svobodném povolání. Věnoval se ilustrátorské tvorbě, své kresby publikoval v celostátních novinách a časopisech, mimo jiné v Mladém světě, v Literárních novinách, v Plamenu, v Dikobrazu. Postupně se zařadil mezi elitu českých kreslířů-humoristů a ilustrátorů po bok Adolfa Borna, Vladimíra Jiránka, Miroslava Bartáka. Ilustroval desítky děl české literatury, např. knihy V. Vančury, B. Hrabala, M. Horníčka, F. Nepila, O. Pavla. Mezi jeho blízké přátele a obdivovatele patřili také malíři Vladimír Komárek, Josef Jíra, sochař Vladimír Preclík.  Koncem 60. let spolupracoval s hradeckým (nyní Klicperovým) divadlem jako autor libreta úspěšného muzikálu „Nejkrásnější válka“, který byl uváděn v desítkách našich i zahraničních divadlech. Později se prosadil také jako autor kresleného večerníčkového seriálu „Zvířátka pana Krbce“ v České televizi.

V době normalizace, kdy se dostal na černou listinu umělců se zákazem publikování a výstav, využil možností spolupráce se zahraničními deníky Le Figaro, The Financial Times, s časopisy Time, Geo. Stal se vyhledávaným ilustrátorem vysoce odborných a prestižních amerických, anglických a německých publikací The Bulletin of the Atomic Scientists, The New Sciences, Die Zeit, IG Metall.

20_orez_web.jpgJeho kresby se pravidelně uplatňují i v českých odborných časopisech z oboru technických a přírodních věd, lékařství, počítačové techniky. Výjimečnou výstavu Renčínova kresleného humoru v roce 1982 na Staroměstské radnici v Praze navštívilo přes stočtyřicet tisíc diváků. Bohumil Hrabal v úvodním slovu k jedné z jeho výstav mimo jiné napsal: „Svoje myšlenky Renčín vyjadřuje s jistou elegancí a taktem. Hospodskou historku dovede položit vedle akademického hovoru. Stává se mluvčím všech lidí, jimž není osud světa lhostejný. Proto si může dovolit říkat kresbou a textem komentovat všechno to bolavé, nad čím trne slušný a po dobru toužící svět“. V posledních desetiletích vyšly desítky Renčínových autorských knih. V předmluvě k jedné z nich napsal prof. Cyril Höschl: „Jeho tvorba už po desítky let sytí to nejkrásnější v krajině jedinečného českého humoru. Stal se symbolem, filosofem, laskavým a provokativním komentátorem naší každodennosti a politického života“.

V roce 1990 Vladimír Renčín spoluzakládal oblastní sdružení Unie výtvarných umělců v Hradci Králové, jehož je dosud členem. 28. října 2011 obdržel státní vyznamenání „Za zásluhy o stát“.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty