Jaro nastartovalo multikáry, úklid začal

Ilustrační foto Tuny posypového materiálu, především písku, na vozovkách, chodnících, cyklostezkách i náměstích. Tak vypadají po zimě hradecká veřejná prostranství. Nepořádek musí pryč, proto se pracovníci technických služeb chopili lopat, košťat i volantů zametacích strojů a pustili se do smýčení ulic.

„Prioritou je po zimě samozřejmě úklid posypového materiálu, který se na veřejná prostranství dostal při zimní údržbě. Jedná se asi o 1100 kubíků písku a ekogritu,“ řekl vedoucí střediska čištění města Technických služeb Hradec Králové Pavel Holeček. Odstranění písku z ulic je na jaře důležité především kvůli čistotě ovzduší. Jemný písek a prach totiž vítr zvedá do vzduchu a zvyšuje se tím prašnost. Písek však dělá neplechu také v kanalizačních vpustích, které může ucpat. Technické služby se ve městě starají o více než 309 kilometrů chodníků a 430 kilometrů silnic, je proto jasné, že úklid potrvá delší dobu.

„Každý by chtěl mít u svého domu čisto hned, jak se objeví první jarní paprsky, ale v této kilometráži komunikací samozřejmě není možné udělat všechno najednou. Nejdříve se věnujeme nejdůležitějším místům,“ vysvětluje postup jarní očisty města Daniel Jeřábek z technických služeb. „Zároveň dokončujeme svoz beden s posypovým materiálem, kterých je po městě asi 240,“ přiblížil další z jarních činností Pavel Holeček. Úklidové čety už také umyly lavičky na pěší zóně zaneřáděné ptačím trusem a pustily se do ručního mytí chodníků vodním proudem. „Začali jsme současně s blokovým čištěním města, tedy 21. března,“ uvedl Daniel Jeřábek. Vysvětlil, že místo nejdříve projede zametací vůz, který odstraní velkou část nečistot, nejjemnější špína se následně spláchne vodou z hadic z kropicího vozu. Jarní mytí chodníků hodlá správce komunikací stihnout nejpozději do konce května. V minulém týdnu bylo zároveň zahájeno blokové čištění města, při kterém  musí z vybraných míst zmizet auta a celý úsek projde kompletní očistou. Tento způsob úklidu je naplánován na celou bezmrazovou sezonu po jednotlivých částech krajské metropole. Zahrnuje úklid písku a dalšího nepořádku z vozovek i chodníků, čištění kanalizačních vpustí a další potřebné práce, například opravy výtluků, prořezávání zeleně, odklizení listí nebo obnovu dopravního značení.

Střed Hradce Králové a jeho okolí by technické služby chtěly tímto způsobem uklidit do konce května. Pracovníky starající se o čistotu města zaměstnává také likvidace psích exkrementů, kterou sice provádějí po celý rok, ovšem na jaře je odklízení pozůstatků látkové výměny čtyřnohých přátel člověka mnohem častější. Po odtání sněhu se totiž nevábných kup všude objeví požehnaně. V zimě se pracovníci zaměřovali na jejich likvidaci ze středu města, teď se soustřeďují i na další části Hradce. Pozornost věnují například úklidu dětských hřišť, okolí mlhovišť. Psích exkrementů je na travnatých plochách ve městě hodně i přesto, že sáčky na jejich sběr jsou pro majitele psů k dispozici doslova na každém rohu a „pejskaři“ je obvykle využívají.

„Například vloni se spotřebovalo zhruba tři a půl milionu sáčků,“ sdělil Pavel Holeček. Počet odpadkových košů se zásobníky pytlíků na exkrementy technické služby i přes omezený rozpočet nadále rozšiřují. Například letos se několik nových objevilo v Malšově Lhotě a v lokalitě Labská Louka.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty