Poznávání nezná hranic

Odbor školství a volnočasových aktivit dětí a mládeže statutárního města Hradce Králové realizoval  projekt Poznávání nezná hranic, který byl spolufinancován ze zdrojů EU v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007 – 2013.

Na projektu, který zajišťuje bližší poznávání vzdělávacího systému obou států spolupracuje partnerské město Walbrzych, přičemž Hradec Králové plní roli vedoucího partnera.

Díky schválené dotaci se uskutečnilo 16 výměnných pobytů dětí z 8 hradeckých základních škol do polského města Walbrzych, naopak žáci z 8 valbřišských gymnázií zavítali do Hradce Králové. Unie tento projekt podpořila částkou 68 000 eur pro město Hradec Králové a částkou 116 597,05 eur pro polské město . Město má navíc přislíbeno i 4 000 eur ze státního rozpočtu ČR. Město Hradec Králové na projekt přispělo částkou 8 000 eur. Celkové náklady tedy činí necelých 220 000 eur, což je v přepočtu přes 5,4 mil. Kč.

Projekt byl určen třináctiletým až patnáctiletým žákům, tedy žákům 7. a 8. tříd. Každého zájezdu se v doprovodu pedagogů a realizačních pracovníků zúčastní 20 českých a 20 polských žáků. Na výjezdech se tedy vystřídá skoro 800 osob. Za českou stranu se do projektu zapojily ZŠ Jiráskovo náměstí, ZŠ Kukleny, ZŠ Milady Horákové, ZŠ Mandysova, ZŠ Úprkova, ZŠ Štefánikova, ZŠ Bezručova a ZŠ Sever.

Spolupráce s Walbrzychem je dlouhodobá. Projekt Poznávání nezná hranic navazuje na úspěšný projekt Poznej svého souseda, který se realizoval od dubna 2009 do ledna 2010, a projekt Vzdělávací, kulturní a historické poznávání příhraničního regionu Walbrzych dětmi základních škol zřizovaných Statutárním městem Hradec Králové, který se realizoval v roce 2008.  

První výjezdy již proběhly na podzim 2010, pokračovaly na jaře a na podzim 2011 a byly ukončeny na jaře 2012. Výjezdy  probíhají  v září a říjnu a od dubna do června.

V říjnu 2012 by se uskutečnila v hotelu Tereziánský dvůr závěrečná hodnotící konference.

V ČR se vždy od pátku do neděle žáci postupně zúčastnili společné výuky (hodina angličtiny, matematiky, výtvarné výchovy, tělocviku, informatiky,…),  soutěžili ve zvolených zájmových aktivitách (vědomostní test o partnerském městě, matematika, ekologie, sport, zpěv, tanec, dramatická a výtvarná tvorba…). Odměnou po náročném celodenním programu jim byla relaxace v Městských lázních. V sobotu žáci navštívili také kulturní památky v Hradci Králové (Planetárium, Obří akvárium, Bílá věž, Chrám sv. Ducha, elektrárna Hučák, Labyrint divadla Drak…)  a okolí (ZOO ve Dvoře Králové, Hrádek u Nechanic,..)  a pobyt završili turistickým výletem do Janských Lázní, Sedmihorek či Harrachova. Obsahově podobný program měla připraven i polská strana pro české žáky a učitele.

odkaz na video a fotografie z návštěvy PG 3 na ZŠ Sever :

 http://www.zssever.cz/grant%20polsko/grant%20pl.html

* ZŠ Kukleny zavítala do Walbrzychu :

http://www.zskukleny.cz/poznavani-nezna-hranic-2/

     Logo_projektu.jpg

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty