Dispečink MHD hlásí -20°C

Odtah zamrzlého autubusu Důkladnou prověrkou připravenosti je letošní zima pro královéhradecký Dopravní podnik. A nejedná se jen o sněhovou nadílku, která potrápila městskou hromadnou dopravu v první dekádě ledna, ale své předvedly i arktické podmínky na konci měsíce.

Teplota padající pod minus dvacet stupňů se 27. ledna na provozu městské hromadné dopravy citelně podepsala, ačkoliv přípravu na avizované mrazy podnik nepodcenil. „Zaměstnanci Dopravního podniku byli připraveni již hodinu před prvním výjezdem, tj. ve tři hodiny ráno, aby provedli v rámci mimořádných opatření protáčení motorů autobusů. Nezbytné bylo také zajistit směnu na obsluhu mobilního rozmrazovacího zařízení k ohřevu vzduchové soustavy vozidel, a to je jen zlomek nutných opatření, která s sebou letošní zima přináší,“ říká dopravně-technický náměstek společnosti Vladimír Pejřil.

Ranní výjezd vozidel byl díky všem opatřením zajištěn bez mimořádných komplikací, ale největší problémy na vozy teprve čekaly. „Potíže nastaly na linkách, když se vozy začaly pohybovat. Vzhledem k nízké teplotě začaly zamrzat vzduchové systémy vozidel obou trakcí. Jedná se o problém vodního kondenzátu ve vzduchové soustavě vozidla. Vozidla jsou sice z výroby vybavena odlučovači tohoto kondenzátu a jsou obsluhou zbavována tohoto kondenzátu také tzv. odkalováním, ale funkce těchto zařízení není a z hlediska technických možností ani nemůže být stoprocentní. Při takto nízkých teplotách i minimální zbytek vodního kondenzátu vede k jeho zamrznutí. Tím dojde k neprůchodnosti rozvodů vzduchu a vyřazení ovládání dveří, pérování a brzd. Vozidlo se tak stává nepojízdné,“ vysvětluje náměstek Pejřil. Ve stálé pohotovosti tak byla rozmrazovací směna, která postupně řešila jednotlivé případy, ať už na lince, nebo na konečné. Díky tomu se dařilo držet dopravu ve městě na slušné úrovni. Situace se v tento den jevila jako mezní i z hlediska možných problémů s palivem. Při déletrvajících takto nízkých teplotách nebo při jejich případném dalším poklesu by ve velmi krátké době došlo k vylučování parafínu z nafty. Ten pak vytváří pevnou usazeninu v palivovém systému a vede k jeho neprůchodnosti především zanesením palivových filtrů. V takovém případě neběží motor, vozidlo je nepojízdné a vyžaduje vyčištění palivového systému a výměnu čisticích vložek filtrů.

Celkově došlo 27. ledna k výpadku devíti spojů. Denně zajistí Dopravní podnik celkem 2 343 spojů a zmíněný výpadek představuje 0,38 % z celkového počtu. Vymanit se z nástrah počasí se podařilo kolem 13. hodiny, kdy teploměr ukazoval stále ještě 13 pod nulou. Provoz tak už byl stoprocentní, s tím, že jednotlivé poruchy na lince vlivem mrazu byly plně nahrazeny. Ve výsledku se tento den nepodařilo nahradit necelých sto kilometrů (v pracovní dny ujedou trolejbusy a autobusy MHD cca 21 tisíc km). „Dopravní podnik města Hradce Králové, a.s., se v souvislosti s výše uvedenými problémy omlouvá všem cestujícím, kterým způsobil případné komplikace,“ dodává k provozu v silných mrazech Vladimír Pejřil.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty