Historicky první a jediné koncertní provedení Cimrmanovy operety Proso bude živě přenášeno na plátna kin

Bio Central [8. červenec 2013]  První a jediné koncertní provedení slavných melodií odcizených z  operetní fresky Proso Járy Cimrmana bude v  sobotu 13. července 2013 od 20 hodin přenášeno z Obecního domu v Praze na plátna Bio Central a dalších vybraných kin po celé České republice. Původní Cimrmanova opereta zazní v podání Českého národního symfonického orchestru pod vedením dirigenta Libora Peška v rámci hudebního festivalu Prague Proms. Jako sólisté vystoupí sopranistka Adriana Kohútková a tenoři Tomáš Černý a Miloň Čepelka. V průběhu koncertu nebude samozřejmě chybět fundovaný výklad cimrmanologů Zdeňka Svěráka, Miloně Čepelky, Petra Bruknera a Roberta Bárty , kteří divákům prozradí nejednu perličku ze zákulisí vzniku tohoto zapomenutého díla.

„Národní symfonický orchestr nás oslovil s nápadem uspořádat koncert, v němž by zazněly slavné skladby vykradené jinými autory z Cimrmanovy ztracené operetní fresky Proso. S návrhem jsme samozřejmě souhlasili a po dobré zkušenosti s loňským živým přenosem hry ,České nebe’ jsme se rozhodli jít stejnou cestou,“ říká Zdeněk Svěrák. Režie již druhého „cimrmanovského“ přenosu do kin se opět ujme Jan Svěrák. Přímý přenos slavnostního koncertu do českých kin je pořádán ve prospěch charitativní organizace Centrum Paraple.

Odcizené známé melodie zazní ve svém původním zpracování po 120 letech

U příležitosti zahájení provozu slavného vídeňského „Riesenradu" byla vypsána soutěž o nejlepší operetu. Obeslal ji také Čech Jára Cimrman, a to rozmáchlým sedmihodinovým dílem Proso. Díky své snad jediné záporné vlastnosti - drobnému škudlilství - nepodal zásilku s partiturou doporučeně, což umožnilo Franzi Lehárovi, Johannu Straussovi, Oskaru Nedbalovi a dalším členům poroty, aby si geniální operetní fresku doslova rozebrali. Vědecký tým českých cimrmanologů posluchačům dokáže, že autorem světově proslulých melodií z Netopýrů, Polských krví a mnoha dalších operet je zapomenutý Čech Cimrman. Stejně jako první přímý přenos z Žižkovského divadla Járy Cimrmana loni na podzim bude také přímý přenos operety Proso realizován ve vysokém rozlišení obrazu i zvuku.

Oficiální trailer k přímému přenosu operety Proso: www.youtube.com/proso

První přímý přenos do kin z Žižkovského divadla Járy Cimrmana sledovalo téměř 11 000 diváků

První přímý satelitní přenos vysílaný z území České republiky proběhl 4. října 2012 a v 63 českých a 10 slovenských kinech jej sledovalo současně téměř 11 000 diváků. Přenášeno bylo výroční představení České nebe, uváděné u příležitosti 45. narozenin Divadla Járy Cimrmana. Představení snímalo přímo v divadle 8 kamer a režie přenosu se ujal Jan Svěrák. Přes internetový stream přenos v pohodlí domova sledovalo dalších 51 237 diváků a mnoho dalších pak během podzimu představení vidělo v kinech ze záznamu.

O Žižkovském divadle Járy Cimrmana

Pražské divadlo, známé zejména uváděním her Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka s tematikou českého génia Járy Cimrmana. V divadle hrají pouze muži. První oficiální představení – Akt – bylo uvedeno 4. 10. 1967.

O přímých přenosech do kin

Projekt satelitních přímých přenosů do kin po celé České republice byl zahájen v roce 2007 cyklem Metropolitan opera: Live in HD. Díky velkému ohlasu, se kterým se projekt setkal, byl v následujících letech rozšířen také o přenosy baletu, činohry a mimořádných přenosů z koncertů, výstav a dalších speciálních událostí. Satelitní přímé přenosy do kin po celé České republice zajišťuje distribuční společnost Aerofilms.

O Centru Paraple

Centrum Paraple je charitativní organizace, která pomáhá fyzicky postiženým najít cestu zpět do kvalitního života. Dlouholetým patronem Centra Paraple je Zdeněk Svěrák.

Program večera: 

Johann Strauss – Netopýr, předehra

Cimrmanova cesta k operetě (seminář)

Eduard Künneke – Dobrou noc, milá dívenko má (Bratránek z Batávie)

Johann Strauss – To je směšné, cha… Mein Herr Marquis (Netopýr)

Rudolf Piskáček – Ty české panenky (Perly panny Serafínky) 

Cimrmanův rýmový aparát (seminář) 

Oskar Nedbal – Blondýnky něžné (Polská krev)

Oskar Nedbal – Vinobraní, předehra

Umělecká loupež (seminář)

Franz Lehár – Vilja-Lied (Veselá vdova)

Franz Lehár – Líbám, ženy, vás tak rád (Paganini)

Johann Strauss – Das eine kann ich nicht verzeihen (Vídeňská krev) 

Pravděpodobný obsah operety Proso (seminář) 

Frustrační kompozice (seminář) 

Jára Cimrman - Proso, předehra  

Cimrmanův notový zápis (seminář) 

Johann Strauss – Na krásném modré Dunaji


Předprodej vstupenek na Proso právě probíhá v Biu Central. Cena vstupenky je 300 Kč. Rezervace jsou možné každý všední den na čísle 608 33 00 88 nebo online na stránkách www.biocentral.cz.

Pro více informací o přímém přenosu sledujte www.aerofilms.cz/proso, www.cimrman.at a www.jarmara.at

Press kontakt Bio Central: Ilona Machová | pr@biocentral_cz | 777 447 566

Foto a trailer ke stažení na úložném systému aero.capsa.cz (přístupové údaje na vyžádání).

Proso

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty