Tunový model Bílé věže už je ve věži, zatím rozložený

Model Bílé věže - autor: Kolektiv Ateliers [22. leden 2015]  Několik beden ukrývajících zhruba jednu tunu vážící skleněný model Bílé věže od novoborských sklářů dorazilo pod Bílou věž. Jedna z největších a nejtěžších skleněných plastik, která byla v Česku vyrobena, bude umístěna přímo v rekonstruované Bílé věži. Model ze zhruba pěti stovek kusů hutního a průmyslového skla v měřítku 1:20 vyrobila společnost Kolektiv ateliers.

Jednotlivé díly skláři lepili speciálním lepidlem do větších celků, které v bednách poslali do Hradce Králové. Z nich potom přímo na místě, tedy v Bílé věži, sestaví věrný model sedmdesát metrů vysoké dominanty města. K tomu však dojde až v závěrečné fázi rekonstrukce renesanční památky, zřejmě v únoru. Model věže totiž není žádný drobeček, váží zhruba tunu a je vysoký 3,6 metru. Už při výrobě se museli skláři vypořádat s řadou nástrah. Model totiž nemá žádnou podpůrnou konstrukci. „Celý model je nesen vlastní hmotou skla. Nikdy nebylo lepidlo použito v takhle velkém měřítku a my jsme sami museli přicházet na to, jak to lepidlo používat,“ uvedl jeden z tvůrců modelu, Michal Vlček z Kolektiv ateliers.

„Plastika je součástí kompletní rekonstrukce Bílé věže zahájené v říjnu předloňského roku. Stavební úpravy nemovité kulturní památky město přijdou na 52,9 milionu korun. Většinu nákladů však zřejmě pokryje dotace, o níž město požádalo hned při zahájení stavby. Výbor regionální rady Severovýchod projekt následně schválil. Dotace by měla činit 80,76 procenta z celkových způsobilých výdajů, tedy přibližně 33,23 milionu korun,“ uvedl Jozef Čižmár z odboru projektů a dotací hradeckého magistrátu.

(čtk, red)

Autor fotografie: Kolektiv ateliers

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty