Vzpomínkové akce k 17. listopadu

Riegrovo náměstí, památník Pokládání květin k památníku obětem komunismu, rozeznění zvonu Augustin a herci zpívající "listopadové písně".  Právě tak si veřejnost v Hradci Králové  připomněla v ulicích města významné výročí 17. listopadu - Den boje za svobodu a demokracii.

Konfederace politických vězňů 17. listopadu pořádala v dopoledních hodinách vzpomínkové setkání ke Dni boje za svobodu a demokracii a k Mezinárodnímu dni studentstva. Setkání se uskutečnilo v 10 hodin u pomníku „Obětem komunismu“ na Riegrově náměstí v Hradci Králové. Součástí pietního aktu bylo krátké vzpomenutí na historické události, které významně ovlivnily vývoj našeho státu a to nejen v dobách 30. let, ale i v čase nedávném, kdy před 20 lety propukla v evropských dimenzích výjimečná „Sametová revoluce“, která započala pokojnou demonstrací studentů v Praze. 

Nelze zapomenout na rok 1939, kdy naše vlast byla definitivně okupována nacistickými vojsky a na dlouhých 6 let jsme pozbyli samostatnosti. Nelze ani zapomenout na první aktivní odboj našich studentů v roce 1939, po kterém následovala jejich masová perzekuce. V roce 1989 to byli opět studenti, kteří zvedli svoje hlasy pro svobodu a demokracii.

Události vztahující se ke dni 17. listopadu 1989 byly impulsem k dalším rozsáhlým veřejným protestům proti československému komunistickému režimu a vedly k pádu vlády a nastolení demokracie.

Video ze vzpomínkového setkání se spustí kliknutím na náhled:

Vzpomínková akce k 17. listopadu

V podvečer se při příležitosti tohoto významného státního svátku rozezněl z Bílé věže zvon Augustin.  Tím ale přopomínkové akce v Hradci Králové nekončily. Již po několikáté vystoupili před Klicperovým divadlem jeho členové uměleckého souboru, kteří zazpívali několik "listopadových písní". Na vystoupení pak navázal na hlavní scéně divadla koncert kapely Plastic people of the universe. 

 Sn__mek_250.jpg

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty