Hradecký Majáles - tvůj nejlepší den v roce

Kralovehradecky Majales [14. duben 2014]  Osmý ročník Hradeckého Majálesu přináší řadu novinek. Přesouvá se z prostředí Šimkových sadů do větších prostor louky za Piletickým potokem a jako historicky první festival v ČR nabídne bezkontaktní platby. Bohatý je jako obvykle i doprovodný program.

Po společné diskusi se zástupci města se Majáles přesouvá o pár desítek metrů dál po ulici Akademika Bedrny na louku za Piletickým potokem. I za “Pileťákem” tak festival stále zůstává v centru města, na Majáles se opět dostane každý návštěvník pohodlně pěšky.

“Protože v loňském roce už byly Šimkovy sady i s prostorem u Aldisu kapacitně na hraně, logicky jsme chtěli pro letošní ročník areál výrazně zvětšit a to s využitím dalších prostor v Šimkových sadech. Ale vzhledem k tomu, že tyto dodatečné prostory jsou nově po rekonstrukci, je tedy nutné dodržet vegetační klid. Není proto možné letos tyto prostory pro festival využít,” vysvětluje organizátor Majálesu Mirek Beránek.

Díky novému a většímu prostoru nabídne letošní Majáles ještě bohatší program na 5 hudebních scénách. Festival tradičně nabízí to nejlepší z české a slovenské hudební scény. Mezi hlavní taháky osmého ročníku Majálesu patří například Tomáš Klus, Chinaski, Horkýže Slíže, Mig 21, Mandrage, Monkey Business, Vypsaná fixa a další. Prostor dostanou opět i studentské kapely.

Organizátoři i letos chystají plno překvapení. Návštěvníci festivalu se mohou těšit na speciální architektonický design hlavní scény stavěný přímo pro Majáles, který navrhnul stage designer Martin Hruška, který má za sebou čerstvě např. vyprodanou O2 Arenu se show k výročí 20 let Chinaski a před sebou ještě očekávanější comebackové tour Lucie.

Majáles 2014 - vizualizace podia

Zadáním pro Majáles bylo vytvořit nezaměnitelné pódium, dostatečně velké a technicky vybavené tak, aby zvládalo “světovou show českých kapel”. U českých a slovenských kapel totiž chtějí zatím pořadatelé zůstat: “Věříme, že když domácím kapelám poskytneme dostatečné zázemí, mohou se světovým kapelám nejen vyrovnat, ale také je překonat,” říká Michal Šamánek, hlavní dramaturg a dodává: “Naše rozpočtové možnosti mají logická omezení, přesto se nám podařilo udělat obrovský skok dopředu a už letošní pódia nebudou mít mezi českými festivaly konkurenci.”

Přesun do nového prostoru a speciální pódia nejsou jedinou změnou letošního Hradeckého Majálesu – tištěné vstupenky totiž letos nahradí čipové náramky. Ty budou sloužit nejen jako vstupenky, ale i jako prostředek pro veškeré placení v areálu festivalu. V Hradci Králové tak proběhne historicky vůbec první tzv. bezhotovostní festival v Česku. Peníze si návštěvníci můžou už dnes nabít na čipový náramek dopředu přes internet nebo na místě na dobíjecích pokladnách.

Doprovodné akce

Tradičně bohatý bude i program doprovodných akcí. Majálesový týden otevřou v úterý 22. dubna od 8 hodin souboje studentů ve florbalové bitvě škol. Od 13 do 17 hodin se potom koná na náměstí 28. října (u OD Tesco) projekt Hradec Králové - univerzitní město, ve kterém se hradecké vysoké školy prezentují před veřejností a budoucími uchazeči o studium.

Jednotlivé ukázky jsou vedeny přímo studenty a prakticky prezentují činnosti, na které se fakulty zaměřují. Velký úspěch měla vloni fakulta informatiky s dálkově ovládanými roboty, či filozofická fakulta s ukázkami z jejich archeoparku.

Letos se návštěvníci mohou těšit na ukázku broušení pravěké sekyry, vyzkoušet si tvorbu vlastní pečetě, komunikaci bez mluvení nebo mletí mouky. Pro sportovce pak informace, jak se nezpotit a pro milovníky magie odhalíme tajemství filmařů a kouzelníků. Vědecky založení zvědavci vyzkouší fyzikální kouzla s ohněm a výboji na vlastní kůži. Ani letos pak nebudou chybět dálkově ovládaní roboti. Obě akce se ve stejných časech opakují i ve středu.

Čtvrtek 24. dubna bude již tradičně patřit bruslařům a akci Hradec na bruslích. Startovat se bude v 18 hodin z Ulrichova náměstí a na účastníky čeká trasa dlouhá 7 km. Letos to bude již počtvrté, co se budou po městě prohánět nadšenci na kolečkových bruslích! Otevírá se tak jedinečná možnost zabruslit si v ulicích centra Hradce Králové, které běžně patří hlavně autům a autobusům. Jízda městem je vhodná i pro méně zdatné bruslaře, pro rodiče s dětmi a dokonce i pro maminky s kočárky.

Bruslaři mají na celé trase zajištěn doprovod městské policie a na všech křižovatkách zelenou. Trasa vede podél majálesového městečka a účastníci si tak mohou s denním předstihem prohlédnout majálesový areál s největšími pódii v historii hradeckého majálesu.

Hradec na bruslích 2014 - mapka

Na páteční dopoledne se pak mohou těšit děti, jelikož je pro ně připraven Majáles pro nejmenší, letos s tématikou Krkonošských pohádek. Nebude tak chybět populární trio Anče, Kuba, hajnej.

Na páteční poledne je připraven Majálesový průvod, který za účasti kandidátů na Krále majálesu, jejich družin a všech zájemců vyrazí od Májky postavené na Masarykově náměstí skrz město směr Majáles Open Air na louku za Piletickým potokem.

Časový harmonogram doprovodných akcí:

Úterý 22. dubna Florbalová bitva škol  8:00 - 16:00
  Hradec Králové - univerzitní městečko 13:00 - 17:00
Středa 23. dubna Florbalová bitva škol 8:00 - 16:00
  Hradec Králové - univerzitní městečko 13:00 - 17:00
Čtvrtek 24. dubna Hradec na bruslích 18:00 - 19:00
Pátek 25. dubna Majáles pro nejmenší 9:30 - 11:30
  Majálesový průvod 12:00 - 13:00
  Majáles Open Air 13:00 - 23:30

Časový harmonogram Majáles Open Air:

ke stažení zde Majales 2014 - harmonogram open air

Vstupenky:

Vstupenky na Majáles Open Air je možné v Hradci Králové aktuálně zakoupit v prodejně No. 200 v ulici V Kopečku nebo na tradičních místech v OC Futurum nebo Atrium, další předprodejní místa jsou k nalezení na webu Majálesu. Pro mimohradecké je spuštěno i objednávání vstupenek na dobírku.

V předprodejích jsou vstupenky k mání za 499 Kč. Na místě bude cena 550 Kč.

Více informací na webových stránkách hradec.majales.cz, www.facebook.com/hradec.majales

O festivalech Majáles

Majálesy v Praze, Brně a Hradci Králové pořádá 11. rokem Studentská organizace StudentZone. Jde o akce s největší studentskou organizační základnou v ČR. Myšlenka "celoměstského" Majálesu je založena na spolupráci studentů napříč všemi vysokými a středními školami.

Výsledkem jejich práce je organizace jak akcí širšího programu oslav v Majálesovém týdnu studentů (tj. stavba májky, kandidátské večírky králů Majáles, celková kampaň králů a miss, pestré doprovodné akce), tak hlavního dne oslav (majálesový průvod, velké studentské zóny na Majáles Open Air, koncerty studentských kapel, volba krále, prince a miss Majálesu).

Studenti tvoří jasnou majoritu také mezi návštěvníky akcí, přestože je akce zcela otevřena veřejnosti. Proto má festival opravdový duch mládí a svůj nenapodobitelný genius loci.

Tiskový mluvčí

Robert Přinesdomů, tel: 776 166 777, robert@majales_cz

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty