FESTIVAL TANEČNÍ A POHYBOVÉ TVORBY ENTRÉE K TANCI

Entrée k tanci Ve dnech 12. a 13. června 2012 pořádá Hradecká kulturní a vzdělávací společnost ve spolupráci s občanským sdružením TANEC Praha a divadlem Ponec v rámci festivalu TANEC PRAHA 2012 již XVI. ročník festivalu taneční a pohybové tvorby ENTRÉE K TANCI . Studiová scéna Divadla DRAK jistě vytvoří ideální prostředí pro prezentaci v poslední době velmi úspěšných choreografií českých a zahraničních autorů.  Pohybové divadlo, které je na festivalu prezentováno, bylo označeno uměním XXI. století, zejména pro jeho srozumitelnost a neexistující jazykové bariéry. Přesto, že se toto umění v bývalém Československu nemohlo svobodně rozvíjet, od roku 1989 zaznamenalo nebývalý rozvoj a dnes již zcela drží krok se světovou scénou.

První den, 12. června 2012 od 19 hodin, festival uvede tyto choreografie:

Proměnná / Variable

Tereza Lenerová & Einat Ganz (ISR)

Koncept, režie, intepretace: Tereza Lenerová a Einat Ganz

Hudba: Brian Eno, Neu!, Ben Buchenbacher

Kostýmy: Inbal Lieblich

Světelný design: Omer Shizaf

Délka: 25 min

Proměnná je příběh o dvou lidech, kteří se míjí, někdy jsou si velmi blízko a jindy zas na míle vzdáleni. Je mezi nimi něco stálého, co nepodléhá neustálé proměně? Do jaké míry je jejich vztah tvořen vzpomínkami na minulost, plány do budoucna a jaký je skutečně právě teď? Ve světě, kde cokoliv je možné, procházíme neustálou proměnou. Naše bytí je křehké. Je vystaveno náporu změn. Je to příběh bez konce.

Tereza Lenerová a Einat Ganz se potkaly během studií na Theaterschool v Amsterdamu. Díky práci na školních projektech objevily řadu společných témat, které je čas od času svedou na jeden taneční sál, na jedno jeviště. Jejich první duet Karenin’s Smile, který byl původně vytvořen jako školní práce, byl vybrán pro uvedení v divadlech a na festivalech v Holandsku a České republice. Po studiích se dívky znovu potkaly v Izraeli, aby spolu vytvořily druhé dílo Sheep by the Road/Ovce u silnice, které bylo uvedeno v divadle Hasimta v Jaffě. Jejich nejnovější projekt Variable vznikal postupně mezi Prahou a Tel Avivem a byl premiérován v rámci mezinárodních projektů: Mobil Lab: Izrael a Česko-izraelská divadelní sezóna 2009 v divadle Tmuna v Tel Avivu a na festivalu 4+4 Dny v pohybu, ve spolupráci s festivalem: Hybaj Ho!


Found & Lost

VerTeDance / Charlotta Öfverholm (SWE)

Duet, který vytvořila švédská tanečnice, choreografka a performerka Charlotta Öfverholm pro skupinu VerTeDance. Charlotta Öfverholm ve své tvorbě kombinuje tanec, divadlo, ale nebojí se i dalších experimentů. Její choreografie Found & Lost je fyzické, poetické a humoristické dílo pro silné ženy.

„Rozjásané, divoké i šlehačkové výstupy spojené s agresí vůči divákům patří k tomu nejzajímavějšímu v české taneční produkci.“ (Vojtěch Varyš, Týden.cz, 17. 5. 2011)

Choreografie: Charlotta Öfverholm (SWE)

Tančí: Tereza Ondrová, Veronika Kotlíková

Světelný design: Pavel Kotlík

Hudba: koláž

Produkce: Markéta Faustová

www.vertedance.org

Délka: 30 min.

Představení je součástí projektu Nová síť 2012.

Taneční seskupení VerTeDance funguje na české taneční scéně od roku 2004. Mezi zakládající členy patří Tereza Ondrová a Veronika Kotlíková, obě tanečnice, choreografky a pedagožky současného tance a Pavel Kotlík, světelný designér a šéf techniky divadla Ponec. Společně vytvořili zatím tyto projekty: Průzor hrdlem, Kruh II, Tichomluva – Neočekávaný chod (Cena SAZKY za “objev v tanci 2005”), The Brave, Třiačtyřicet slunce západů, site specific projekt Tour du Café au Lait, ve spolupráci s CobosMikaCompany projekt s názvem Beneath the Silence, Dance of Canis Lupus (ch.: Thomas Steyaert), Jaja a Papus, Případy doktora Toureta (r.: Anna Polívková), Emigrantes, Transforma (ch.: Maya Lipsker) a Found & Lost (ch.: Charlotta Öfverholm), Kolik váží vaše touha? (2011). Domovskou scénou VerTeDance je divadlo Ponec. Svá představení uvádí skupina pravidelně jak v českých regionálních městech, tak v zahraničí.

Charlotta Öfverholm – švédská tanečnice, choreografka a performerka. Vystudovala univerzitu UCLA obor Film/TV/Video a divadelní institut Lee Strasberg v Los Angeles. Klasický tanec studovala na baletních akademiích v Göteborgu. Absolvovala také stáž v souboru ADT (American Dance Theatre) Alvina Aileyho. Jako tanečnice spolupracovala s různými choreografy v Evropě i USA – DV8 Physical Theatre (L. Newson), Arnie Zane Company (B. T. Jones, NYC), Tanzcompagnie Giessen (R. Galván), Toláda (J. Tmim, Berlín), Metros (R. Oller, Barcelona), Ballet Linz (R. Poole). V Čechách spolupracovala například s Janem Kodetem na díle „Lola a Mr. Talk“. Jako choreografka vytvořila od roku 1995 v rámci své vlastní skupiny Compagnie Jus de la Vie více jak patnáct produkcí a pracovala zároveň i pro jiné soubory jako Norrdans, Landestheater Linz, pro film i televizi.


Druhý den, 13. června 2012 od 19 hodin, festival uvede tyto choreografie:

IN-SI-DE Bongo

T-BASS Hradec Králové (CZ)

Úryvek „Bongo“ je z loňského úspěšného představení IN-SI-DE. Choreografie zpracovává nejsoučasnější trendy techniky “street dance”, která se v poslední době stále častěji objevuje i ve scénickém zpracování. Strhující rytmus, zajímavé výrazové prostředky a špičková taneční technika je předpokladem nevšedního zážitku.

Choreografie: Sanchez (CZ)

Interpretace: Sanchez, Mandy, Adélka

Původní hudba: Bongo Masters – Radek Doležal a Filip Tománek

Délka: 15 min.

Taneční skupina T-BASS Hradec Králové vznikla v roce 1997. Sdružuje 490 dětí a mladých lidí a v současné době patří mezi špičku taneční kultury v České republice. Zabývá se tanečními technikami Streetdance, tedy Hip Hop, Break Dance, Electric Boogaloo, House Dance, Hype, Dancehall, Funky nebo R´n´B. Tyto taneční styly ve spojení s hudbou jsou specifickou kulturou dnešních mladých lidí. Taneční skupina T-BASS se mimo natáčení videoklipů, vystupování v televizních pořadech nebo na různých akcích po celé České republice, účastní také tanečních soutěží, a to jak u nás, tak i ve světě, kde úspěšně reprezentuje Českou republiku a město Hradec Králové. Taneční skupina T-BASS má titul Neúspěšnější taneční skupina roku 2008.


Transforma

Maya Lipsker (ISR)

 „Silná a energií nabitá inscenace. (...) Jedná se o dílo, které je naplněno perfektním výrazem, sdělením i pohybem.” Lucie Břinková, Taneční aktuality, 8. 6. 2010

Neustálá změna je naší přirozeností. Pětice žen ve hře proměny a regresivní evoluce si chce vzájemně vyplnit všechny své touhy. Přeměňují se v dítě, nevinnou ženu, muže, zvíře i monstrum.

Choreografie: Maya Lipsker (ISR)

Interpretace: Tereza Ondrová, Lenka Bartůňková, Martina Lacová, Věra Ondrašíková a Stanislava Vlčeková

Původní hudba a zvuk: Roy Carroll (IRL)

Použitá hudba: "Slaughterhouse" (Powermad), "Erbarme dich" – J. S. Bach, zpívá: Kožená z alba Enchantments

Světelný design: Pavel Kotlík

Kostýmy a styling: Maya Lipsker, Jitka Longinová

Produkce: Markéta Faustová

Délka: 50 min.

Maya Lipsker

Tančila tři roky v Batsheva-Ensemble Dance Company v Izraeli. V roce 2004 se připojila k projektu “Research Project” Sashy Waltz and Guests v Berlíně. Spolupracovala s několika tanečními skupinami jako hostující choreograf a její práce byly prezentované například v Německu, Irsku, Rumunsku nebo Řecku. Věnuje se také výuce specifických tanečních hodin.

Entrée k tanci

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty