Nábřeží se těší na sochaře, Ulrich se odstěhoval

Pomník Dr.Ulricha Opět po roce představí účastníci hořického sochařského symposia svá díla na královéhradeckém náměstí Svobody. A právě v souvislosti s akcí Nábřeží sochařů uvolnila své místo pro instalaci nových skulptur socha Františka Ulricha.

Nové sochy budou náměstí zdobit od 31. července, kdy se uskuteční slavnostní vernisáž. Transportu výtvarných děl z Hořic bude předcházet výběr umístění jednotlivých soch po uvolnění místa, na kterém dosud stálo sousoší Františka Ulricha a slunečních hodin od Stanislava Hanzíka. O uvedení náměstí do původního stavu rozhodli na červnovém zasedání městští zastupitelé. Současně náměstek Josef Krofta zahájil jednání o vrácení sochy autorovi.

„Původně bylo ve hře přemístění sochy na jiné místo ve městě. Podle odborníků i značné části veřejnosti však vykazuje konkrétní socha tak slabou výtvarnou a řemeslnou kvalitu, že by ani navrhované varianty přemístění tento problém nevyřešily, a většina zastupitelů tak podpořila návrh na její vrácení,“ říká náměstek primátora Josef Krofta, který se profesně celý život věnuje umění a kultuře. Věcí se zabývaly opakovaně kulturní komise rady města a výbor pro územní plánování a rozvoj města, problematika byla řešena i s odborem hlavního architekta a odbornou veřejností.

„Jsem rád, že jsme splnili část usnesení zastupitelstva a vyhověli tak většině Hradečanů,“ dodal primátor města Zdeněk Fink.

Transport pomníku na prozatímní úložiště provedla během dnešního odpoledne pomocí odpovídající techniky odborná firma, která je pro tento typ transportů pojištěna. Náklady na přemístění pomníku město vyčíslí a bude uplatňovat v rámci reklamačního řízení. Do vyřešení problému si město počíná tak, aby nebyla porušena autorská práva.

Kliknutím na obrázek přehrajete reportáž:

Socha Ulricha byla odstěhována

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty