Aktivní stárnutí

Díky spolupráci magistrátu města s proseniorskými organizacemi se v Hradci Králové už několik let daří realizovat projekty podporující aktivní stárnutí obyvatel. V rámci jejich realizace jsme se přesvědčili, že v našem městě žije bezpočet seniorů, kteří nejen že nezahálí, ale mohou být svým životním optimismem a neutuchající aktivitou pozitivním příkladem spoluobčanům i o dvě generace mladším. Několik takových osobností jsme i v letošním roce  přiblížili ostatním obyvatelům města v rámci akce „Hradecké poklady“. Věříme totiž, že skutečným bohatstvím města jsou lidé, kteří nemyslí jen na sebe, ale žijí pro své okolí.  Aktivity podporující aktivní stárnutí a mezigenerační solidaritu byly také oceněny v rámci soutěže Obec přátelská rodině, kde město Hradec Králové zvítězilo.

Přiblížení projektů podporujících aktivní stárnutí a mezigenerační solidaritu naleznete v edici Radnice č.16, vydané v polovině roku 2013. (publikace je ke stažení ZDE)

Koncepce podpory pozitivního, aktivního a zdravého stárnutí v Hradci Králové na období 2018 - 2022

1. místo v soutěži Obec přátelská seniorům

Město Hradec Králové zvítězilo v soutěži Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky - Obec přátelská seniorům (konkrétně v kategorii větších měst). Součástí výhry je též příslib dotace ve výši 2.000.000 Kč.senio__i.jpg

7. sportovní hry seniorů

Ve čtvrtek 13. září se v prostorách mezi domy Harmonie I. a Harmonie II. uskutečnil již sedmý ročník sportovních her seniorů. 

Videoreportáž ze zajímavé akce naleznete ZDE.

sportovky_2018_plak__t.jpg

Rock for People 2018

Projekt, který nemá nikde v Česku obdoby, napsal po roce svůj další díl… Hradecký magistrát společně s organizátory jednoho z největších českých hudebních festivalů Rock for People znovu zdarma vyvezl do neopakovatelné atmostéry festivalu autobus plný seniorů. Tentokrát senioři shlédli koncert folkového muzikanta Rodriguese, jehož muzika se objevila i v Oskarovém filmu. Vyšlo i počasí a atmosféra byla úžasná…

DSC06152.JPG

DSC06146.JPG DSC06158.JPG DSC06170.JPG

 (pro zvětšení klikněte na vybraný snímek)

Video z akce naleznete ZDE.

Hradecké poklady 2018

Jak už je mnohaletou tradicí, vychází v červnovém čísle Zpravodaje seniorů příloha s názvem Hradecké poklady, ve které naleznete profily dvanácti osobností našeho města, které jsou už v seniorském věku, ale stále zůstávají aktivními.  

S královéhradeckými seniory se setkal 20. června v domě U Špuláků také primátor města. Videoreportáž ze setkání naleznete ZDE.

DSC_9289.JPG

6. sportovní hry seniorů

Ve čtvrtek 14. září se ve Fitparku mezi domy Harmonie I. a Harmonie II. uskutečnil již šestý ročník sportovních her seniorů. Nabízíme několik snímků z povedené akce.

P1090196.jpg

P1090122.JPG P1090130.jpg P1090140.jpg P1090141.JPG P1090182.JPG

(foto: Dana Hynková, Centrum sociální pomoci a služeb Hradec Králové, o.p.s.)

Videoreportáž Hradecké internetové televize naleznete ZDE.

Rock for People 2017

Hradečtí senioři již po mnoho let pravidelně navštěvují festival Rock for People. Tento unikátní projekt, na kterém se mimo organizátorů festivalu podílí též město Hradec Králové, letos opět prokázal, že mladší publikum se ke starším návštěvníkům chová více než přátelsky.

Hradečtí senioři letos zavítali na koncert Michala Malátného (frontmana skupiny Chinaski), který tentokrát přijel na festival s kolínským big bandem. Po skončení koncertu zavítal Michal Malátný mezi své fanynky, aby jim poděkoval za návštěvu.

Videoreportáž naleznete ZDE.

DSC02659_4.jpg

Hradecké poklady 2017

V červnovém čísle Zpravodaje seniorů vychází znovu po roce příloha s názvem Hradecké poklady. Cílem tohoto projektu je představit široké veřejnosti osobnosti z řad seniorů, které jsou stálou inspirací nám ostatním.  

Videoreportáž Hradecké internetové televize ze setkání seniorů s primátorem města Hradec Králové - MUDr. Zdeňkem Finkem naleznete ZDE.

DSC_7928.JPG

5. sportovní hry seniorů

Ve čtvrtek 8. září se v obvyklých prostorách mezi domy Harmonie I. a Harmonie II. uskutečnil již 5. ročník sportovních her seniorů. Soutěžilo se v disciplínách: malý bowling, ruské kuželky, šipky a střelba na branku. Jako každý rok zvítězili všichni, kdo se zúčastnili. Videoreportáž ze zajímavé akce naleznete ZDE.

sportovn___hry.jpg

Rock for People - dialog generací

Hradečtí senioři opět zavítali na festival Rock for People. V Šapitó stage shlédli energický Orchestr Ježkovy stopy a následně i koncert Richarda Müllera. O dobrou náladu nebyla nouze. Návštěvníci festivalu, kteří jsou většinou o dvě generace mladší, dokonce vyzvali některé seniory i k tanci. Rock for People tak opět dokázal, že je festivalem bez zábran, otevřený jak seniorům, tak zdravotně postiženým.

Video z vydařené akce naleznete ZDE.

DSC00385.JPG

DSC_0038.jpg

Hradecké poklady 2016

V červnovém čísle Zpravodaje seniorů vychází znovu po roce příloha s názvem Hradecké poklady. Cílem tohoto projektu je představit široké veřejnosti osobnosti z řad seniorů, které jsou stálou inspirací nám ostatním.  

DSC_2932.jpg

(snímek ze setkání "Hradeckých pokladů" s primátorem města v domě U Špuláků dne 22. června 2016) 

Hradecké poklady & (Ne)všední příběhy

Poklady.jpg

Publikace obsahuje vedle úvodního rozhovoru s Mgr. Lucií Vidovićovou, PhD., výzkumnou pracovnicí Ústavu populačních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně šedesát medailonů aktivních královéhradeckých seniorů oceněných v letech 2012 – 2015 a dále pak výstupy z prvního ročníku seniorské literární soutěže (Ne)všední příběhy. Přílohu tvoří DVD s audiovizuálními ukázkami aktivit, které dokreslují atmosféru Hradce Králové coby „města přátelského seniorům“.

Publikaci si můžete stáhnout po kliknutí na následující odkaz:

http://www.hradeckralove.org/file/9840/ 

Festival Play Fair v Hradci Králové

Nevšední zážitek připravila desítkám seniorů královéhradecká radnice společně s organizátory festivalu Play Fair. Senioři byli autobusem přivezeni přímo do areálu letiště, kde pod širým nebem shlédli koncert pěvecké hvězdy 60. let Karla Kahovce s jeho skupinou. Tím ale překvapení neskončilo. Odvážnější senioři se mohli prolétnout ve vrtulníku a podívat se tak na festivalové dění z ptačí perspektivy.  

Videoreportáž ze zajímavé akce naleznete ZDE.

soukup_vrtuln__k.jpg

P1080671.JPG P1080679.JPG P1080682.JPG

(pro zvětšení klikněte na vybraný snímek)

4. sportovní hry seniorů

Ve čtvrtek 17. září se v prostorách mezi domy Harmonie I. a Harmonie II. uskutečnil již 4. ročník sportovních her seniorů. Soutěžilo se v těchto disciplínách: cyklistická stezka, malý bowling, ruské kuželky, šipky a střelba na branku. A vítězové? Těmi byli všichni, kteří si přišli alespoň na chvíli užít příjemnou atmosféru a třeba i trochu protáhnout své tělo.

Videoreportáž Hradecké internetové televize je možno shlédnout ZDE.

Další videoreportáž (stopáž 6 minut) je možno shlédnout níže:

sportovni_hry_1.jpg

Hradecké poklady 2015

Snímek ze setkání hradeckých seniorů s primátorem města dne 24. června 2015)

DSC_3000.JPG

DSC_2962.JPG DSC_2965.JPG DSC_2979.JPG DSC_2997.JPG

(pro zvětšení klikněte na vybraný snímek)

Krátké video naleznete ZDEstrana_1.jpg

Vánoční setkání

V pondělí 8. prosince 2014 se v jídelně důchodců uskutečnilo pravidelné Vánoční posezení. Návštěvníci si mohli jen tak povídat, nebo se aktivně zapojit do tvorby vánočních dekorací. Pod vedením zkušené lektorky si tak mohli připravit svícen z perníku, nebo vytvořit malý vánoční stromeček z pedigu.

DSC_9583.JPG

100. narozeniny pana Václava Balcara

100.naroz_090.JPG

V měsíci listopadu oslavil své 100. narozeniny pan Václav Balcar z Hradce Králové. K významnému jubileu blahopřejeme!

Klienti Domova pro seniory v Černožicích fandí královéhradeckým  extraligovým hokejistům

DSCN1727.JPG

 

3. sportovní hry seniorů v Hradci Králové

Ve čtvrtek 25. září se ve Fitparku u Harmonie II. uskutečnily již 3. sportovní hry seniorů. Letáček s podrobnostmi naleznete ZDE.

P1120411.jpg 

Výlet seniorů do hradeckých lesů

Turistický vláček Dopravního podniku města Hradec Králové provezl skupinu seniorů z hradeckých domů Harmonie I. a  Harmonie II. po městských lesích. Pro řadu z nich to byl neskutečný zážitek, protože se kvůli zdravotním komplikacím do těchto míst bez pomoci druhých lidí už nedostanou.

vylet_do_lesa_2.jpg

vylet_do_lesa_3.jpg vylet_do_lesa_4.jpg vylet_do_lesa_6.jpg vylet_do_lesa_7.jpg

(pro zvětšení klikněte na snímek)

Videoreportáž z výletu naleznete ZDE.

Rock for People 2014

Festival Rock for People, který na počátku července ovládl královéhradecké letiště, slavil letos už své 20.výročí. Podobně jako loni v případě koncertu Karla Gotta, zajistili pořadatelé ve spolupráci s Magistrátem města Hradec Králové vstup pro výpravu zhruba 80 seniorů - tentokrát na koncert skupiny Blue Effect a Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma. Bylo dojemné vidět starší lidi, občas i páry, pro které byla kapela Blue Effect dost možná hudbou jejich mládí, jak se mísí s ostatními, podstatně mladšími fanoušky.  Nejstaršímu návštěvníku, který na koncert zavítal, bude letos na podzim krásných 100 let. V areálu bylo vidět i několik vozíčkářů, pro které byla v zadní části obřího stanu postavena plošina, odkud mohli bez problémů sledovat vše, co se na pódiu dělo. Nezbývá, než poděkovat organizátorům festivalu za snahu zpestřit starším a handicapovaným lidem jejich život, čímž beze zbytku naplnili smysl, který má celá akce v názvu – Rock for People - rock pro (všechny) lidi.

30.JPG

01.JPG01.JPG P1090221.JPG 13.JPG 19.JPG P1090211.JPG 

(další snímky - pro zvětšení kliknout na obrázek)

Videoreportáže věnované festivalu Rock for People jsou zde:

http://www.hkhit.org/Reportaze/Special/Rock-for-People-oslavil-20-vyroci--nabusenym--prog.aspx

http://www.hkhit.org/Reportaze/Special/Seniori-uz-ponekolikate-na-Rock-for-People.aspx

http://www.hkhit.org/Reportaze/Special/Vozickari---ochutnali--rockovy-narez.aspx

http://www.hkhit.org/Reportaze/Special/Kapela-Lucie-predvedla-na-RfP-strhujici-show.aspx

http://www.hkhit.org/Reportaze/Special/Rock-for-People-tridil-odpad-a-nabidl-volnocasove-.aspx

Hradecké poklady 2014

Již potřetí bychom se s Vámi rádi podělili o zajímavé životní osudy některých královéhradeckých seniorů. Letos nesla akce podtitul: "Věk není překážkou, ale příležitostí". Text se stručnými profily některých osobností vyšel jako příloha květnového čísla Zpravodaje seniorů.

Hradecké poklady - 1.část

Hradecké poklady - 2.část

Hradeck___poklady_2014.JPG

Hradecké poklady 2013 - Za vším hledej ženu

Protože byl rok 2013 vyhlášen Rokem ženy, rozhodli jsem se navázat na úspěšnou akci "Hradecké poklady" a přiblížit veřejnosti další zajímavé osobnosti – tentokrát výhradně ženy. Organizace pečující o seniory zajistily ve spolupráci s odborem sociálních věcí a zdravotnictví magistrátu města vznik krátkých medailonů, které byly následně zveřejněny v Královéhradeckém zpravodaji seniorů, který vydává Městská organizace Svazu důchodců. Na níže uvedených odkazech naleznete přílohu červnového čísla.

Hradecké poklady 2013 - 1.část

Hradecké poklady 2013 - 2.část

Hradecké poklady 2013 - 3.část

Hradecké poklady 2013 - 4.část

poklady3.JPG

(Setkání seniorů se zástupci města v čele s primátorem MUDr.Zdeňkem Finkem v reprezentativních prostorách domu U Špuláků.)

Videoreportáž Hradecké internetové televize ze setkání seniorek s primátorem města naleznete ZDE

Rock for People 2013

Hradecká radnice spolu s organizátory rockového festivalu Rock for People připravila hradeckým seniorům už počtvrté neobyčejný zážitek. Na letošní festival vypravila tři plné autobusy seniorů, aby shlédli vystoupení sedmatřicetinásobného Zlatého slavíka - Karla Gotta. V průběhu vystoupení, které mělo u návštěvníků všech věkových skupin obrovský úspěch, Karel Gott zažertoval, že od mládí zpíval pro lidi - je tedy "Gott for People".

(videoreportáž Hradecké internetové televize naleznete ZDE, reportáž České televize ZDE - 28 minuta zpravodajské relace)

Za úspěšnou spolupráci s organizátory rockového festivalu byl královéhradecký magistrát oceněn Radou vlády pro seniory a stárnutí populace. Cenu převzali zástupci města 10. října v Praze. Více informací naleznete ZDE .

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty