Ve svátek se v Hradci Králové oceňovalo, slavilo a vzpomínalo

Ilustrační foto [28. říjen 2016]  Hradec Králové si připomněl státní svátek 28. října, tedy Den vzniku samostatného československého státu, slavnostním programem, jehož součástí bylo tradiční předávání ocenění významným osobnostem. Společenský program je dnes pro veřejnost na Masarykově náměstí připraven až do třetí hodiny odpolední. 

Medaile statutárního města Hradce Králové jako ocenění mimořádných počinů a celoživotní práce náleží hasičům Sboru dobrovolných hasičů v Hradci Králové Vítu Špičanovi, Martinu Kadlecovi a Liboru Rakovskému. Oceněni byli zejména za aktivní pomoc při odstraňování následků škod po letošní bleskové povodni v obci Výrava. Plukovník Miroslav Neuberg byl oceněn za celoživotní práci ve spolku Letečtí veteráni Hradec Králové při Svazu letců České republiky, jejímž předsedou je nepřetržitě od jeho vzniku, tedy od roku 1990. Jeho ocenění je i výrazem poděkování za péči o válečné veterány.

Medaili obdržel z rukou primátora města Zdeňka Finka i Martin Žďárský, vrchní komisař krizového řízení Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje. Medaile je oceněním dlouhodobé kvalitní přípravy a realizace cvičení všech složek integrovaného záchranného systému a městské policie. Jde rovněž o ocenění dlouhodobě spolehlivé spolupráce s městskou policií při bezpečnostních opatřeních na území města.

Medaili města dále získal Josef Maršík, který je skladatelem, pedagogem a v letech 2004 až 2013 byl kapelníkem dechového orchestru města. Docent Milan Zima medaili obdržel jako ocenění celoživotní vědecké činnosti, zejména za badatelský přínos pro světový kosmický výzkum, kdy jeden z jeho patentů využila i americká vládní agentura NASA při výzkumu planety Mars. Jméno pana Zimy je uloženo na křemenné destičce na severním pólu Marsu. Praktický lékař Josef Macela byl medailí města oceněn za mimořádný rodinný přístup k několika generacím pacientů. Poděkování mu patří i za jeho práci ve prospěch České lékařské komory. Profesor Antonín Slabý se významným dílem zasadil o rozvoj Univerzity Hradec Králové. Patří k zakladatelům Fakulty informatiky a managementu, kde zastával funkci vedoucího katedry. Devatenáct let pak úspěšně působil ve funkci prorektora pro vnější vztahy a tvůrčí činnost. Medaili města také náleží doktorce Monice Žumárové, a to jako výraz ocenění jejího přínosu pro rozvoj Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové, kde vedla katedru sociální pedagogiky. Ve funkci prorektorky významně přispěla ke vzniku a rozvoji poradenské činnosti pro studenty se znevýhodněním.

Jako ocenění významného podílu představitelů vysokého školství v Hradci Králové a za prosazení myšlenky výstavby společného sídla lékařské a farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové i za spolupráci při zajištění výstavby medaili města převzali z rukou primátora docent Jaroslav Dušek, profesor Vladimír Palička, profesor Alexander Hrabálek, docent Tomáš Šimůnek. Medaile rovněž náleží profesoru Miroslavu Červinkovi. Výukové a výzkumné centrum Univerzity Karlovy v Hradci Králové, první objekt takzvaného univerzitního kampusu, začal svým studentům sloužit v akademickém roce 2015/2016. Budova je určena pro výuku a výzkumné aktivity čtyř ústavů a kateder Univerzity Karlovy působících v Hradci Králové.

Město také udělilo medaili sportovcům, kteří se významně podílejí na sportovních úspěších svých klubů i České republiky doma a v zahraničí. Odchovankyně hradeckého basketbalu a reprezentantka Michala Hartigová působila také v dresu Trutnova a Brna, kde slavila vítězství v Eurolize. Zúčastnila se olympiády v Pekingu v roce 2008 a několika seniorských mistrovství Evropy. Je držitelkou juniorského evropského a světového titulu. Před sezónou 2010/2011 se vrátila do klubu Hradeckých lvic, se kterým slaví úspěchy v lize i v Českém poháru. Hokejista Jaroslav Kudrna, který s hokejem začínal v Hradci Králové, dále působil v Pardubicích, Plzni, Třinci a Liberci. V reprezentaci oblékl dres 24x. V letech 2007-2010 hrál v ruské superlize za klub Metallurg Magnitogorsk. V roce 2013 se vrátil do mateřského klubu v Hradci Králové, kde sezónou 2015/2016 ukončil svoji aktivní kariéru. Judista Pavel Petřikov mladší je závodníkem v super lehké kategorii, kde získal v roce 2008 zlatou medaili na mistrovství Evropy do 23 let. Sedmé místo ho provázelo na mistrovství světa v roce 2009 a rovněž na mistrovstvích Evropy v letech 2010 a 2013. Účastnil se olympijských her v roce 2008 a 2016. Výrazného úspěchu dosáhl v roce 2015, kdy získal zlato na světovém poháru v Austrálii.

V oblasti kultury ocenění významného působení dostal u příležitosti 95. výročí svého založení Dechový orchestr města Hradce Králové. Orchestr byl založen roku 1921 jako první civilní dechová hudba v Hradci Králové vybavená nástroji od hradeckého továrníka Františka Václava Červeného. Ve své historii orchestr zažil začlenění do Dělnické tělovýchovné jednoty, následně do závodního klubu ZVÚ. Svůj nynější název nese od roku 1992. Orchestr vedle vystupování v Hradci Králové pořádá zájezdy po České republice a do zahraničí, účastní se rovněž řady prestižních festivalů. Ve svém repertoáru má vedle tradičních skladeb významných českých i díla světových autorů a skladby různých žánrů a druhů. Za dechový orchestr medaili z rukou primátora převzal předseda Václav Jandl.

V rámci dnešního programu udělila Policie České republiky na základě rozhodnutí policejního prezidenta služební medaile. Ty z rukou náměstka ředitele Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje plukovníka Jana Pavelky a vedoucího Územního odboru v Hradci Králové plukovníka Petra Krásy převzali za věrnost druhého stupně nadporučík Dalibor Horský, praporčík Martin Jůn, praporčík Karel Mendlík a podpraporčík Milan Lorenz. Medaile byly uděleny za dlouhodobé a iniciativní dosahování velmi dobrých pracovních výsledků a více než dvacetileté trvání služebního poměru. Medaili třetího stupně převzali praporčík Tomáš Fikar, praporčík Jan Branda, praporčík Luboš Kovář a podpraporčík Dušan Diblík. Medaile byly uděleny za dlouhodobé a iniciativní dosahování velmi dobrých pracovních výsledků a více než desetileté trvání služebního poměru. Čestnou medaili převzali nadporučík František Kocáb, nadporučík Roman Vejražka a praporčík František Liška. Medaile byly uděleny za dlouhodobé a iniciativní dosahování velmi dobrých služebních výsledků a za prosazování dobrého jména Policie České republiky. Policejní prezident dále udělil služební medaili Za zásluhy o bezpečnost plukovníkovi Petru Krásovi. Medaile byla udělena za dlouhodobé příkladné osobní služební úsilí a iniciativu na úseku prevence kriminality, rozvoje forem, prostředků a metod policejní služby.

Z rukou ředitele Hasičského záchranného sboru Františka Mencla převzal medaili hasičského záchranného sboru Za věrnost druhého stupně nadpraporčík Jan Březina. Medaile je oceněním jeho záslužné práce, osobní statečnosti a dosahování velmi dobrých výsledků v požární ochraně za více než 20 let služby. Je rovněž oceněním za popularizaci požární ochrany v očích veřejnosti, dětí a mládeže.      

Proslov primátora města Zdeňka Finka u příležitosti dnešního státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu (Hradec Králové, Masarykovo náměstí, 28. říjen 2016):                                                      

Dobrý den dámy a pánové, přátelé. Sešli jsme se dnes, abychom společně oslavili 98. výročí vzniku samostatného československého státu. Za dva roky to bude jistě daleko větší sláva. Kulatost výročí je ale jenom číslo zejména v celé té rozbouřené evropské historii. Vždyť z těch 98 let naší samostatnosti byl svátek skutečně státem organizovaně slaven jen prvních dvacet, poté tři a nyní 27 let, takže lehce nepřesně jen v polovině případů...

A co my tady u nás v Hradci Králové? V roce 1928 byla postavena socha jednoho ze zakladatelů našeho státu a jeho prvního prezidenta T. G. Masaryka, u které jsme se dnes sešli. Naše město v období první republiky prošlo nebývalým rozvojem. Stavebním, kulturním, společenským, kdy se z malého, ale dobře nastartovaného městečka s výrazným zápisem do českých dějin stal architektonicky uznávaný "Salon republiky". Chtěl bych za to moc poděkovat všem, kteří se na evropsky nebývalém rozkvětu města podíleli. Ani roky socialismu, které naši zemi vymazaly z dějin demokratické evropy, město výrazně urbanisticky, narozdíl od devastace společenské, hodnotové, vzdělanostní, majetkové a kulturní, výrazně nepoškodily.

Dnešní státní svátek je někdy vnímán lehce rozporuplně, ani ne tak u nás jako na ostatních místech bývalého Československa. Máme tedy více slavit první leden roku 1993? Osobně si myslím že ano, že na něj trochu zapomínáme, ale rozhodně ne víc než dnešní den, den naší po staletích nabyté samostatnosti. Myslím, že se nám všem žije jak v Česku, tak v Hradci Králové dobře, rozhodně z pohledu posledních 98 let samostatnosti. Ale mohlo by se nám ne materiálně, ale duševně žít daleko lépe, pokud bychom se navzájem organizovaně neděsili. Neděsili se tím, že nás zaplaví migranti, mimochodem viděl někdo z vás nějakého? Tím, že někdo krade nebo podvádí s dotacemi ? Vždyť od toho máme nejen naše, ale i evropské orgány činné v trestních a jiných řízeních. A jak se říká, ta voda se vaří na každého.

Víte, každý rok dostávám na dnešní den pozvánku na oslavu státního svátku na Pražský hrad. Pokaždé jsem se, zatím přeci jen s určitými rozpaky, omluvil. Jde přeci o státní svátek. Letos ale poprvé zcela bez rozpaků a rád. Myslím si, že část obyvatel Pražského hradu se oddělila od zbylých 10 milionů. Je to jejich volba a nemám možnost jim do toho mluvit. Mohu si jen něco myslet, a také si myslím, že pokud zůstane jedinou ideou naší společnosti blahobyt, a jedinou motivací pomsta, je to slepá cesta. Bez ocenění historie není budoucnosti.

Vážení přítomní, dámy a pánové, chtěl bych Vám všem popřát krásné prožití nejen dnešního, ale všech vašich příštích dnů. Děkuji vám za pozornost.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty