Vzpomínka na oběti válečných konfliktů

Pouchov Desátý pietní akt v polistopadové historii se u příležitosti Dne veteránů uskutečnil ve čtvrtek 11. listopadu na vojenském hřbitově na Pouchově. Vzpomínkové akce se již tradičně účastní představitelé města Hradec Králové, Královéhradeckého kraje, Parlamentu ČR, Armády ČR a královéhradeckých sdružení.

Tento den je příležitostí veřejně si připomenout československé vlastence, kteří ve válečných konfliktech nasazovali životy za svobodu své vlasti a za obnovení státní suverenity. Letošní akt se navíc konal za účasti pěti německých vojáků v záloze z partnerského města Giessen. Ti se vedle pietní akce na pouchovském hřbitově účastnili vzpomínkové akce u památníku obětem českého odboje na Eliščině nábřeží a navštívili také pevnost Josefov. 11. listopad je věnován uctění žijících válečných veteránů a památce všech, kteří padli v jakémkoliv válečném konfliktu. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice.
Toto datum bylo přitom vybráno symbolicky, neboť roku 1918 bylo podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku. To má svůj původ v básni, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě nedaleko belgického města Ypres. Vlčí mák jako symbol pro padlé vojáky 1. světové války poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová. V roce 1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil polní maršál sir Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty