K dobrovolným dárcům krve přibudou i zaměstnanci města

Plaketa Nemalý počet nových dobrovolných dárců krve si do svých registrů už brzo zanese Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové. Nápad oslovit zaměstnance města přišel před několika týdny právě od tamního primáře Víta Řeháčka, který nabídnul budoucím dobrovolníkům darovat krev bezplatně jménem svého zaměstnavatele. Iniciativu dobrovolně podpoří na čtyřicet přihlášených magistrátních pracovníků, jejichž krev možná pomůže zachránit lidský život. Někteří z nich mají s odběry již zkušenosti a mnozí budou prvodárci.

V České republice je registrováno asi 280 tisíc dárců, avšak podle EU by měla krev darovat celá čtyři procenta obyvatel. To znamená, že bychom měli mít celkem zhruba 400 tisíc dárců právě pro případ, kdy by pravidelní registrovaní dárci onemocněli i zdánlivě neškodnou chřipkou či jinou chorobou, kvůli které by tak nemohli na čas krev darovat. Nedostatek krve by pak ve zdravotnických zařízeních už značně pocítili.

„Darování krve je věcí, která se zásadním způsobem dotýká každého z nás. Nemůžete nikdy vědět, kdy budete krev potřebovat právě vy,“ uvedl Zdeněk Fink, primátor města, jež je civilním povoláním lékař. „Díky vstřícnosti nemocnice mohou krev darovat zaměstnanci v jeden vyhrazený den společně. Do odběrového křesla se tak odváží ulehnout i ti, kteří by jinak třeba nepřišli. Přitáhnout to může i jejich známé či příbuzné. Takto vysoký počet přihlášených zaměstnanců je příjemným překvapením,“ doplnil ke společnému projektu nemocnice a města primátor Fink.

Vstupním vyšetřením projdou všichni prvodárci, u kterých bude potřeba zjistit nejen krevní skupinu, ale veškeré potřebné údaje z lékařského hlediska nutné pro vyplnění registru. Právě na něj se spoléhají v nemocnici v momentech, kdy se nedostává krve určité krevní skupiny a zvou bezodkladně zaregistrované dárce k odběru.

„Mezi strážníky hradecké městské policie, kteří chodí také bezplatně darovat krev, je poměrně dost držitelů bronzových, stříbrných, ale i zlatých medailí profesora Janského za příslušný počet bezpříspěvkových odběrů,“ říká Eva Čížková, mluvčí Městské policie Hradec Králové a dodává, že i v řadách strážníků je dost prvodárců.

Odběry tzv. plné krve jsou nejčastějším typem odběrů a ročně jich je v ČR uskutečněno zhruba 420 tis. Jde o odběr cca 450 ml krve od každého dárce. Tento odběr trvá jen asi 5 až 10 minut. Běžně se provádějí odběry krve po třech měsících, tedy čtyřikrát ročně u žen i u mužů. Informace pro dárce krve jsou k dispozici na stránkách www.fnhk.cz. Krev hraje v současné medicíně nezastupitelnou a stále rostoucí roli. Nelze ji uměle vyrobit. V dnešní době se bez ní neobejdou pacienti s těžkými úrazy či s otravou. Je také používána při řadě operací. Ti, kteří se léčí pomocí umělé ledviny nebo trpí zhoubným onemocněním, jsou na darovanou krev odkázáni. V průměru dostane každý občan za svůj život čtyřikrát krevní transfúzi a dvanáctkrát preparát vyrobený z krve.

„Na našem transfuzním oddělení rádi přivítáme každého prvodárce, protože nahradí pravidelného dárce krve, který musí ukončit dárcovství, ať už ze zdravotních důvodů nebo z důvodu věkové hranice. Je pro nás velice důležité mít v naší evidenci dostatečný počet pravidelných dárců krve, na které se můžeme obrátit, abychom zajistili dostatek transfuzních přípravků pro naše pacienty,“ dodává lékařka transfuzního oddělení Jitka Černohorská.

Zveřejněno 12.7.2011

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty