Folklórní festival Pardubice - Hradec Kralové

perex_folklor.jpg Již po devatenácté si v Pardubicích a v Hradci Králové podávají ruce dobří sousedé a přátelé folklóru z Čech, Moravy a Slovenska. Otevírají Vám srdce klíčkem lidové muziky, písniček a tance. Klíčkem, který zůstal jednou z mála jistot v našem uspěchaném životě.

Přijměte srdečné pozvání na Pernštýnskou noc s barvitým koloritem středověkého rynku, na roztančené Masarykovo náměstí s přehlídkou všech zúčastněných souborů, na posvícenskou besedu na Šrámkově statku v Pileticích, do Klicperova divadla na scénické formy folklóru a na nedělní Rozmlouvání souborů na Zámku v Pardubicích. Věříme, že i Vy prožijete víkend 4. – 6. června 2010 plný radosti a pohody.

Festival je prestižní přehlídkou souborů, jejichž činnost je zaměřena na zpracování a prezentaci lidového umění folklórního regionu Čechy. Vychází ze skutečnosti, že mezi specifické rysy činnosti neprofesionálních folklórních souborů patří zaměření na širokou škálu prezentace lidového umění. Na rozdíl od festivalů v oblastech, kde je silná komunita živé tradice a jejích nositelů, vychází koncepce tohoto festivalu z možností a potřeb souborů, které musí vyvíjet daleko větší úsilí na udržení tradic nebo přímo na jejich renesanci.

folklor.jpgV programech festivalu se představí 21 folklórních souborů: Baldrián, Lipka, Holoubek, Marcipánek, Perníček a Radost Pardubice, Červánek a Dupák Hradec Králové, Formani Slatiňany, Chorea Historica Praha, Jizera Liberec, Kohoutek a Kuřátka Chrudim, Lidová muzika z Chrástu, Vycpálkovci Praha s muzikou Rozmarýnek. Jako hosté, tedy soubory z jiných folklórních regionů, vystoupí Vlčnovjan Vlčnov, Poleno Bratislava, Promni Varšava, Mabina Demokratické republiky Kongo a Paphos Kypr. V dalších programech vystoupí Chairé Příbram, Dareband Vsetín, Devítka Praha, Svítání Brno a Trdlo Pardubice.

Festival bude zahájen v pátek 4. června od 19,30 hodin Pernštýnskou nocí v Pardubicích. Sobotní program se pak uskuteční v Hradci Králové. „Na hradeckém rynku“ je název pořadu, který proběhne na Masarykově náměstí a jeho součástí bude od 10 hodin dětský pořad „Věneček tanců a písniček“, dále pořad Muzikanti hrajte, kde se představí nejen folkové skupiny, ale i hosté ze zahraničí. Po průvodu účinkujících se ve 13,30 hodin dále uskuteční hlavní program „Roztančené náměstí“. Další část festivalu bude věnována scénickým formám folklóru v Klicperově divadle. Program se jmenuje „Sedlák šlechticem aneb v zámku a v podzámčí“. Závěr hradecké části festivalu bude od 19 hodin na Šrámkově statku v Pileticích. Program „Přijďte pobejt aneb Smyslů plný večer“ bude jistě patřit k těm nejveselejším. V dopoledních hodinách se v Adalbertinu uskuteční i odborná část festivalu, taneční a muzikantská dílna. V neděli se festival rozloučí programem na zámku v Pardubicích pořadem „Rozmlouvání“, a to od 14 hodin.

www.folklornifestival.cz


 

Jaroslava Vajrauchová
asistentka ředitele
Hradecká kulturní a vzdělávací společnost
Československé armády 300
500 03 Hradec Králové
tel: 195 513 966
e-mail:
jaroslava.vajrauchova@adalbertinum_cz

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty