Starý buk ohrožuje okolí, nahradí ho mladý

Buk u kostela Českobratrské církve Stoletý buk lesní stojící v zahradě kostela Českobratrské církve u krajského soudu je ve špatném zdravotním stavu a je nebezpečný pro okolí. Takový je výsledek zkoumání odborníků, který povede k brzkému nahrazení letitého stromu mladým jedincem.

Přestože se buk na první pohled jeví jako krásný a bezproblémový, skutečnost je jiná. Strom je odborem životního prostředí magistrátu sledován dlouhodobě, protože již roky vykazuje zdravotní problémy. V letech 2009 a následně vloni buk proměřovali odborníci ze znaleckého ústavu při Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity v Brně.

Z prvního měření vyplynula nutnost snížení koruny o zhruba pět metrů a propojení zdvojené koruny dynamickou vazbou, což se stalo. V průběhu loňského roku však došlo k poklesu koruny a propnutí vazby, takže strom byl pomocí speciálních přístrojů opět proměřen. Výsledky? Strom je intenzivně napaden parazitickými dřevokaznými houbami, konkrétně bělochorošem jabloňovým a vějířovcem obrovským, které enzymaticky rozkládají napadené dřevo. „Provedený tomografický monitoring a zátěžové analýzy potvrdily, že přijatá bezpečnostní opatření z roku 2009 už nestačí, strom není stabilní a hrozí zde nebezpečí jeho vyvrácení a pádu do frekventované křižovatky. Proto je nezbytné v tomto zimním období z bezpečnostních důvodů strom pokácet,“ vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí hradeckého magistrátu Iva Šedivá.

Jelikož město přijde o významnou solitérní dominantu, odbor životního prostředí pomůže farnímu úřadu, jemuž buk patří, obstarat k 100. výročí založení farnosti strom nový, zdravý a pokud možno větší. „Strom bude vysazen poblíž místa stromu káceného,“ dodala.

pdf Znalecký posudek 2009.pdf, (2,3 MB) | pdf Znalecký posudek 2011.pdf, (5,06 MB)

Buk u kostela Buk u kostela

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty