Děti budou od příštího léta cestovat jen s vlastním pasem

Ilustrační foto Od léta v roce 2012 bude muset mít pas již každý občan mladší 15 let, který hodlá vycestovat mimo území ČR.

Novela zákona č. 329/1999 Sb. o cestovních dokladech ruší s účinností od 1. 7. 2011 zapisování občanů mladších deseti let do cestovních dokladů rodičů a doplňování údajů o dětech. Cestovat se zapsaným dítětem v dokladu je možné do 26. června 2012, poté zápisy pozbývají platnost.


„Pas vydaný po 1. 7. 2011 vydrží dítěti zhruba pět let a stojí sto korun. Pro případ nutností rychlého vycestování do zahraničí zůstává i nadále možnost požádat o vydání cestovního pasu ve zkrácené lhůtě (tzv. blesk), za který se u dítěte platí správní poplatek 1000 Kč a u dospělého 1500 Kč,“ dodává Ľudmila Ducháčová ze správního odboru královéhradeckého magistrátu a zároveň upřesňuje, že takový pas platí pouze půl roku a neobsahuje strojově čitelné ani biometrické údaje. S tímto dokladem se nelze do mnohých zemí ani dostat. „Doporučujeme všem rodičům, kteří mají naplánovanou cestu s dítětem do zahraničí, aby neváhali a včas navštívili magistrát, další možností bezproblémového a rychlého odbavení klientů je nabídka elektronické rezervace pořadí prostřednictvím on-line rezervace,“ dodává Ľudmila Ducháčová. Podrobnosti k výdeji cestovního dokladu naleznete včetně formulářů zde.

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty