Festival taneční a pohybové tvorby ENTRÉE K TANCI

Entrée k tanci [4. červen 2013]  Ve dnech 11. a 12. června 2013 pořádá Hradecká kulturní a vzdělávací společnost ve spolupráci s občanským sdružením TANEC Praha v rámci festivalu TANEC PRAHA 2013 již XV. ročník festivalu moderního tance a pohybového divadla ENTRÉE K TANCI . Studiová scéna Divadla DRAK jistě vytvoří ideální prostředí pro prezentaci v poslední době velmi úspěšných choreografií českých a zahraničních autorů.  Pohybové divadlo, které je na festivalu prezentováno, bylo označeno uměním XXI. století, zejména pro jeho srozumitelnost a neexistující jazykové bariéry. Přesto, že se toto umění v bývalém Československu nemohlo svobodně rozvíjet, od roku 1989 zaznamenalo nebývalý rozvoj a dnes již zcela drží krok se světovou scénou.

První den, 11. června 2013 od 19 hodin, festival uvede tuto choreografii:

Aline Not Alone

Granhøj Dans (DK)

Režie: Palle Granhøj

Interpreti: Aline Sanchez Rodriguez, Thierry Boisdon, Simon Busk

Texty: Nicolás Guillén, Aline Sanchez Rodriguez

Hudba: tradiční kubánské písně (živě)

Délka: 50 minut

„Existují lidé, kteří nedokáží zakrýt své vnitřní světlo, pozitivní energii. Přežívají v džungli moderního světa bez ochranného brnění. Aline Not Alone představuje takovýto vzácný lidský druh“.

Životní peripetie kubánské tanečnice Aline Sanchez Rodriguez inspirovaly známého dánského choreografa Palle Granhøje, aby svou sérii „performance portraits“ rozšířil o její příběh. V kulisách a atmosféře komunistické Havany strávila Aline část svého života. Frustraci vystřídalo v průběhu let naplnění a temperamentní charismatická Kubánka vypráví o své zkušenosti a životní filozofii v taneční poetické life story za doprovodu kytary a zpěvu s humorem, nadhledem, dojemně i provokativně.

Palle Granhøj (DK) působil od roku 1986 jako profesionální tanečník a v roce 1990 vytvořil svůj choreografický debut Torzo. Ve stejném roce založil Taneční divadlo Palleho Granhøje, z nějž se záhy stal soubor Granhøj Dans. Palle je dodnes jeho uměleckým ředitelem. Hlavním nástrojem jeho tvůrčí práce je obstrukční technika – její podstatou je vytváření překážek běžnému pohybu těla. Tím se postupně odkrývají vnitřní vrstvy osobnosti a vrhá světlo na podstatu lidské bytosti. Palle na jevišti nechce vidět tanečníky nebo choreografii, ale skutečné muže a ženy, tak opravdové, živé a složité, jak jen mohou být. Během své kariéry se odklonil od abstraktní tvorby ke konkrétním, často intimním osobním příběhům, jejichž naléhavost se zakládá na skutečných životních příbězích. Jeho unikátní tvůrčí přístup a různorodost typická pro jeho tvorbu jej vynesly do popředí mezinárodní taneční scény. Soubor byl v České republice poprvé představen na TANCI PRAHA v roce 1999 a od té doby se sem rád za značného diváckého zájmu vrací.

Druhý den, 12. června 2013 od 19 hodin, festival uvede tyto choreografie:

OneOnOna

Taneční divadlo Honzy Pokusila (CZ)

Tančí: Barbora Machová Křováčková a J.K.Sanches

Choreografie: Honza Pokusil

Hudba: Astor Piazzolla, Dušan Hřebíček, Michal Janko a band

Kostýmy a rekvizity: Tereza Dvořáčková, Radka Janů

Světelný design:Tomáš Roček

Délka: 30 minut

Kvality jednoho ONE quality

Vztah muže a ženy asi nikdy nebyl a nebude jednoduchý, zkusíme ho pro jednou obohatit o mužský komediální talent a ženský nadhled.    

Drobný choreografický duet vznikl mezi hranicí streetového a kontemporálního tance v příběhu dvou lidí.

Představení je jakousi taneční fúzí mezi hlavními tanečníky a zároveň lektory dvou tanečních celků. V duetu se představí Barbora Machová Křováčková a J.K.Sanches.

ON: Pro to, aby se vzácné vlastnosti uchovaly nedotčené a konzumace poskytla zajímavé a prospěšné látky, je nutno respektovat určité zásady. První z nich, výběr. Je důležité, aby slupka měla živou barvu a byla pevná, hladká. Pokud bude její konstituce dostatečně pružná a zároveň pevná, budu ji moci uchovávat v dobrém stavu při přirozené venkovní teplotě i několik týdnů….

ONA:Nepotřebuji nic jiného, než být citlivě vnímána ……

 

KOLIK VÁŽÍ VAŠE TOUHA?

 

VerTeDance (CZ)

Taneční inscenace roku 2012 a cena Tanečnice roku 2012 pro Luciu Kašiarovou!

Premiéra: 12. 12. 2011, divadlo Ponec, Praha

Strach obnažit se čistým řezem.
Fascinace skrytou krásou.
Fascinace silou přetvářky.
Snaha dojít naplnění tam, kde chybí dno.

Odhalit se, obnažit se, svléct se, odkrýt svoje city, dotknout se svého těla, přiblížit se nitru. Co z toho je skutečně nebezpečné a naplněné rizikem?

Inscenace Kolik váží vaše touha? zkoumá otázku, zda vysvlečením se skutečně odhalujeme sebe sama, svoji podstatu a své tužby a zda je v tomto smyslu nahota vůbec nutná a potřebná. Hranice lidské totožnosti obkružuje vše, co lze nazvat niterným, strachem, tužbou, zranitelností, ale hlavně ukazuje, že nahota se stává tématem i v momentech, kdy je zamlčena. Je bezpečné se této hranici přibližovat za účelem důkladného prozkoumání? Terén kolem této meze je značně proměnlivý, nebezpečný, nejistý a plný pastí. Vstoupit na něj je sice nutné, ale není z něj návratu bez proměny.

Tanečně-hudební projekt skupiny VerTeDance pro čtyři tanečnice (Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová, Helena Arenbergerová, Lucia Kašiarová) vznikl ve spolupráci s hudební skupinou ZRNÍ a slovenským tanečníkem Peterem Jaškem (Les SlovaKs).

Námět, choreografie a interpretace: Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová, Helena Arenbergerová, Lucia Kašiarová

Pohybová spolupráce: Peter Jaško

Režijní spolupráce: Petra Tejnorová

Dramaturgická spolupráce: Lukáš Jiřička

Hudba: kapela ZRNÍ – Jan Unger, Jan Juklík, Jan Fišer, Jan Caithaml, Ondřej Slavík

Světelný design: Pavel Kotlík

Scéna, kostýmy: Máša Černíková

Délka: 50 minut 

Podpora: Ministerstvo kultury, Magistrát hl.m.Prahy, Nadace Život umělce, Metrostav a.s.

Videoukázka: www.youtube.com 

 VerTeDance

Taneční skupina VerTeDance vznikla v roce 2004. Uskupení tvoří tanečnice a choreografky Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová (Tanečnice roku 2010) a světelný designér Pavel Kotlík. VerTeDance doposud vytvořili projekty: Průzor hrdlem (2002), Kruh II (2004), Tichomluva – Neočekávaný chod (2005), The Brave (2006), Beneath the Silence (2005) ve spolupráci s CobosMikaCompany, Třiačtyřicet slunce západů (2007), sitespecific Tour du Café au lait (2007), Jaja a Papus (2009), Dance of Canis Lupus (2009) ve spolupráci s belgickým choreografem Thomasem Steyaertem, Případy doktora Toureta v režii Anny Polívkové (2009), Emigrantes (2010), Transforma (2010) v choreografii Mayi Lipsker, Found and Lost (2011) v choreografii Charlotty Öfverholm, Kolik váží vaše touha? (2011) a Simulante Bande (2012).

Domovskou scénou VerTe je divadlo Ponec; svá představení uvádí skupina pravidelně jak v českých regionálních městech, tak v zahraničí: na Slovensku, v Německu, Belgii, Rusku, Rumunsku, Rakousku, Polsku, Maďarsku, ve Švédsku, na Ukrajině ad.

VerTeDance jsou jedinou českou skupinou, která získala dvakrát nejprestižnější ocenění v oblasti současného tance – cenu za Inscenaci roku, a to v roce 2006 (Tichomluva) a 2012 (Kolik váží vaše touha?). www.vertedance.com

ZRNÍ

Něžný artbrut, kladenskej uhelnej zen. Dřevo, svaly, voda, buchary. Jsme Zrní, kladenská kapela. Na hudbě nás baví si hrát, hudebně si povídat, komunikovat, jako prstama do vzduchu, jako lidi na ulici. Inspiruje nás cokoli: zvuky, zvířata, komiks, počítač, Poldovka. Vycházíme ze současné rychlé, elektronické doby, která přináší zvuky strojů, aut, měst, nové
lidské pocity a situace, nové technické možnosti. 

A taky z lidové hudby, která jde z naší krajiny a ze zkušeností našich předků. Zpíváme česky. O nočním městě, bezdomovcích, jabloních v sadě. O hrdinovi počítačový hry, který jde do světa. Na koncertech hodně pracujeme s energií. Snažíme se být spontánní a přímočaří. Je nás pět. Hrajeme spolu od roku 2001 pořád v tomtéž složení. Zpěvy, housle, kytary, bicí, basa, flétna, beatbox, hrnečky, lžíce, samply, smyčky, kameny. www.zrni.cz

Entrée k tanci

Entrée k tanci

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty