Ministr se setkal s primátorem, diskutovali i o památce Na Plachtě

Hradec Králové Ministr životního prostředí se v rámci své cesty po Královéhradeckém kraji sešel s primátorem Hradce Králové Zdeňkem Finkem (HDK) a náměstkem Martinem Soukupem (ODS). Primátor města ministra mimo jiné informoval o problémech stávající přírodní památky Na Plachtě. Území, které leží na okraji města, leží momentálně ladem a město by jej chtělo využít pro vybudování zóny pro relaxaci a sportovní vyžití občanů města.

„Chceme, aby území sloužilo k rekreaci a odpočinku občanů Hradce Králové, na místě chceme například postavit cyklostezku. Místo toho tam zásluhou ekologických aktivistů, kteří jsou současně zaměstnanci Agentury ochrany přírody a krajiny, jezdí vojenská vozidla a příroda je tím spíše ničena, než podporována,“ vysvětlil primátor Zdeněk Fink. Návštěvníci i odborníci negativně vnímají také některé zásahy do vzrostlé zeleně v této lokalitě, například nezvykle vysoké pařezy pokácených stromů, na které už poukazovala Česká inspekce životního prostředí při místním šetření 13. května 2011.

Ministr slíbil celou věc prošetřit. „Chci zjistit, z jakého důvodu se v přírodě používá vojenská technika. Chci také prověřit, jestli pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny jednají v souladu se svou pracovní náplní a jestli jsou nezávislí na politických stranách. Chci také prověřit, jestli v tomto případě nedochází ke zneužívání grantů, mimo jiné i k politické činnosti,“ řekl ministr Tomáš Chalupa. Ministr o svých zjištěních informuje primátora města Hradec Králové do měsíce.

Přírodní památku Na Plachtě tvoří dvě chráněná území o celkové výměře necelých 40 ha. Zahrnuje rybníky, písčiny, rašelinné louky a lesní porosty.

Zveřejněno 6.6.2011

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty