Skláři v Hradci Králové montují 3,6 metru vysoký model Bílé věže

Ilustrační fotografie [13. březen 2015]  Hradec Králové 13. března (ČTK) - V prostorech téměř opravené Bílé věže v historickém centru Hradce Králové od minulého týdne skláři montují skleněný model této královéhradecké dominanty. Model v měřítku 1:20 bude po dokončení 3,6 metru vysoký, řekl dnes ČTK Michal Vlček ze společnosti Kolektiv ateliers, která model vyrobila.

"Nyní jsme zhruba ve třetím patře modelu z celkových osmi. Předpokládám, že ještě dnes se nám podaří dosáhnout sedmého patra, potom během příštího osadíme metrovou špičku," řekl Vlček. Model bude umístěn ve skleněném sarkofágu, který zabrání zaprášení či poškození plastiky.

Model je vyroben ze zhruba 500 kusů hutního a průmyslového skla, jednotlivé díly plochých skel jsou slepené lepidlem. "Nyní skládáme jednotlivé díly, které budou držet vlastní vahou. Protože se ale potýkáme s vibracemi od návštěvníků či od zvonění zvonu, tak jednotlivá mezipatra oddělujeme speciálním průhledným materiálem, ale není to pevný spoj," řekl Vlček.

Oprava Bílé věže za zhruba 50 milionů korun začala v říjnu 2013, podle původních plánů měla být hotová do 5. prosince, loni na podzim radnice oznámila, že se kvůli špatnému stavu zvonové stolice oprava protáhne o zhruba pět měsíců. Součástí rekonstrukce 72 metrů vysoké věže je také vybudování multimediálního informačního centra v jejím interiéru.

Stavba Bílé věže byla zahájena v červnu 1574. V roce 1581 byl do čtvrtého patra zavěšen zvon Augustin, který patří mezi největší zvony v Česku. Z ochozů věže je výborný výhled na stotisícový Hradec Králové a jeho okolí.

(čtk)
Fotografie pochází z archivu Kolektiv ateliers.

„Magistrát města Hradec Králové využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno."

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty