Krize tlačí ceny veřejných zakázek na minimum

Na veřejných zakázkách může město ušetřit.JPG Města i stát mohou nyní na veřejných zakázkách ušetřit řádově i několik milionů korun. Hospodářská krize a s ní spojený pokles objemu stavebních prací zvyšuje mezi stavebními firmami zájem o veřejné zakázky. Kvůli větší konkurenci tam firmy často musejí soutěžit s co nejnižšími cenami. Oproti rozpočtovým předpokladům tak veřejné zakázky zlevnily v průměru i o desítky procent.

Hradec Králové například nyní vypsal velké výběrové řízení na rekonstrukci fotbalového hřiště Bavlna. Zájem, který o tuto zakázku je, vedení města příjemně překvapil. „Dříve u podobných projektů podávalo nabídku tak deset společností.  Propozice výběrového řízení na Bavlnu si ale už nyní vyzvedlo dvacet firem. Budou-li chtít uspět, samozřejmě budou muset nabídnout co nejvýhodnější podmínky a město na tom může výrazně ušetřit,“  uvedl náměstek hradeckého primátora Josef Malíř.

 Peníze, které se tímto způsobem uspoří, tak mohou být využity na další investice nad plánovaný rozpočtový rámec. Díky tomu se nakonec ve skutečnosti udělá více práce než kolik bylo zamýšleno na začátku roku. „Je to dobrá zpráva především pro obyvatele města. Na podzim nás čeká takzvané rozpočtové vyrovnání, kdy srovnáme původně plánovaný stav městských peněz s realitou a rozhodneme, jakým způsobem se ušetřené peníze využijí. Obvykle je investujeme do městské infrastruktury a plnění požadavků komisí místních samospráv v jednotlivých městských částech,“ dodal Malíř.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty