Ztratili jste peněženku? Uhánějte na magistrát

Peněženky, doklady, klíče, brýle, zubní protézy, tašky, jízdní kola, ale také želvy, zlodějské náčiní, trezor, nebo velké obnosy peněz. Takové a další věci procházejí pracovištěm ztrát a nálezů na odboru vnitřních služeb magistrátu. A není jich málo. „Ročně tady evidujeme v průměru tak 400 až 500 nalezených věcí,“ řekla Ilona Rozkošová ze ztrát a nálezů.

„Nejvíc je peněženek, většinou bez peněz. Často tady máme klíče od bytů i aut, tašky, batohy, občanské průkazy a jiné doklady. Často se k nám dostanou také lyže, berle, brýle, mobily či jízdní kola. Měli jsme zde také urnu s popelem, kterou našel rybář ve vodě, metr vysokou sádrovou sošku Ježíše nebo peníze. Jednou to bylo i více než 180 tisíc korun,“ přiblížila sortiment nalézaných předmětů další pracovnice ztrát a nálezů Jiřina Hynková.

Všechny nalezené věci musí pracovnice na magistrátu nejprve zaevidovat, poté se snaží, například podle lístečku s telefonním číslem či dokladů, samy nalézt majitele. Pokud se to nepodaří, skončí nalezené předměty podle zákona na půl roku ve skladě. Pokud se o ně nepřihlásí v daném termínu původní majitel, věci propadnou městu a jsou nabídnuty k odprodeji. Peníze skončí v městské kase. Častokrát se však stane, že lidé se shledají se svými věcmi právě díky ztrátám a nálezům na magistrátu. „Denně máme několik telefonátů, kdy se lidé informují, zda u nás nemají svoje ztracené věci. Vezmeme si na ně kontakt pro případ, že se tady něco takového objeví. Nás potom těší, když vidíme, že jsme někomu pomohli,“ tvrdí Ilona Rozkošová.

Radost lidí, kteří drží v ruce už dávno oplakané předměty je nelíčená. Všem, kteří něco ztratí nebo najdou, proto doporučuje, aby se na ztráty a nálezy na magistrátu obrátili. Stačí zavolat na telefonní číslo 495 707 266. „Jediné, co nemůžeme vrátit, přestože se třeba najdou, jsou doklady. Jakmile ztratíte občanský průkaz a je to u nás zaevidované, přestane platit,“ dodala. Pracoviště ztrát a nálezů občas řeší i méně obvyklé případy. Například když byly na magistrát přivezeny dvě želvy objevené na jedné z malšovických zahrad. Jelikož se jednalo o vzácné exempláře, podléhaly registraci, což znamenalo spoustu práce navíc. Majitel si je sice nevyzvedl, ovšem po půlročním pobytu v zoologické zahradě našly nový domov. Želvy dostala jedna z hradeckých základních škol, kde nyní žijí v jejím přírodovědném centru.

Na magistrátu končí také věci nalezené Městskou policií Hradec Králové. A některé jsou hodně zajímavé. Ke kuriozitám patřil například vypáčený trezor, inzulinová sada či peněženky s vysokými částkami, případně zlatými platebními kartami. Největší částkou bylo 18 tisíc korun. „Nejčastěji nalézáme doklady, klíče a opuštěná nezamčená kola. Za jeden kalendářní rok najdeme kolem 360 věcí,“ řekla mluvčí strážníků Eva Čížková. Například za leden městská policie eviduje nález jedenácti dokladů, sedmi registračních značek od aut, pěti svazků s klíči, čtyř peněženek, dvou jízdních kol, dvou tašek a jedněch brýlí.

Na věci ztracené v městských autobusech nebo trolejbusech se mohou lidé ptát na vrátnici přímo v dopravním podniku. „Co se nachází nejčastěji? To je různé. Hodně záleží na ročním období a na počasí. Když prší, převažují deštníky, v zimě čepice a rukavice, v létě zase plavky,“ řekla Marie Kittnerová z Dopravního podniku města Hradce Králové. Dodala, že v autobusech a trolejbusech už našli spoustu různých věcí, mnohdy kuriózních. „Od zubní protézy až po přední poloosu z auta,“ přiblížila neobvyklé nálezy. Jednou se dokonce stalo, že maminka vystoupila z trolejbusu bez kočárku! To, že nemá dítě, si naštěstí brzy uvědomila, takže za pomoci pracovníků dopravního podniku se s potomkem po chvíli opět shledala na konečné zastávce.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty