Stresové situace strážníky nezaskočí

Ilustrační foto Strážníci městské policie by měli lépe zvládat obtížné stresové situace. V průběhu února a prvních dnů března jich více než sto prošlo kurzem asertivity.

„V průběhu služby se strážníci velice často dostávají do krajně vypjatých situací. Jednají s lidmi, kteří nejsou schopni, a někteří ani nechtějí, konstruktivně řešit vzniklé konfliktní situace. Přestože jsou strážníci velmi dobře teoreticky a odborně připraveni, ne všichni dokážou v průběhu přestupkového řízení s nadhledem řešit vzniklou situaci, správně komunikovat a ustát arogantní jednání řešeného člověka,“ sdělila mluvčí hradecké městské policie Eva Čížková. Doplnila, že kurz byl organizován pro strážníky působící přímo v ulicích i pro strážníky stále služby, tedy například operační pracovníky. Ti se s oznamovatelem nevidí, ale musí přijmout oznámení, vyslechnout volajícího a získat co nejvíc informací, aby se následně mohli správně rozhodnout.

„Již několikrát se podařilo správnou komunikací odvrátit sebevraha od úmyslu se zabít,“ uvedla Čížková. Absolvováním kurzu však zvyšování schopností strážníků řešit konfliktní situace nekončí. „Máme s policií domluveno i deset případových supervizí, kdy skupiny strážníků si nás mohou zavolat. Například když třeba intervenovali v situaci, která pro ně byla náročná, tak se potom můžeme podívat, jak se dala řešit, co se dalo udělat lépe a co naopak zvládli dobře,“ řekla lektorka Zuzana Říhová z centra pro  psychoterapii a vzdělávání Via.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty