Čechie? Plnou parou do šrotu (nová fotogalerie)

Čechie - konec února 2011 Kávu na sluneční palubě botelu Čechie už si obyvatelé ani návštěvníci krajského města nedají. Jednání s uchazeči o koupi chátrající lodi Čechie na hradeckém Smetanově nábřeží k cíli nevedla, takže osud někdejšího plovoucího hotelu a restaurace je zpečetěn. Plavidlo začal jeho vlastník rozebírat a po částech je odveze do šrotu.

Práce na likvidaci plavidla postaveného před více než dvaceti lety pro někdejšího východoněmeckého vůdce Ericha Honeckera začaly minulý týden, kdy dělníci odřezali okna, vyklidili interiér lodi a rozřezali horní palubu. Hlavní část likvidace Čechie však začala až v tomto týdnu, kdy firma zabrala přilehlý chodník a cyklostezku. „Celá loď bude pryč nejpozději do konce března,“ odhaduje časový plán majitel plavidla David Morkus. Práce však zatím postupují velice rychle, takže lze očekávat, že skončí dříve. Rozřezávání lodi a nakládání jejich částí do kontejnerů podle Morkuse omezí pouze chodce a cyklisty, kteří nebudou moci dva až tři týdny využívat část chodníku a cyklostezky u kotviště na Smetanově nábřeží. Provoz na přilehlé vozovce však narušen nebude. Rozřezávání plavidla pomocí autogenu postupuje od horní paluby dolů a děje se přímo na hladině. Zřejmě nejnáročnější bude likvidace vany lodi. „Pomocí dvou jeřábů se vyzvedne z vody a rozřeže na břehu,“ doplnil majitel Čechie.

Hradecká radnice nebude loď postrádat. Chátrající kolos o hmotnosti 250 tun v posledních letech nepatřil k objektům, kterými by se město mohlo chlubit, při velké vodě navíc znamenal riziko. „Bylo to už ošklivé a neudržované, takový kus šrotu na vodě. Při povodních stálo dost peněz loď přivazovat a fixovat, aby se neutrhla směrem k mostu,“ řekl primátor Zdeněk Fink. Rozhodnutí majitele o likvidaci Čechie vítá. „Jsem nadšený, stejně jako většina Hradečáků,“ prohlásil.  

Zdeněk Pešát, který plavidlo nesoucí tehdy název Fridrich der Grosse, před patnácti lety do Hradce přivezl, je z jeho konce smutný. „To, že se to dostalo do takového stavu, je mi velice líto,“ řekl. „Někomu se může zdát, že loď je zanedbaná a zchátralá, ale to je jen povrchová záležitost. Jinak je zdravá,“ je přesvědčen.

Když se Čechie v roce 1996 do krajského města dostala, byla velkou atrakcí a lákadlem. Například už transport ocelového kolosu na valníku po silnici z Chvaletic do Hradce sledovaly stovky lidí. Další zvědavci čekali na příjezd plavidla na hradeckých křižovatkách a na nábřeží v Labské ulici, kde Čechie sklouzla po dřevěných ližinách na hladinu Labe. Ještě předtím však rozměrný náklad zkomplikoval dopravu v Hradci. „Stál jsem s autobusem na křižovatce, když převáželi loď. Do zastávky jsem tedy přijel o něco později a jeden cestující se do mě pustil, kde jsem byl tak dlouho, že mám zpoždění. Řekl jsem mu, že jsem v křižovatce čekal, až přejede parník. Hrozně ho to rozčílilo, myslel si, že si z něho ještě dělám legraci. Lidé v autobuse se mě sice zastali a tvrdili, že tam skutečně jela loď, ale pán byl úplně nepříčetný,“ vzpomíná na někdejší jízdu Čechie ulicemi řidič hradecké městské hromadné dopravy Karel Šrámek.

Čechie - únor 2011V dobách své největší slávy byla Čechie vyhledávanou atrakcí. Kromě ubytování pro 54 osob v sedmadvaceti pokojích a restaurace s kavárnou loď disponovala sluneční palubou. Do Hradce jezdili s cestovními kancelářemi turisté z Německa, Polska i Běloruska, v kajutách často spali také známí hosté. To je však dávno pryč. V posledních letech využívali Čechii už jen bezdomovci…

Jak k tomu mohlo dojít? „Moje společnost Čechien nestačila splácet půjčku a dostala se do konkurzu. Správce konkurzní podstaty tam vložil nejen majetek společnosti, ale neoprávněně i loď. Záležitost jsem dal k soudu, ale trvalo to šest let, loď chátrala a já nemohl nic dělat. Až v roce 2007 se mi podařilo soud vyhrát a získat loď zpět. Jelikož jsem měl v té době už podlomené zdraví, nemohl jsem ji provozovat, proto došlo k prodeji,“ přiblížil Zdeněk Pešát začátek úpadku kdysi vyhledávaného zařízení.

ImageImageImage

ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

Nahoru

 

Volejte: +420 495 707 111

Kontakty