Labe „ochutnají“ jako první Eliška a piráti

Přípravy vrcholí První dvě lodě Hradecké paroplavební společnosti, Královna Eliška a pirátská plachetnice, se na Labi u Smetanova nábřeží objeví zřejmě už o víkendu 23. a 24. dubna. Vyplout by mohly třeba hned na prvního máje.

Všechny lodě prošly přes zimu pravidelnou údržbou, strojníci vyčistili kotle, rozdělali parní stroje, vyměnili opotřebované součástky a celé zařízení zkontrolovali. Ke slovu se však dostali i klempíři a čalouníci, lodě nyní ještě dostávají nový nátěr. Zanedlouho se totiž opět představí zájemcům o plavbu po Labi.

„Plán je takový, že obě lodi dáme na vodu o velikonočním víkendu a některé dokončovací práce se udělají následně až v přístavišti. Pravidelné hodinové vyhlídkové plavby i plavby na objednávku chceme zahájit začátkem května, ale bude záležet na počasí. Zároveň by začala fungovat půjčovna pramic pro veřejnost,“ přiblížil nejbližší dění zakladatel paroplavební společnosti Jaroslav Kostkan. Dodal, že nejstarší a na údržbu nejnáročnější parník Hradec sjede z valníku na vodu v první polovině května, loď Smiřice zřejmě až před prázdninami. Odstraněním bývalého botelu Čechie z labské hladiny se otevřela šance přemístit přístaviště parníků právě na uvolněnou část nábřeží, zatím však zůstane nevyužitá.

„Je to nádherné místo, které by nám vyhovovalo a bylo by atraktivní i pro návštěvníky. Je to skutečné přístaviště, kde by se dalo udělat například i občerstvení, ale s jeho využitím zatím kvůli nevyjasněným majetkoprávním vztahům nepočítáme. Nevíme, komu patří a komu bychom měli platit nájem,“ uvedl druhý ze zakladatelů Hradecké paroplavební společnosti Zdeněk Balský. Likvidace Čechie zároveň zvýšila bezpečnost lodního provozu v okolí.

Těleso bránilo ve výhledu, takže například obsluha půjčovny lodiček občas ztrácela některé pramice z dohledu. Odvoz Čechie do šrotu ovšem přidělal provozovatelům vyhlídkových parníků také vrásky.

„Musíme vytvořit nové ukotvení pro Královnu Elišku, která byla na noc kvůli ochraně před vandaly kotvena právě k Čechii,“ vysvětlil Jaroslav Kostkan. Parníky Hradec a Královna Eliška, pirátská loď a motorová loď Smiřice patří k největším turistickým lákadlům Hradce Králové od roku 1998, kdy začal na Labi plout parník Hradec. V roce 2004 se na hladině objevila Královna Eliška a téhož roku i dětmi vyhledávaná pirátská plachetnice. O čtyři roky později flotilu doplnila motorová loď Smiřice. Ani ta by neměla být posledním plavidlem. Hradecká paroplavební společnost už totiž staví další loď, bočnokolesový parník.

„Kdy a kde bude plout, ještě nevíme,“ uvedl Zdeněk Balský. Počet parníků na Labi by se měl časem rozšířit o nyní motorovou loď Smiřice. Její vlastníci už mají kotel, vrtuli a část parního stroje, ale schází jim hlavně čas. „Chtěli bychom poděkovat magistrátu, že nás podpořil grantem. Bez této pomoci bychom to už asi zabalili a lodě prodali,“ míní Zdeněk Balský. „Město nás podporuje i jinak, za symbolický nájem můžeme užívat jeden z hangárů na letišti, kde máme lodě přes zimu a kde se na nich dá pracovat,“ doplňu  je Jaroslav Kostkan.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty