Replika hradeckého kostela na Slovensku poslouží také jako lákadlo na turisty

Kostelík v Habuře Východoslovenská obec Habura veřejnosti zpřístupnila dřevěný kostelík, který je replikou svatostánku, který od roku 1935 stojí v Jiráskových sadech v Hradci Králové. Hradecký kostelík byl totiž postaven počátkem 16. století právě v Habuře. Obec ležící blízko polských a ukrajinských hranic nebude kostel využívat k pravidelným bohoslužbám, k tomu místním slouží kamenný kostel, ale počítá s ním spíše jako s atrakcí pro turisty.

Hlavním smyslem výstavby repliky kostela totiž podle starosty Mikuláše Juščíka byla podpora turistického ruchu, na což se obec, v níž žije čtyři sta obyvatel, především rusínské národnosti, hodlá v nejbližší době zaměřit. Práce je v tomto koutě Slovenska totiž málo a rozvoj turistiky může místním lidem přinést pracovní uplatnění. Dřevěný kostelík postavený v místě, kde před desítkami let stál jeho předchůdce, by zde v budoucnu nemusel zůstát sám. Stavba, která přišla v přepočtu na 10,5 milionu slovenských korun, stojí na okraji obce a společnost jí zatím dělá pouze lyžařský vlek.

„Rádi bychom tady vybudovali skanzen, aby si lidé dokázali představit, jak Habura kdysi vypadala. Obec totiž stála v těchto místech, a když vyhořela, tak si lidé postavili své domy o kus dál. Je to zatím taková představa, ale jsem přesvědčen, že se mezi našimi potomky objeví tací, kteří to tady budou chtít zvelebovat a rozšiřovat,“ je přesvědčen starosta Mikuláš Juščík. Obec plánuje kostelík využít také ke konání slavnostních mší, například při každoročních Dnech Habury, případně jako místo konání svateb, křtů a podobně.

„Jsem moc rád, že se k nám kostelík z Hradce vrátil, aspoň v podobě repliky. Sami můžete vidět nadšení místních lidí, kteří přišli kostel přivítat doma,“ řekl jeden z obyvatel Mikuláš Semanco.

Ve vzdálenosti zhruba 650 kilometrů od sebe tak nyní stojí dva dřevěné kostely podobné si jako vejce vejci. Zatímco ten původní, pět set let starý, vlastní město Hradec Králové a je využíván především místními pravoslavnými věřícími, jeho haburská kopie byla postavena v posledních dvou letech. Jejímu vzniku pomohl i Hradec Králové, který zástupcům Habury několikrát umožnil návštěvu původního kostelíku v Jiráskových sadech, aby si stavbu mohli vyfotit, změřit a provést nákresy. Podle toho následně repliku zhotovili.

Slavnostní otevření kostelíku v HabuřeSlavnostní otevření kostelíku v Habuře

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty