Poskytnou kasárna prostor pro parkování?

Zdroj: Google mapy K podpisu petice za využití Žižkových kasáren k parkování vyzývá od počátku roku transparent v Komenského ulici u schodiště Bono publico. Prostranství uvnitř kasáren by mohlo při zachování průjezdnosti pojmout odhadem 180 aut a odlehčit tak nesnázím s parkováním v této části centra města. Armáda však kasárna nabízí za 400 milionů korun.

Objekt Žižkových kasáren je majetkem Armády ČR a město k jeho využití v současné době nemá právo. S představiteli armády je město v kontaktu prostřednictvím zdejšího krajského velitelství, zároveň se v nejbližší době chystá jednat přímo na Ministerstvu obrany.

V současnosti sídlí v kasárnách několik vojenských subjektů. V minulosti byla určitá snaha velitelství jednat o jejich případném jiném umístění, ale toto jednání je zatím přerušené. Před možností bezúplatného převodu z majetku armády město nikdy nestálo. Nabídka, kterou řešilo v minulosti, zněla na náhradní prostory pro vojsko plus cca 200 mil. Kč, což nebylo v tehdejších možnostech. „Žižkova kasárna je podle sdělení ministerstva stále možné pouze prodat, v tuto chvíli za částku kolem 400 milionů korun,“ říká náměstek primátora pro rozvoj, investice a dotace Jindřich Vedlich. Od této částky by se muselo ale odečíst zhruba 50 milionů na nutnou sanaci ekologické zátěže, která byla v areálu zjištěna.

Možnost, že by vojenské subjekty zůstaly v budovách a plocha byla využita pro parkování občanů, zatím průchodná není. Brání tomu příslušné vojenské předpisy. Ani předpoklad, že by kasárna odkoupil soukromý investor, se nejeví jako reálná. Návratnost investice je nepravděpodobná, navíc prodej a převod vojenského majetku podléhá zvláštnímu režimu. Dosud město získalo bezúplatným převodem z majetku armády areál Vrbenského -Gayerových kasáren, Nálepkova
kasárna, stadion VTJ, letiště, hřbitov Pouchov a muniční sklad v Malšovicích.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty