Zaneřáděné terasy se mění v parčík s altánem

Terasy - rekonstrukce Poškozené hradby a džungle na terasách ve svahu vedle pivovaru naproti zimnímu stadionu budou brzy minulostí. Postupná obnova městských hradeb, kterou hradecká radnice zahájila v roce 2006, pokračuje. Na podzim skončí oprava jejich další části, právě teras pod kanovnickými domy. Peníze poskytne i Evropská unie.

„Oprava teras, která byla přípravnými pracemi zahájena vloni na podzim, potrvá nejpozději do konce letošního roku,“ přiblížil časový plán vedoucí investičního odboru magistrátu Valentýn Avramov. „Termín určitě dodržíme. V tuto chvíli nevidím nic, co by nás mělo zdržet. Do závěru listopadu bude hotovo,“ potvrdil Petr Jedlinský ze stavební firmy, která terasy opravuje. Donedávna zanedbaná lokalita, kde se dříve rozkládaly vinice, bude odpočinkovou zónou. Ve vznikajícím parčíku budou moci lidé posedět na lavičce nebo sledovat vodu ve fontáně. Na terasách navíc vznikne schodiště kryté pergolou a otevřený altán, který dělníci postaví v místě, kde archeologové objevili pozůstatky bašty. Altán bude tvořen ocelovou konstrukcí porostlou popínavými rostlinami a dřevěnými prvky. Stavbaři také opraví horní i dolní městskou hradbu přiléhající k chodníku. Část horní navíc přistaví.

„Nechali jsme pro tento účel vyrobit speciální gotické cihly, které se ještě otryskají, aby budily dojem stáří. Už jsme je objednali, přijdou asi za dva měsíce. Rovněž spárování budeme muset udělat historického charakteru,“ řekl Petr Jedlinský. Vchod do parčíku na opravených terasách povede z přilehlého schodiště u pivovaru naproti zimnímu stadionu.

 Oprava teras pod kanovnickými domy přijde na zhruba 18 milionů korun včetně daně z přidané hodnoty. Velkou část prostředků však město získá z evropských dotací, a to ve výši bezmála 14 milionů korun. Žádost o dotaci město podalo v srpnu 2010 a smlouva o jejím poskytnutí byla podepsána v březnu letošního roku.

V plánu je i celková oprava hradeb u parkoviště vedle Adalbertina, kde nedávno došlo k sesuvu jejich části. Vzhledem k nutným geologickým průzkumům se uskuteční v příštím roce. Místo je v současné době zabezpečeno.  

Projekt Rekonstrukce teras Pod Kanovnickými domy je zařazen do Integrovaného plánu rozvoje města Hradec Králové „Centrum města = pól růstu a rozvoje města“, aktivita 2.1.3 Ochrana a obnova památek a historických objektů. Projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod, oblast podpory 2.1 Rozvoj regionálních center.

Logo IPRM

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty