Máj svatbám nepřeje, altán čeká oprava

Ilustrační foto Altán v Jiráskových sadech, kde se občas konají svatby, se před zahájením hlavní svatební sezony dočká drobné opravy a nového nátěru. Do budoucna jsou však v jednání další zlepšení prostředí a rozšíření služeb pro svatebčany.

„Chtěli bychom, aby toto místo odpovídalo současným požadavkům. Jednáme proto například o budoucím možném ozvučení altánu, jeho vybavení stolem a židlemi i o květinové výzdobě,“ uvedla vedoucí správního odboru magistrátu Ľudmila Ducháčová. Drobné opravy a nátěr altánu přijdou na řadu v nejbližších dnech. „Zajistíme je v průběhu května,“ informoval vedoucí odboru správy majetku města Ondřej Votroubek. Pátý měsíc roku je totiž na svatby kvůli pověrám tradičně chudý, což dokládají i aktuální čísla.

Na celý máj je stanoven pouze jeden oficiální termín svateb, 20. květen, a ani ten není plně obsazen. Matrika na tento den zatím eviduje šest svateb. „V tomto měsíci je však další požadavek na 13. května, což bude obřad mimo stanovenou dobu i místo. Uskuteční se v muzeu,“ doplnila Ľudmila Ducháčová. V květnu by se tedy mělo v Hradci Králové konat celkem sedm svateb, což je méně než za jediný den v hlavní sezoně, kdy se může konat až jedenáct obřadů. V květnu loňského roku se v krajském městě uskutečnilo osm svateb. Za celý loňský rok se ve městě uskutečnilo 395 obřadů, předloni to bylo 339. Roste přitom počet uzavíraných manželství s cizinci, mezi nimiž „vedou“ Ukrajinci a Slováci. 

Magické datum 11. 11. 2011 si za den sňatku zatím zvolily tři páry snoubenců. Stále větší zájem novomanželé projevují o svatby mimo stanovenou obřadní místnost, kterou je po dobu rekonstrukce domu U Špuláků nedaleká Městská hudební síň. Zejména v létě jsou velice oblíbené právě Jiráskovy sady, výjimkou však nejsou ani obřady v Novém Adalbertinu, muzeu či jinde. Hradec Králové však v minulých letech zažil také méně obvyklá místa, kde si páry řekly „ano“. Třeba na hvězdárně, na letišti, na Šrámkově statku v Pileticích, na loděnici, na ochozu Bílé věže, u rybníka Výskyt, při závodech na kolečkových bruslích nebo na zimní stadionu při hokeji. „Zájem je také o konání obřadů v místě bydliště snoubenců, například na zahradě,“ doplnila vedoucí správního odboru magistrátu. Upozornila, že svatby není možné objednávat telefonicky nebo elektronickou poštou, ale výhradně osobní návštěvou úřadu. 

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty