Hradecké muzeum získalo poklad stříbrných grošů z Trutnovska

Pr_gros_vaclav2.jpg [8. říjen 2018]  Hradec Králové 5. října (ČTK) - Archeologové u obce Hajnice na Trutnovsku začátkem roku vyzvedli ze země desítky středověkých stříbrných grošů. Poklad, celkem asi 150 mincí, byl uložen do země zřejmě v první polovině 15. století v neklidném období husitských válek. Objev, na který vědce upozornil náhodný nálezce, chtějí archeologové 20. října představit veřejnosti v Hradci Králové, řekl dnes ČTK vedoucí archeologického oddělení hradeckého Muzea východních Čech Miroslav Novák. Část mincí z pokladu byla podle něj roztahaná orbou po poli nedaleko obecní části Kyje.

"Převažovaly pražské groše Václava IV., menší množství tvořily groše Karla IV. a jeden velmi kvalitní míšeňský groš. Střepy nádoby, ve které mohly být mince uloženy, jsme ale nenašli. Hodně toho pravděpodobně zničila orba. Proto se kloníme spíše k tomu, že mince byly uloženy v nějakém organickém materiálu, třeba ve vaku," řekl ČTK Novák.

Nález dává do souvislosti s podobným depotem mincí z nedaleké obce Radeč na Trutnovsku. Tento poklad čítající 431 stříbrných mincí se podařilo najít v červenci 2011 v rozryté půdě motokrosového závodiště nedaleko obce. Také na poklad z Radče upozornil náhodný nálezce a také tento depot tvořily pražské groše Václava IV., a to od nejstarších po nejmladší varianty.

"Oba depoty byly pravděpodobně ukryty v době husitských válek, kdy lidem hrozilo nebezpečí, proto své majetky ukrývaly. Zvažujeme možnost, že depot od Hajnice vystavíme v rámci chystané výstavy," řekl ČTK Novák.

Výstava Muzea východních Čech v areálu hradeckých Gayerových kasáren v sobotu 20. října připomene výročí 250 let od prvního archeologického nálezu v Hradci Králové. Návštěvníci se mohou těšit na nejnovější archeologické nálezy, seznámí se také s vývojem archeologických metod a techniky a v mapách naleznou archeologická naleziště na Královéhradecku.

Nálezci pokladů mají podle památkového zákona nárok na odměnu až do výše deseti procent hodnoty nálezu. Objevenou památku však nesmí narušit či poškodit a hned ji musí ohlásit příslušnému muzeu. Hradecký kraj nálezci pokladu z Radče již odměnu v řádech desítek tisíc korun vyplatil, o odměně pro nálezce pokladu z Hajnice se podle Nováka ještě jedná.

Zdroj: ČTK, foto: Wikipedia.org

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty