Jízdné se v Hradci vrátí na původní výši z roku 2009

Terminál hromadné dopravy Po dvou letech vrátili královéhradečtí radní cenu vybraných jízdních tarifů na původní úroveň, a to s platností od 1. září. Důvodem pro toto rozhodnutí jsou stále citelně rostoucí ceny pohonných hmot v loňském i letošní m roce a očekávané zvýšení daně z přidané hodnoty od ledna příštího roku. Vyrovnání finančních schodků v podobě návratu původní cenové hladiny je proto nezbytným krokem k udržení komfortu, bezpečnosti a kvality cestování.

Aktuálně město kompenzuje hromadnou dopravu v Hradci Králové 147 miliony Kč ročně. Sleva jízdného nebyla od roku 2009 dopravnímu podniku ze strany města kompenzována. Rozhodnutí tehdejších radních reflektovalo příchozí hospodářskou krizi a mělo mj. přinést zvýšení počtu cestujících, což se během dvou let nepotvrdilo. „Tržby meziročně poklesly zhruba o šest milionů korun,“ doplnil Miloslav Kulich, ředitel Dopravního podniku města Hradec Králové.

„Dopravní podnik prošel řadou úsporných opatření, došlo například k optimalizaci jízdních řádů a minimálně využívané spoje jsme zrušili, což mělo za následek finanční úspory. Šetříme i v oblasti osobních nákladů a materiálových spotřeb,“ vysvětluje Kulich. Dodává, že zdražení pohonných hmot podniku od loňského ledna do letošního května přineslo schodek ve výši 10 mil. Kč, plánované zvýšení DPH z 10 % na 14 % ukrojí rozpočtu částku 5 mil. Kč. I přes rozpuštění finanční rezervy podniku dojde jen k částečné kompenzaci nákladů a je nutné vyřešit vzniklý deficit ve výši 8 mil. Kč.

Jednotlivé jízdné hrazené kartou se vrací z 10 Kč na původních 12 Kč, časové jízdné bude navýšené zhruba o 16 % a cena roční jízdenky pro osoby starší 70 let se navrátí z 300 Kč na 500 Kč. Desetiměsíční školní časové jízdné 1480 Kč, což v průměru činí oproti loňskému roku navýšení o deset korun měsíčně.

Uživatelsky příjemnější cestování MHD se v ceně neodráží

V dubnu vyjelo do ulic s finanční výpomocí EU 11 nových nízkopodlažních kloubových trolejbusů. „Nákup nových vozidel nemá v žádném případě vliv na cenu jízdného, naopak náklady na provoz těchto trolejbusů jsou nižší než u předchozích, a na údržbě trolejbusů jsme též uspořili za čtyři měsíce 0,5 mil Kč nákladů na náhradních dílech,“ upozorňuje ředitel Kulich. Ještě letos v říjnu dopravní podnik uvede do provozu šest dalších nových nízkopodlažních trolejbusů, tentokrát v krátkém provedení.  Dopravní podnik v současné době vylepšuje uživatelsky také svůj informační systém označníků na zastávkách. „Po cestujícími příznivě přijatém zkušebním provozu panelu u Adalbertina s aktuální informací o příjezdu linky do zastávky podle údajů přenášených systémem GPS, připravujeme stejný systém i pro zastávky Magistrát města, Centrál a Tesco. Dalších 35 označníků vybavíme digitálními hodinami se zdrojem na solární energii, které spolu s novým typem označníku vznikly vlastním vývojem v dopravním podniku. Výsledkem je návrh úplně nového typu označníku s důrazem na jeho trvanlivost na náklady spojené s jeho údržbou a na jeho provedení. Označník je řešený jako stavebnicový. Je tam určitá variantnost plochy pro daný počet jízdních řádů, řeší i otázku vyvěšování a zveřejňování aktuálních upozornění pro cestující Nové označníky s sebou zároveň přinášejí i nový rozměr jízdních řádů, který je větší. Slibujeme si od toho lepší čitelnost oproti těm původním,“ uzavřel Kulich.

xls Tarif městské hromadné dopravy od 1. 9. 2011, (39,5 kB)

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty