Hradec Králové uspěl v soutěži o Hlavní město cyklistů 2014

Ilustrační fotografie [7. květen 2014]  Hned dvě ocenění od nezávislé odborné poroty si před několika dny přivezli zástupci Hradce Králové ze soutěže Hlavní město cyklistů 2014, která se konala pod hlavičkou Asociace měst pro cyklisty ČR. Město Hradec Králové zvítězilo v kategorii o nejlepší marketing cyklistiky a zvláštní cenu Víta Brandy dostala mimo jiné i automatizovaná parkovací věž pro jízdní kola na Riegrově náměstí.

Nezávislá porota složená z odborníků na cyklistickou dopravu přiřkla celému výčtu aktivit, kterými město v několika posledních měsících propaguje cyklistiku, zvláštní ocenění. V hledáčku odborníků se vyskytly kladné body za zcela ojedinělý projekt v rámci měst s názvem Cykloroadshow. „Speciální prezentační automobil s koly na střeše a jeho osádka vybavená prezentačními materiály lákali k návštěvě města mimo jiné v Praze, Pardubicích, Dvoře Králové n. Labem, okolí Hradce Králové a chystá se do Nové Rudy v Polsku,“ popisuje Aleš Mokren, vedoucí odboru kultury, sportu a cestovního ruchu královéhradeckého magistrátu, kde se celá kampaň na podporu cyklistiky a cykloturistiky zrodila a dostala do pozice aktivní mobilní reklamy. K ocenění podstatně přispělo spuštění speciálního webu www.cyklohradec.cz, který obsahuje komplex informací o cykloturistice ve městě a okolí, a díky spolupráci s cyklokoordinátorem města Karlem Šimonkem obsáhlé informace o cyklistice ve městě včetně koncepčních a rozvojových dokumentů, aktualit a akcí.

Další plusové body v rámci marketingu cyklistiky přidala městu určitě i účast na veletrhu For Bikes v Praze. „Město Hradec Králové zde představilo expozici tvořenou v hlavní části právě prezentačním automobilem. Poprvé jsme zde prezentovali město samostatně jako místo vhodné pro cyklisty, velký zájem kromě jiných materiálů vzbudila aktualizovaná mapa městských lesů se s cyklotrasami a zajímavostmi,“ hodnotí účast na veletrhu Aleš Mokren a doplňuje výčet veletrhů, na kterých se město prezentovalo, například i o hradecký Infotour a cykloturistiku. Z dalších aktivit balíčku lákadel cyklistů lze jmenovat například vydání turistického speciálu Jaro v Hradci Králové, který připomenul přednosti města z pohledu cyklisty a cykloturisty, tipy k návštěvě akcí a atraktivit. Počinem, který nově slouží cyklistům a vznikl ve spolupráci s Informačním centrem města, je infoset „Cyklomapa města a okolí“, jehož součástí je i brožura s praktickými informacemi pro cyklisty.

Spolehlivým rozcestníkem pro ty, kteří si své jízdní kolo uloží do unikátní parkovací cyklověže na Riegrově náměstí v Hradci Králové, je nově instalovaná stabilní cyklomapa v prostoru věže, která stejně jako její tištěná verze poskytuje např. informace o doporučených trasách a bezpečném průjezdu městem. Součástí marketingových aktivit byla prezentace v turistických magazínech „KAM po Česku“ a „TIM“ i představení nových materiálů včetně krátké cyklojízdy pro zástupce všech věkových kategorií na Jarním vítání turistů, které se uskutečnilo prvního dubna v rekonstruovaných Šimkových sadech. Tečkou za zimou se stala spanilá jízda aneb zahájení sezony na cyklostezce Hradec Králové – Kuks. „Ač mnoho cyklistů sleduje spíše to, jaké jsou konkrétní podmínky pro jízdu na kole ve městě, kde se připravují nově stezky a podobně, je marketing v této oblasti důležitou a nutnou součástí celého balíku opatření pro rozvoj nejen cyklodopravy, ale i kvalitního života ve městě. Právě s využitím webu o cyklodopravě města chceme jeho obyvatelům přinést co nejvíce informací o celkové městské mobilitě, “ hodnotí městský cyklokoordinátor Karel Šimonek.

Zvláštní cenu poroty pak získal společný projekt města a soukromého investora tak zvaná parkovací věž pro kola, která již více než rok stojí na Riegrově náměstí před vlakovým nádražím v Hradci Králové a je jediným zařízením svého druhu v zemi i Evropě. „Ocenění projektu bezpečného parkování jízdních kol je určitě příjemné, pro nás jsou však nejdůležitější parkující cyklisté. A těch jsme ke konci dubna 2014 přivítali za celou dobu provozu již 14 773. Nárůst uživatelů oproti stejnému období v loňském roce je neuvěřitelných 136%, to znamená, že více než jednou tolik cyklistů dalo důvěru tomuto novému systému uschování kol,“ prozrazuje aktuální statistiky počítadel parkovacího domu pro kola k 30. dubnu tohoto roku zástupce investora projektu Rudolf Bernart. Venkovní stojany na jízdní kola v okolí Riegrova náměstí, na němž cyklistům slouží už přes rok cyklověž, však zůstávají stále zaplněné.  „Domníváme se, že automatická "kolárna" opravdu přivedla do města novou skupinu cyklistů, jak se zmínil pan primátor v jednom svém rozhovoru. Pokud z toho pak můžeme vyvodit závěr, že když mohu použít kvalitní kolo a nemusím se o něj bát, tak nemusím používat automobil, který by zbytečně ucpával město. Navíc mohu udělat něco pro své zdraví a dobrou náladu, tak je to přesně to, co by měla "cyklověž" lidem a městům přinášet, “ uzavírá Rudolf Bernart.  

Návštěvníci městského webového portálu mohli v průběhu měsíce března v anketě také hlasovat, ve které lokalitě by další cyklověž případně uvítali. V anonymní anketě návštěvníci webu označili jako nejžádanější lokalitu pro budoucí umístění parkovací věže pro jízdní kola prostor u koupaliště Flošna, u obchodního centra Futurum a v areálu královéhradecké fakultní nemocnice.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty