Odpočinek? Hradecké lesy chtějí nabídnout i nové zážitky

Lesy Hradec Králové Keltské hradiště, rozhledna, pohádková stezka pro děti a další podobné aktivity pro trávení volného času by se v několika příštích letech mohly objevit v hradeckých lesích. Nový ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán, který se řízení organizace má ujmout 1. července, totiž plánuje posílení rekreační funkce příměstských lesů.

„Chci navázat na dlouhodobou práci mého předchůdce Zdeňka Petříka a mým přáním je, aby městské lesy byly opravdu městskými lesy a sloužily obyvatelům Hradce Králové. To znamená, že budu dále rozvíjet a zatraktivňovat lesní prostředí pro návštěvníky. Takové jsou mé vize a věřím, že se mi je podaří prosadit,“ říká Milan Zerzán, který v podniku starajícím se o městský lesní a rybniční majetek působí od roku 1998. Do budoucna počítá například se zřízením zookoutku u Mazurovy chalupy, keltského hradiště poblíž lesního hřbitova, dřevěné rozhledny na Černé stráni nebo pohádkové naučné stezky, která by vedla od Mazurovy chalupy k rybníku Výskyt. Vycházela by z knihy o pověstech a pohádkách z hradeckých lesů. Podle představ mají být na trase vybudovány poutače s jednotlivými pohádkami, které doprovodí dřevořezby pohádkových postav. „U Mazurovy chalupy bychom rádi postavili milíř s popisem, aby se lidé dozvěděli, jak a k čemu milíře sloužily. Málokdo ví, že Mazurovy chalupy kdysi fungovaly jako milířská obec a dodávaly dřevěné uhlí do okolí,“ přibližuje další z uvažovaných zlepšení Milan Zerzán.

Městské lesy zároveň hledají využití objektu vily v Přemyslově ulici číslo 470 na Novém Hradci, která v minulosti bývala sídlem lesních radů. Vzhledem ke své osvětové a vzdělávací práci s veřejností zde podnik uvažuje o zřízení učebny pro školy s praktickou výukou přírodopisu a zaměřením na přírodu, obnovu lesa a jeho využití. V přízemí vily by mohla být umístěna třeba „lesní“ mateřská škola. Pokračovat by i nadále měly opravy lesních cest.

Právě opravené lesní cesty přispěly v uplynulých letech k tomu, že novohradecké lesy začali kromě pěších hojně využívat také cyklisté a bruslaři. Když před dvaceti lety Městské lesy Hradec Králové vznikly, bylo jejich cílem kromě jiného zpřístupnit lesy většímu počtu obyvatel k rekreaci. V té době však byly lesní cesty v zoufalém stavu, což tento záměr komplikovalo. Lesy byly tenkrát značně poškozené po velké vichřici v roce 1988, která poničila řádově tisíc hektarů lesa. Muselo být proto vytěženo 220 tisíc kubíků dřeva, takže cesty byly hodně rozježděné. „Do dnešního dne jsme opravili zhruba 250 kilometrů lesních cest v různé kvalitě. Nejkvalitnější jsou s asfaltovým povrchem, tedy Hradečnice a Písečnice,“ řekl končící ředitel Městských lesů Hradec Králové Zdeněk Petřík. Právě ten se zasloužil o to, že lesy a rybníky byly po čtyřiceti letech vráceny městu. Za uplynulá dvě desetiletí se lesníkům kromě cest podařilo opravit všechny hájovny, postavit tři nové vodní nádrže a vybudovat v lesích altány nebo lavičky se stolky pro odpočinek návštěvníků. Tři altány jsou dokonce vybaveny otevřeným ohništěm, takže si zde návštěvníci mohou nad plameny připravit chutnou svačinku.

K rozvoji turistiky v příměstských lesích přispěla také rekonstrukce Mazurovy chalupy, kde funguje prodej občerstvení, další stánek s občerstvením se připravuje na Hradečnici. Městské lesy rovněž pravidelně uklízejí porosty od pozůstatků těžby a neukázněných návštěvníků. „Úklid lesa od odpadků nás vloni přišel zhruba na 300 tisíc korun,“ uvedl Zdeněk Petřík.

Kliknutím na obrázek přehrajete reportáž:

Hradecké lesy s novými zážitky

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty