Nová zbraň na černé skládky? Maskované kamery

Městská policie při lokalizaci černé skládky Městské policii i radnici došla trpělivost s černými skládkami, které se stále objevují především v okrajových částech Hradce Králové. Na jejich původce proto straží pasti. Dokonce fotopasti.

„Fotopasti jsou maskované kamery s dobrou optikou a možností nočního přisvícení. S jejich pomocí chceme odhalovat původce černých skládek,“ prohlásil ředitel hradecké městské policie Miroslav Hloušek. Předností fotopastí je kromě jiného to, že budou zamaskovány, takže při běžném pohledu po okolí je člověk neuvidí. Tím zároveň splní preventivní funkci, protože si lidé rozmyslí vozit odpad do přírody, když neví, kterou lokalitu kamery střeží. Na každé vybrané místo strážníci umístí několik fotopastí, které nebudou sledovat jen daný prostor, ale i ostatní přístroje umístěné ve stejné lokalitě. Tím zároveň políčí na případné zloděje a vandaly, kteří by chtěli kamery ukrást nebo zničit.   

„Dvakrát ročně se v Hradci Králové organizují svozy velkoobjemového a nebezpečného odpadu, funguje zde několik sběrných dvorů, lidé mají u domů sběrné nádoby, a i přesto se někteří sníží k tomu, že odpadky vysypávají do příkopů,“ kroutí hlavou Miroslav Hloušek. Odhalit pachatele bez použití kamer je podle něho velice obtížné. „V některých případech se nám to i přesto podařilo. Strážníci si dali práci, odpad rozebrali a našli v něm například dodací listy nebo jiné stopy, které nás k původci dovedly. Kamery nám výrazně pomohou,“ je přesvědčen.  Vedoucí oddělení ochrany přírody odboru životního prostředí magistrátu Libor Rak považuje zavádění fotopastí za krok správným směrem. „My to vítáme, na této spolupráci jsme se dopředu domluvili. Dřívější realizaci brzdila legislativa, protože jsme museli najít způsob, jak snímky legálně pořizovat,“ řekl Rak. „V minulosti se nám podobné věci osvědčily, když jsme se snažili ve spolupráci s městskou policií a občany nelegální způsob nakládání s odpady monitorovat. V několika případech se nám podařilo dopátrat původce odpadu i u starých černých skládek,“ doplnil. Černé skládky jsou podle něho velkým problémem, a to i přesto, že se jejich počet s rozvojem sběrných dvorů snižuje. 

Černé skládky zakládají jak občané, tak i podnikatelské subjekty, které se téměř bezplatně zbavují odpadu, jehož likvidace by je stále hodně peněz. Odhalené přestupky strážníci následně předávají k řešení příslušnému správnímu orgánu. „V případě Hradce Králové je to magistrát,“ uvedl velitel výkonu služby městské policie Jan Mrázek. Podle Libora Raka může obec původci skládky udělit pokutu až do výše 50 tisíc korun, podnikatelskému subjektu jeden milion korun. Vážnějšími přestupky se zabývá Česká inspekce životního prostředí, která má možnost podnikatele za porušení zákona o odpadech sankcionovat až desetimilionovou částkou. Ani ta však není nejvyšším postihem. Ve zvlášť závažných případech může inspekce sáhnout až k padesátimilionové pokutě a zákazu činnosti.

Strážníci mají zatím k dispozici tři sady fotopastí, které nyní rozmisťují do míst, kde často vznikají černé skládky. Pokud se osvědčí, v budoucnu se jejich počet ještě zvýší. V porovnání s náklady na likvidaci černých skládek, které musí město platit, jde o minimální investici. Jedna sada přišla na necelých šest tisíc korun.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty