Informace na zastávkách MHD v novém kabátě

Nové označníky Uživatelsky příjemnější prostředí mohou očekávat cestující na královéhradeckých zastávkách MHD. Zdejší dopravní podnik začal totiž s rozsáhlou obměnou staničních označníků. Nově řešené označníkové sloupky jsou účelně jednoduché, stavebnicového systému a podle svých potřeb ho vyvinuli i vyrobili přímo ve zdejším dopravním podniku. Na 35 z nich se objeví například i solárně napájené výrazné ukazatele přesného času. Rozšíření se dočká také systém s aktuální informací o příjezdu linky do zastávky podle údajů přenášených systémem GPS, který byl cestujícími příznivě přijat ve zkušebním provozu na zastávce Adalbertinum.

„Každý rok si DP nechává provádět průzkum spokojenosti s poskytovanými službami a jedním z výstupů byla i určitá míra nespokojenosti se stavem staničních označníků. Část označníků, zejména v okrajových částech města, které jsou ještě staré trubkové konstrukce, byla už v poměrně neutěšeném stavu. V roce 2010 jsme proto zpracovali záměr výměny označníkových sloupků s tím, že když už jdeme v tak velkém rozsahu do obměny, stálo by za úvahu zvážit i změnit koncepci řešení sloupku a jeho provedení,“ říká dopravně-technický náměstek ředitele Vladimír Pejřil. „Nový typ označníkového sloupku jsme navrhli a vyrobili vlastními silami s důrazem na jeho trvanlivost na náklady spojené s jeho údržbou a na jeho provedení a v rámci toho projektu jich ve městě vyměníme 343, upřesňuje náměstek Pejřil.“ Označník je řešený jako stavebnicový – poskytuje variantnost plochy pro daný počet jízdních řádů a je pamatováno také na plnohodnotný prostor pro aktuální upozornění pro cestující. Manipulace při výměně tištěných informací je díky použitému systému také velmi zjednodušená.

„V souvislosti s přípravou nového typu označníku jsme kladli důraz na to, aby změnu cestující hodnotili pozitivně. Nové označníky s sebou zároveň přinášejí i nový rozměr jízdních řádů, který je větší. Slibujeme si od toho lepší čitelnost oproti těm původním,“ dodává ředitel podniku Miloslav Kulich. „Výměna označníků za nový typ ale neznamená likvidaci těch, které jsme v těchto lokalitách vytěžili. Tyto starší typy v kulatém stříbrném provedení použijeme po repasi v okrajových částech města, kde byly označníky staré červené trubkové, které sloužily bezmála třicet let.“ Projekt počítá s výměnou celkem 343 označníků. Aktuálně se dokončila obměna 100 označníků v lokalitách Moravské Předměstí, Malšovice a Nový Hradec Králové, oblast Slezského Předměstí. Následovat by ještě letos měl střed města, Kukleny, Pouchov, Věkoše a okrajové části města.

„Není to ale dogma, někdy se k opravám přistupuje i mimo pořadí. Například u Školy v Kuklenách či v Pileticích, kde jsme po dohodě s KMS označníky vyměnili v souvislosti s tamní rekonstrukcí komunikací a chodníků,“ vysvětluje Vladimír Pejřil. Kromě standardních označníků slouží cestujícím i 19 elektronických, které zobrazují 12 nejbližších odjezdů podle jízdního řádu a nově od loňska na zastávce Adalbertinum funguje panel s on-line systémem, kde se zobrazuje přesně, za kolik minut spoj přijede. Poloha vozu je totiž v průběhu celé trasy monitorována pomocí GPS. Podnik hodlá stejný systém rozšířit na další frekventované zastávky – k Magistrátu města, k Centrálu a k Tescu. „Chceme tím v centrálních zastávkových bodech eliminovat možné chyby, aby cestující viděli příjezdy podle aktuální situace a aby měli jistotu, že jejich spoj je na cestě,“ doplňuje ředitel dopravního podniku Miloslav Kulich.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty