Laureáti výročních cen 2014

Laureátka Ceny primátora města za studentskou tvůrčí práci 2014  

Mgr. Martina Koláčková, Ph.D.

M. KolackovaMgr. Martina Koláčková, Ph.D., pracuje na Ústavu lékařské imunologie a alergologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Výsledky její práce svým významem po stránce vědecké i z hlediska přenesení získaných poznatků do klinické praxe přesahují hranice našeho regionu, České republiky a jsou významné i z mezinárodního měřítka.  

Ve svém výzkumu se zaměřila na jedinečnou oblast ‒ studium zánětové reakce vyvolané operací na srdci.  Ve spolupráci s Kardiochirurgickou klinikou v Hradci Králové a využitím nejmodernějších laboratorních postupů její práce významně přispěla k hlubšímu pochopení procesu zánětové reakce u kardiochirurgických pacientů. Zánětová odpověď byla sledována s ohledem na vrozenou imunitu, která předurčuje individuální reakci těla na samotný kardiochirurgický zásah. Součástí vrozené imunity jsou parametry, které můžeme laboratorně detekovat a využít je jako tzv. biomarkery. Práce vysvětluje souvislost mezi pooperačními komplikacemi, jako je sepse nebo selhávání orgánů, a některými biomarkery. Dále popisuje také vliv kortikosteroidu – metylprednisolonu na dynamiku biomarkerů. Jako podstatný se ukázal výzkum mechanismů, které neutralizují zánět a které jsou odlišné u pacientů operovaných s mimotělním oběhem v porovnání s pacienty operovanými bez mimotělního oběhu. Některé výsledky práce jsou považovány za významné i z mezinárodního měřítka. Výzkumná činnost, která se týká souvislosti mezi imunologickými parametry a pooperačními komplikacemi, nadále pokračuje spoluprací Ústavu klinické imunologie a alergologie s Kardiochirurgickou klinikou, Hradec Králové. Dalším spolupracujícím pracovištěm je Kardiochirurgická klinika, Univerzita Palackého, Olomouc.

Martina Koláčková získala také mezinárodní zkušenosti a navázala významné mezinárodní kontakty, které vedly k jejímu ročnímu vědeckému pobytu na University of Michigan, USA. Své výsledky dosažené v průběhu studia publikovala v odborné literatuře. Je první autorkou tří velmi kvalitních publikací s impakt faktorem a spoluautorkou dalších třinácti publikací také v časopisech s impakt faktorem. Výsledky své práce přednáší na mezinárodních odborných akcích.

Laureátky Hradecké sportovní ceny 2014

Hradecké lvice 
TJ Sokol Hradec Králové

Hradecke lviceOddíl basketbalu TJ Sokol Hradec Králové – Hradecké lvice patří dlouhodobě mezi nejlepší basketbalové kluby v České republice. V bodování Sportovních center mládeže z celé České republiky se Hradecké lvice umístily na 1. místě. Vynikající práce s mládeží se projevuje i v kategorii žen, kde v nejvyšší celostátní soutěži – Ženská basketbalová liga (ŽBL) hraje v týmu nejvíce vlastních odchovankyň.

Družstvo žen v sezóně 2013/2014 obhájilo bronzové medaile v ŽBL z minulého ročníku. V roce 2014 získalo také bronzové medaile v Českém poháru České basketbalové federace.

V aktuální sezoně 2014/2015 družstvo postupuje do bojů play-off ze druhého místa a má tak opět velkou šanci na medailové umístění. Současně si tento tým v letošním roce zajistil postup do finále ČP – FINAL HUNDAI. Prezidentem basketbalového oddílu je Mgr. Miroslav Volejník (účastník olympijských her 2008 v Pekingu), který je zároveň asistentem Romany Ptáčkové, hlavní trenérky družstva žen. Romana Ptáčková je také dlouholetou trenérkou juniorských reprezentačních družstev České republiky.

Za rok 2013 a 2014 získalo družstvo Hradeckých lvic pod vedením své kapitánky Michaly Hartigové titul nejlepší sportovní kolektiv města Hradec Králové.

Laureát Hradecké múzy 2014

Dušan Hřebíček

D. HrebicekRodák z Olomouce, začínal jako elév ve Večerním Brně, pak působil v Českém Těšíně a 24 let byl členem královéhradeckého Klicperova divadla. Zahrál si v něm spoustu velkých rolí.

Jeho Macbeth byl „Donem Quijotem zla“, tragikomický byl jak jeho Argan ve Zdravém nemocném, tak i hrdinové Drábkových komedií Ještěři, Náměstí Bratří Mašínů a Jedlíci čokolády, jeho listonoše v Dobře placené procházce chválil i Jiří Suchý. Za roli otce Rogera v inscenaci Král je panna byl nominován na hereckou Thálii. Ač hrával velké a ceněné role, vždy tíhl ke klaunskému principu či experimentu. Největší úspěch však přišel po odchodu do Divadla Drak, za titulní roli v secesní grotesce Poslední trik Georgese Mélièse získal Výroční cenu Divadelních novin za herecký výkon sezony bez ohledu na žánry. „Dušan Hřebíček už ve svém angažmá v Klicperově divadle prokázal schopnost jemné nadsázky, smysl pro nuance fyzického divadla v rámci činohry, přesný timing a komediální zkratku. Méliès protagonistovy schopnosti ještě zúročil a v básnivé grotesce beze slov dává Hřebíček duši figuře prvního filmového mága, která má tajemství, humor i existenciální přesah,“ napsal divadelní kritik Jan Kerbr. V Draku nadchl diváky i kritiky v Ikarovi, v koláži 24. října 1942 či v pohádce O štěstí a neštěstí.

Laureát Ceny Primus Inter Pares

Mgr. Jiří Vyšohlíd

J. VysohlidKrálovéhradecké Divadlo Drak v něm už čtyři dekády má všestranného herce, režiséra i vynikajícího skladatele, který je podepsán pod desítkami inscenací včetně těch nejslavnějších režiséra Josefa Krofty. Muzikant - samouk, který na co sáhne, to hraje, a vystudovaný loutkář Jiří Vyšohlíd před čtyřmi lety dostal cenu Českého střediska Mezinárodní organizace pro děti a mládež (ASSITEJ) za „dlouholetý kreativní přístup k divadlu pro děti a mládež a neúnavné hledání otevřené divadelní komunikace s důrazem na pohyb, vtip a múzičnost“. To je přesné. Když nastuduje představení, hraje se deset let, jako Černošská pohádka nebo Štěně, nebo špenát? A troufl si, a nikoliv špatně, na Shakespearova Hamleta jako rakvičkárnu, na úpravu hudby G. Bizeta ke Carmen. Ač vyrostl na jazzu, umí udělat rap, hih hop, bigbít i minimalismus se slánkou či lahvemi. A jako zkušený loutkář dvořákovské školy, věrný Hradci i Draku, dobře ví, že i flašinet může znít silou oratoria. Stačí zmínit Enšpígla (1974), Prodanou nevěstu (1986), Královnu Dagmar (1988), Mor na ty vaše rody (2001), Lišku Bystroušku (2002), kde byl revírníkem, či Magickou revui s ptákem Ohnivákem (2007). V současnosti jeho muzika zní v inscenaci U kanonu stál. „Samozřejmě, že jsem mohl jít do Prahy dělat profesionálně muziku. Taky jsem mohl udělat sto jiných věcí, ale otázka je, jak bych dopadl. Těžko říct. Jestli něčeho opravdu lituju, tak toho, že jsem se v mládí pořádně nenaučil na klarinet. Člověk se dílu musí poddat a vcítit se do pocitu, který ze sebe vyrval umělec. Nejdůležitější je ale živý dotek, tam je síla, zrod i princip. I ty největší prdlosti a ptákoviny si najdou své ctitele,“ říká skromný muzikant, který s Martinem Brunnerem jako Ventil duo hrál i freejazz.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty