Festivalový červen pokračuje Sborovými slavnostmi

Sborové slavnosti Sborové slavnosti • Czech Choir Festival • Hradec Králové je nový název tradičního festivalu, který již sedmým rokem v Hradci Králové vítá pěvecké sbory nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Letos do srdce Evropy přijaly pozvání sbory z Polska, Maďarska a Slovenska.

logo_calregina_male_web.jpgLetošní ročník festivalu je zaměřen na sbory dospělých. Celým festivalem se tento rok nese společný motiv „Carmina Burana“. Velkolepé dílo Carla Orffa na festivalu zazní hned dvakrát. Ve čtvrtek 10. 6. bude představeno v originální audiovizuální adaptaci německé produkce z roku 1975 v artkině Centrál.  Vrcholem festivalu bude provedení tohoto díla na závěrečném sobotním galakoncertě v podání 300 členného sboru všech účastníků festivalu za doprovodu Filharmonie Hradec Králové. Sólové party obsadili dva mladí zpěváci, čerstvá absolventka ostravské univerzity, Kamila Zbořilová (soprán) a vynikající sólista Jakub Pustina (bariton). Dirigentem bude Marek Valášek, který dosud řídil většinu závěrečných galakoncertů festivalu.

sboroveslavnosti.jpgV průběhu festivalu se příznivci sborového zpěvu můžou těšit na několik dalších koncertů. Zahajovací čtvrteční koncert, který se bude konat od 19 hodin v sále královéhradecké Filharmonie a kde krátce vystoupí všechny tři zahraniční sbory, bude patřit hostům festivalu Vokálnímu souboru Gentlemen Singers. V pátek 11. 6. se od 19 hodin mohou posluchači těšit na první festivalový koncert ve velkém sále Adalbertina, který nese název „Sborový zpěv vážně, nevážně“. Své netradiční „vážné – nevážné“ podání sborového zpěvu představí slovenský „Univerzitný zbor Mladosť“, smíšený sbor „Musica Oeconomica Pragensis“ z Prahy, Smíšený sbor Univerzity Hradec Králové a vrcholem koncertu bude vystoupení polského sboru „Chór Kameralny DYSONANS“. Druhý festivalový koncert se ponese v duchu religiózní hudby. V sobotu 12. 6. od 15 hodin vystoupí v kostele Nanebevzetí Panny Marie sbory: Jizerka – mládežnický sbor ze Semil, Smíšený pěvecký sbor JITRO z Hradce Králové, Smíšený sbor Smetana z Hradce Králové, Musica Oeconomica Pragensis a Hatvani Grassalkovich Énekegyüttes z Maďarska. Po vrcholu festivalu v podobě sobotního galakoncertu se všichni sboristé budou dále bavit v sále Adalbertina. Společenský večer určený hlavně účastníkům festivalu se ponese v rytmu hudby 30. – 40. let, což je období, kdy Carl Orff psal právě Carminu Buranu. K tanci a poslechu bude hrát orchestr Blue Star.

Festival Sborové slavnosti • Czech Choir Festival • Hradec Králové je svou nápaditou dramaturgií a koncepcí unikátním festivalem nejen v Čechách, ale i ve střední Evropě. Dlouhodobě je festival podporován Statutárním městem Hradec Králové, Královéhradeckým krajem a Ministerstvem kultury ČR. Pravidelně je také tento festival zařazován do prestižního cyklu Calendarium Regina.

www.sboroveslavnosti.cz

  

Zúčastněné sbory:
Česká republika
Jizerka (Mládežnický sbor) – Semily (http://www.jizerka.semily.cz/)
Musica Oeconomica Pragensis – Praha (http://www.sbormop.cz/)
Smíšený pěvecký sbor JITRO – Hradec Králové (http://www.smisenejitro.cz/)          
Smíšený sbor Univerzity Hradec Králové (www.uhk.cz/uhk/univerzita/2069)
Smíšený sbor Smetana – Hradec Králové (http://www.sbor-smetana.cz/)

Zahraničí
Chór Kameralny Dysonans – Polsko (http://www.dysonans.pl/)
Univerzitný spevácký Zbor Mladosť – Slovensko (www.pdf.umb.sk/katedry/katedra-hudobnej-vychovy/spevacky-zbor-mladost/o-nas.html)
Hatvani Grassalkovich Énekegyüttes – Maďarsko (www.freeweb.hu/grassikorus/index.html)

Hosté
Vlčí máky (přípravný sbor KDS Jitro) – Hradec Králové (http://www.jitro.cz/)
Vokální soubor Gentlemen Singers – Hradec Králové (http://www.gentlemensingers.cz/)
Daneťáček – sbor zdravotně postižených – Hradec Králové

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty