Poznej svého souseda

Odbor školství a volnočasových aktivit dětí a mládeže statutárního města Hradce Králové realizoval od dubna 2009 do února 2010  projekt Poznej svého souseda, který je spolufinancován ze zdrojů EU v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007 – 2013.

Na projektu, který zajišťuje bližší poznávání vzdělávacího systému obou států spolupracuje partnerské město Walbrzych, přičemž Hradec Králové plní roli vedoucího partnera.

Díky schválené dotaci se uskutečnilo 12 výměnných pobytů dětí z 6 hradeckých základních škol do polského města Walbrzych, naopak žáci z 6 valbřišských gymnázií zavítali do Hradce Králové. Unie tento projekt podpořila částkou 86 956 eur pro město Hradec Králové a částkou 99 673 eur pro polské město .  Celkové náklady tedy činily necelých 190 000 eur, což je v přepočtu přes 4 mil. Kč.  

Projekt byl určen třináctiletým až patnáctiletým žákům, tedy žákům 7. a 8. tříd. Každého zájezdu se v doprovodu pedagogů a realizačních pracovníků zúčastnilo 35 českých a 35 polských žáků. Na výjezdech se tedy vystřídalo více než  900 osob. Za českou stranu se do projektu dobrovolně zapojily ZŠ Jiráskovo náměstí, ZŠ Kukleny, ZŠ Milady Horákové, ZŠ Mandysova, ZŠ Úprkova a ZŠ Štefánikova.

V ČR se vždy od čtvrtka  do soboty žáci postupně zúčastnili společné výuky (hodina angličtiny, matematiky, výtvarné výchovy, tělocviku, informatiky,…),  soutěží ve zvolených zájmových aktivitách (vědomostní test o partnerském městě, matematika, ekologie, sport, zpěv, tanec, dramatická a výtvarná tvorba…). Odměnou po náročném celodenním programu jim byla relaxace v Městských lázních.  Žáci navštívili také kulturní památky v Hradci Králové (Planetárium, Obří akvárium, Bílá věž, Chrám sv. Ducha, …)  a okolí (ZOO ve Dvoře Králové, Hrádek u Nechanic,..)  a pobyt završili turistickým výletem do Adršpašských a Teplických skal či Sedmihorek. Obsahově podobný program byl  připraven i polskou stranou pro české žáky a učitele. 

Z ohlasů všech zúčastněných stran byl projekt hodnocen jako velice úspěšný.

 

Na tento projekt volně navazuje  další obdobný projekt "Poznávání nezná hranic".

 

 

 

Logo projektu

 

 

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty